Juurihoito + antibiootti = naamaoireet?

Ylemmän etuhampaan (vasemman) vasemmalla puolella olevaa hammasta on särkenyt kuukauden ajan. Tänään menin taas kerran hammaslääkäriin kyseisen vaivan vuoksi ja siellä he totesivat että hammas on "kuollut". Aloittivat sitten juurihoidon ja määräsivät antibiootin. Nyt olen syönyt kaksi tablettia ja naama turpoaa ja on arka. Vasemman puoleinen poski ja silmän ympärys on turvonnut. Lisäksi naama on ku hapankorppu. Kuiva ku sahara.. ja polttelee. Lisäksi finnit ovat alkaneet ilmentyä naamalla oudosti. Nenän molemmin puolin tulee pieniä näppylöitä hirmunen määrä vieri viereen. Puberteetin takia finnejä olisi muutenkin jonkin verran, muttei tällä tavoin... Nytkään en saanut nukuttua kuin neljä tuntia naamani takia. Olenko allerginen antibiootille vai aiheuttaako juurihoito kenties tällaista?
2400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla ei ole aikaisemmin todettu yhtään mitään ruoka- tai lääkeaine allergioita.

Äänestä

Kävin päivystyksessä.. lääkäri totesi että olen allerginen penisiliinille. Määräsi allergialääkkeet ja sanoi että puolen tunnin päästä pitäisi helpottaa.. 2 tuntia lääkkeen oton jälkeen vieläkin tuntuu kuin naama olisi liekeissä. Ei ole yhtään mitään millä kipua voisi lievittää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wwalkingww kirjoitti:

Ylemmän etuhampaan (vasemman) vasemmalla puolella olevaa hammasta on särkenyt kuukauden ajan. Tänään menin taas kerran hammaslääkäriin kyseisen vaivan vuoksi ja siellä he totesivat että hammas on "kuollut". Aloittivat sitten juurihoidon ja määräsivät antibiootin. Nyt olen syönyt kaksi tablettia ja naama turpoaa ja on arka. Vasemman puoleinen poski ja silmän ympärys on turvonnut. Lisäksi naama on ku hapankorppu. Kuiva ku sahara.. ja polttelee. Lisäksi finnit ovat alkaneet ilmentyä naamalla oudosti. Nenän molemmin puolin tulee pieniä näppylöitä hirmunen määrä vieri viereen. Puberteetin takia finnejä olisi muutenkin jonkin verran, muttei tällä tavoin... Nytkään en saanut nukuttua kuin neljä tuntia naamani takia. Olenko allerginen antibiootille vai aiheuttaako juurihoito kenties tällaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu