Raamattu 100% tieteellistä faktaa

Fundamentalisti (25)

Raamatussa asiat putoaa alaspäin. Myöhemmin on osoitettu että on painovoima vetää kappaleita nimenomaan alaspäin (kohti maapallon keskipistettä). Jos Raamattu olisi satua, niin eikö kappaleet tippuisi satunnaisiin suuntiin?

Raamatussa on mainittu useita kaupunkeja jotka on todistettu historiallisesti tosiksi (mm Babylon, Jerusalem)

Raamatussa puhutaan valosta. On tieteellisesti osoitettu että valoa on olemassa.

Pienet virheet johtuvat siitä ettei tuolloin tiedekään ollut kehittynyt kovin pitkälle. Mutta voidaan sanoa että Raamattu on 100% faktaa.

9

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiila

      Raamatussa on hyvin paljon muilta kulttureilta, esimerkiksi Sumereilta lainattuja uskomuksia ja kertomusmotiiveja, aina uskonnollisiin käsityksiin aina luomisesta ylösnousemususkoon – jumalan kolminaisuutta myöten. Raamatun kirjoittajat eivät myöskään eläneet kulttuurillisessa tyhjiössä, vaan saivat maailmankuvansa ja kosmologiansa sen ajan vallitsevasta käsityksestä, mitä ei tietenkään tänään pidä ottaa tieteellisenä "faktana".

      Se, että Raamattu pitää osaksi paikkaansa, ei suinkaan tarkoita sitä että sitä tulisi lukea vailla minkäänlaista tietoa tuon ajan kulttuurista.

      Tämä on miten minä olen asian ymmärtänyt, oltuani yli 15 vuotta fundametalisessa uskossa. Raamattu on aika kaukana tieteellisestä faktasta.

    • w4e5y

      ei ehkä kannata harkita uraa tieteen parissa.

      • JeshuaHaMaschiah

        Ei ehkä sinunkaan jos väität että kappaleet tippuu satunnaisiin suuntiin...


      • sdghsrtj

        and i believe in you


    • goddeloos

      ... jo heti luomiskertomuksessa on ihmettelemisen aihetta. Jos jumala on kaikkivoipa ja "vahtii meitä olkansa yli" niin kuinka se onnistuu hukkaamaan kahdesta ihmisestä toisen (Aatamin kun se oli maistannu ompuua)?

      ja oliko Eeva vaan joku vahinko? jumala kun käytti kaikki elukat aatamin eessä mutta ei löytynyt paria (ei siis kauhean täydellistä työtä) niin piti sit Aatamin parasta tehdä "geenimuunneltu klooni"

      Noita ristiriitaisuuksia jatkuu koko raamatun... siinä on faktat kaukana.

      "Raamatussa asiat putoaa alaspäin."
      niinpä, p*ska valuu aina alaspäin...

      • bzztt

        Raamatussa myös on sanottu että maapallo on litteä, vai oletko oikeasti niin ääliö?


    • Uskovainen.

      Luukkaan evankeliumi 14:5
      Ja hän sanoi heille: "Jos joltakin teistä putoaa poika tai härkä kaivoon, eikö hän heti vedä sitä ylös sapatinpäivänäkin?"


      --> Asiat putovat alas päin, mikä on tieteellinen totuus

    • mutta laitan silti

      Asiat eivät putoa alaspäin. Päästäpä irti mikä tahansa esine avaruudessa, ja katso putoaako, tai vetääkö edes minkään kappaleen painovoima sitä puoleensa. Tai vedä silmukka lentokoneella ja katso putoatko päällesi.

      Toisalta mitäpä nuo pronssikautiset vuohipaimenet olisivat avaruuden likityhjiöistä ja fysiikasta, tai kirjan perusteella, mistään muustakaan tienneet.

      • kiven tiputtaja

        Asiat putuavat alaspäin maapallon pinnan koordinaatistossa, jossa XY-taso ("sivuttain") on ,maapallon pinnan suuntainen, ja Z-ulottuvuus ylös-alas suuntainen

        Se että härkä putoaa kaivoon suomessa kohti samaa pistettä kuin australiassa (kohti maapallonkeskipistettä) on silti putuamista "alaspäin", ja juuri tuo suunta on painovoimateorian esittämä putoamissuunta

        Ja putoaminen oli nimenomaan putoamista maapallon gravitaatiokentässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe