http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=820618
"..Asiakkaat ovat ilmoittaneet tapauksista joissa esimerkiksi moottori on hajonnut 0 -- -5 asteen lämpötilassa, koska autoista on puuttunut moottorin sisään tulevan ilman esilämmitys."
"..Asiakkaat ovat ilmoittaneet tapauksista joissa esimerkiksi moottori on hajonnut 0 -- -5 asteen lämpötilassa, koska autoista on puuttunut moottorin sisään tulevan ilman esilämmitys."
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos ostat auton muualta kuin Suomalaisesta lasipalatsista sen moottori voi vaikka pudota kadulle!
"Sieltä on joskus saanut ihan priimatavaraa, mutta hyvin harvoin pystytään kotimainen hintataso alittamaan kannattavasti."
Näin siis Puputti sanoi tuossa haastattelussa. On se vaan kumma että ne toiset pelkkää hyvyyttään myyvät autoja tappiolla... kun eivät kannattavasti kauppaa tee.
Koska tästä ei kuitenkaan voi olla kyse, niin P. argumentoi, ettei köyhän ostajan kannata ostaa halpaa. "Kannattava" koskee näin ostajaa: sun ei kannata eksyä lasipalatsin ulkopuolelle!
Toisaalta pitää kysyä, miksi maksaisi liikaa, jos eivät kaikki koneet laukea 0-5 asteen lämmössä. Omassakaan autossa ei muuten noita penkinlämmittimiä ole, mutta tiesin sen ostaessa enkä ole kaivannut kuin pahimmalla pakkasella, kun on sisäjohtopaikka. Ilmastointipa on, mitä 90-luvun Suomi-autoissa ei meinaa löytyä.
Toinen juttu ovat julkitulleet veronkiertoepäilyt venäläisten jämäerien kaupasta. Saapas nähdä josko kenkään löytää vastausta. Mielenkiintoinen oikeustapaus sekin, kun näitä autoveroceissejä ei ole "paljon" ollutkaan(:
Näissä Saksa-autoissa on lähes järjestäen samat lämppärit kuin "suomi"-autoissa, ja penkinlämmittimet löytyy kyllä, lohkolämmittimiä löytyy harvemmin, webasto on monessa autossa vakiona.
Italiantuonneissa penkinlämmittimiä ei yleensä ole.
Joidenkin autojen huohotinjärjestelmän jäätyminen on johtanut pahimmillaan moottorin vaihtoon tai remonttiin. Autoista kun on puuttunut huohotinjärjestelmän sähköinen lämmitys. Imuilman esilämmityksen kanssa näillä oireilla ei ole kyllä mitään tekemistä. Ongelmia oli muistaakseni VW-konsernin pikkumoottoreissa sekä ainakin joissakin ranskalaisissa.
Ja suomen käytetyissä se vastus on monessa autossa jo hajonnut. Kannattaa ostaa ranskis niin voi laittaa pleksistä tehdyt viimasuojat, on ne hienot suomivarusteet!
Mulla oli -95 patonki. Taatusti ns. suomiauto. Eikä ollut huohottimen lämmitintä siinäkään. Varaosaliikkeen pihassa sitikkamiehen kanssa lisättiin öljyjä koneeseen ja vertailtiin kuinka monetta kertaa on sylkäissyt sinä talvena. Kaamee sotku ja käry joka ikinen talvi.
Eikä osannut muuten etelän pösöliike laittaa lämmitintä. Jostain sitte kuulin, että Lapin Auto myy matoja. Tilasin ja laitoin itte. Muista syistä myin pois, nyt ajelen ei-ranskalaisilla ns. tuontiautoilla. Parikytävuotta ranskalaisia sai riittää, on tää sen verran helppoa.
Ja se jäätyminen on johtunut siitä,että se letku on mutkalla niin ,että siihen pääsee kertymään vettä ikäänkuin paskahuussain vesilukkoon.Se "huohotushan" on etupäässä vesihöyryä.Ei sitä ennenkään mitään sähkölämmittimiä niissä ollut.Letkut vaan osattiin asentaa oikein,siten ettei tullut tuollaisia pusseja.