menkat ovat myöhässä tällä hetkellä viikon.
olen käyttänyt mieheni kanssa kumia, eikä se mielestämme kertaakaan ole mennyt rikki. olen stressannut viime aikoina paljon,mutta nyt stressaan myös sitä voinko olla raskaana.
joten voiko olla mahdollista että olen raskaana?
olen käyttänyt mieheni kanssa kumia, eikä se mielestämme kertaakaan ole mennyt rikki. olen stressannut viime aikoina paljon,mutta nyt stressaan myös sitä voinko olla raskaana.
joten voiko olla mahdollista että olen raskaana?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osta testi, äläkä stressaa arvuuttelemalla! Nykyään testejäkin tuntuu saavan joka paikasta: apteekista, marketista, R-kioskilta... Kukaan ei pysty netin kautta vastaamaan, ootko raskaana vai ei! Aika epävarmaahan se on, jos ehkäisyä on käytetty aina ja ohjeen mukaan, ja kumit pysyneet ehyinä. Ei luomunainen aina toimi kellon tarkkaan, voi olla ihan normaalia hormoniheittoa. Tsemppiä!
Minulla on nyt vähän samankaltainen ongelma, mutta kondomi meni todellakin rikki n. kuukausi sitten yhdynnässä, mutta sain kyllä jälkiehkäisypillerin alle tunnissa suuhuni... Ja nyt menkat ovat myöhässä vasta muutaman päivän ja viime yönä voin todella pahoin ja oksensin. Pakosti tässä hieman stressaantuu...
Voiko tämä olla merkki raskaudesta? :(
Eikös jälkiehkäisypilleri ole aika varma, varsinkin jos sen noin nopeasti ottaa ? Ja sehän voi myös sotkea hormoneja ja siirtää menkkoja siksi. Pahoinvoinnillekin on monta syytä. Mutta varmuuden saa testillä, eikä se maksa paljoa. Parissa viikossa kai raskaus näkyy testissä, eikös se niin ollut?
No olen aika kokematon, mutta kai se niin on. Ja itsekin olin aivan varma ettei mitään hätää enää ole kun sen pillerin otin, mutta kuitenkin rupesi nyt huolestuttamaan.
Lueskelin sitä jälkiehkäisypillerin käyttöohjetta ja siinä haittavaikutuksia kohdassa sanottiin että "voi esiintyä kuukautisvuodon tapaista vuotoa". Ja sitähän minulla oli, eli voisiko kuukautisten myöhästyminen johtua siitä?
Jälkiehkäisypillerin jälkeen voi tulla pilleriin liittyvää vuotoa, kuten ohjeessa sanotaan. Pillerin jälkeen vuoto voi jäädä pitkäksi aikaa pois, kuten ohjeessa sanotaan.
Vuodon poisjääntiin voi olla kolme syytä
1) jälkiehkäisypilleri
2) raskaus
3) nainen ei ole kone
Raskaustesti kertoo, onko nainen raskaana, kun vähintää kaksi viikkoa mahdollisesta raskautumisesta on kulunut.
Jos kuukautisia ei kuulu puoleen vuoteen, eikä ole raskaana, niin sitten otetaan yhteys lääkäriin ja saadaan resepti kuukautisten käynnistämiseen.