Kävin aamulla kaupassa (voi ei, nyt Runontaja avautuu) ja näytti joulukoristeita ja muovinen joulukuusikin olevan jo myynnisttä.
Mitens te, milloin joulun valmistelu teillä alkaa?
Itse en valmistaudu joulun tuloon, ostan pienen siivun kinkkua muutama päivää ennen joulua ja siinä suurinpiirtein kaikki jouluvalmisteluni.
Kynttilöitä polttelen pitkin vuotta.
Jouluvalmistelut
6
114
Vastaukset 6
- LOL-666
joulukuun alussa viimeistään, mutta viime vuonna oli niin kiire, ettei kerinnyt kuin vasta jouluviikolla. Joululahjoista ekat olen jo ostanut, koska lahjojen ostaminen on niin kivaa. Olen sellainen alusta loppuun itse joulun valmistelija, mutta ilman kamalaa stressausta. Saas nähdä, miten tänä vuonna ehdin valmistella, kun vaikutan päivisin ennen joulua paikassa, jossa joulun tulo ei näy käsittääkseni mitenkään, jos yleisvihreää väriä ei sitten miellä jouluiseksi.
- persona-non-grata
valmistelusta, mutten tee niitä liian aikaisin, ettei tunnelma häviä :). Ja juuri se tunnelman luominen on mulle joulun valmistelussa tärkeintä ... ei lahjat, jne. Viikkoa aikaisemmin korkeintaan laitan kodin joulukuntoon. Mua häiritsee tavattomasti se, että joulukrääsää on ilmestynyt jo kauppoihin ...
vielä vähä päälle pari kuukautta ja taas vuosi täynnä.. mutta kaupoissa oon noteerannu suklaat ensimmäisenä, vinot pinot myynnissä.. vaan ei sitä vielä passaa ruveta joulumielellä olemaan eikä muutenkaan tehä siitä sen suurempaa juttua, sitte ku aika koittaa niin kunhan jouluvalot, kynttilät, oikea mieli ja juomat ruuat on niin taas tulee hyvä yksinäinen joulu. sitte onki uusvuosi ja tralalei, saa ruveta rakettien kans värkkään. >: )
- Minä vaan
jo eilen joulukoristeita ja -valoja kaupoissa. Mielestäni liian aikaisin. Jouluun on vielä pari kk, kyllä sitä ehtisi vähän myöhempään sitä krääsää sinne esille laittamaan.
Itse leivon piparit sun muun noin viikkoa ennen joulua ja koristeet laitan muutamia päiviä ennen. Kynttilöitä tulee poltetuksi muulloinkin kuin jouluna.
Joitakin joululahjoja olen suunitellut, suurimman osan näperrän itse ja jotakin ostan lisäksi. - kirpela
tökkäs tossapari viikkoo sitten Lidl'n joulukarkit sun muut, ja hiipiihän ne väkisin taas muuallekin. Iloinen ylläri oli "ison pohjalaisen perheyrityksen" jouluttomuus tänään.
Ostelen lahjoja pitkin vuotta,mutta tunnustan lahjustelun (lahjashoppailu) painottuvan loka-marraskuulle; tällä viikolla kirjakaupat ovat netonneet :)
Sapuska puoli on hyvin pitkälle "saarioinen saa"-linjaa, jotain pikkujuttuja lasten kanssa,mutten ole mikään hössöttäjä,vaan sellainen pelkistyksen ystävä *tästä poikki ja likoon*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54629
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43562Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29517Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32468- 66419
- 33415
- 32405
