vaimoke ei pidä lauluäänestäni

musiikin tuskaa

On muuten tosi harmillista, vaikkei niinkään vakavaa. Nimittäin näin vanhemmalla iällä olen ruvennut viheltelemään ja hyräilemään laulujen säveliä ja olen myös laulaa luikautellut kotiaskareitten lomassa. No tästä jälimmäisestä avovaimoni ei pidä yhtään, vaan hän lyttää minut samantien. Minulla ei kuulemma ole yhtään lauluääntä ja sen kyllä tiedustan itsekin. Mutta eikös se laulamisessa mene niin, että ääntäkin voi harjaannuttaa? Minulla on salainen haave, että joskus häissämme laulaisin hänelle jonkun vanhan iskelmäballaadin. En kuitenkaan ole siitä pahemmin hiiskunut kellekään, ettei nousisi liikoja odotuksia :)

Olen kerran kokeillut karaokea (Sing Star) ihan kotioloissa ja kaverit sekä se pelikin totesi minut sävelkorvattomaksi. Mutta kuitenkin minusta pursuaa ulos musiikillisia taipumuksia ja oloni on välillä todella tukala, kun en pääse toteuttamaan itseäni. Viimeksi kun kävin kaverin kanssa erään kotimaisen iskelmäyhtyeen keikalla, olin kaverin mielestä ollut aivan liekeissä, kyllähän minä sen tunsin itsekin.
En siis koskaan ole laulanut missään saatikka soittanut mitään. Haluaisinkin oppia soittamaan kitaraa ja miksei myös laualmaankin, mutta se sävel sointuu kuitenkin paremmin joten siksi olen enemmän soittamisen puolella. Haaveissa olisi osata soittaa rautalankaa ja vanhaa rokkia, ehkä myös laulaakin! Olen nyt 26v, onkohan kuitenkin liian myöhäistä opetella soittamaan..tai ylipäänsä opetella mitään?

6

449

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laulupedagogi

      Hankipa itsellesi laulunopettaja. Ääntä ja nuottikorvaa pystyy kehittämään. Singstar ei ole pätevä kertomaan, osaatko laulaa. Et missään nimessä ole liian vanha oppimaan uutta. Realistinen täytyy olla, mutta niin kirjoituksesta päätellen oletkin. 26-vuotiaasta, musiikkia harrastamattomasta ja "sävelkorvattomasta" ei tule seuraavaa iskelmälavojen kunkkua, mutta oikealla opetuksella ja harjoittelulla voit oppia laulamaan nuotilleen (ainakin helpompia lauluja) ja ääni kehittyy, kun opit laulutekniikkaa.

      Nuotin vierestä laulaminen voi johtua monesta asiasta. Yksi on puutteellinen laulutekniikka. Toinen on se, että yrittää laulaa biisejä liian korkealta tai liian matalalta omaan äänialaan nähden. Kolmas on harjaantumisen puute, esim. saattaisit osata toistaa nuotit opettajan perässä, kun hän laulaa ne sinulle malliksi, mutta et löytäisi niitä, jos hän soittaa ne pianolla tai muulla instrumentilla. Siksi sävellajin löytäminen vaikkapa karaoketaustasta voi olla vaikeaa. Osaava opettaja osaa tehdä diagnoosin ja määrätä sinulle oikeanlaisia harjoitteita.

      Tsemppiä! Intohimosi laulamista kohtaan on hyvä lähtökohta, ja auttaa silloin, kun tuloksia ei tule samantien. Ethän oleta, että lihaksetkaan kasvavat vielä yhden kuntosalikäynnin jälkeen.

      • musiikin tuskaa

        Haluan kuitenkin painottaa ja korjata harhaluulot sen suhteen, että tarkoitusenani olisi nousta huipulle iskelmätähdeksi. Ei todellakaan ole tarkoitus, vaan ihan huvikseni haluaisin opeletta musiikillista alaa. Ehkä olen vähän tylsistynyt ja haluan etsiä itsestäni uusia puolia. Tämä musiikki nyt alkaa tuntua hyvältä. Aina kun kuulen jonkun hyvän vanhan hitin, missä on kauniita kitarasooloja (esim. surujen kitara, i will stay), niin olen aivan fiiliksissä.


      • lkvjvgkyitcu
        musiikin tuskaa kirjoitti:

        Haluan kuitenkin painottaa ja korjata harhaluulot sen suhteen, että tarkoitusenani olisi nousta huipulle iskelmätähdeksi. Ei todellakaan ole tarkoitus, vaan ihan huvikseni haluaisin opeletta musiikillista alaa. Ehkä olen vähän tylsistynyt ja haluan etsiä itsestäni uusia puolia. Tämä musiikki nyt alkaa tuntua hyvältä. Aina kun kuulen jonkun hyvän vanhan hitin, missä on kauniita kitarasooloja (esim. surujen kitara, i will stay), niin olen aivan fiiliksissä.

        Minulle tulee aina kiusallinen olo kun joku puhuu Singstarista ja sen antamista laulutaitolausunnoista, mutta ehkä olen vain inhottava ihminen. Laulun ilo sen sijaan suotakoon ihan kaikille.


    • opettejan mielipide

      En menisi suoralta kädeltä väittämään sinua täysin äänettömäksi. Mutta jos et ole koskaan harjoitellut laulamista ja lahjasi ovat keskinkertaiset, niin eihän se kovin kummoista voikaan olla. Hyvin harva osaa laulaa oikein jos ei ole koskaan harjoitusta saanut. Mutta jos on motivaatio kohdallaan ja edes jonkinmoinen nuottikorva, niin paljon on mahdollista opetella. Mm. tuo sinun haaveesi, että laulaisit jonkun helpon laulun, niin ei se mitenkään mahdottomalta kuulosta. Vaikkei sinusta mitään ammattilaista tule, niin ehkäpä innokas harrastelija kuitenkin?

      Minulla on laulunopettajana sattunut muutaman kerran oppilaita, jotka joku (yleensä koulussa) oli leimannut laulutaidottomiksi. Mutta kun asiaa harjoitteli, niin kummasti rupesi löytymään ihan mukaviakin ääniä. Rautalanka ja vanha rock on muutenkin sen verran simppelimpää musiikkia, että siihe pääsee harrastelijakin suht helposti sisälle.

      Siitä vain etsimään laulu-ja soitonopettajia. Jos on asiansa osaava opettaja asialla, hän osaa tarkemmin sanoa mistä kannattaa lähteä liikkeelle.

      • opettejan mielipide

        Tuosta Singstarista muuten vielä. Minäpä kerron sinulle salaisuuden:

        Minä en saa kyseisessä pelissä kovinkaan kummoisia pisteitä, niin ammattilaulaja kuin olenkin. Ja mistäkö tämä johtuu? Siitä, että esim. kaikki tehokeinot, kuten äänen voimakkuuden muutokset ja vibrato, lasketaan kyseisessä pelissä virheiksi. Parhaat pisteet saa se, joka osaa tuottaa mahdollisimman suoraa ja tasalaatuista ääntä. Lue: laulaa jollottaa kuin kone. Tällaisella laulutyylillä ei kuitenkaan pitkälle pötkitä, ainakaan jos aikoo tosissaan tehdä musiikkia.


    • Ope minäkin

      Kotitöitä hyräillen puuhasteleva mies ei ole ollenkaan hassumpi juttu.

      Harva on täydellinen, ja se, että lauleskelee kotosalla ei liene paheista pahimpia? Laulusi on tuskin lopulta kovin häiritsevää - oppisiko hän sietämään tapaasi ja hyväntuulisuuttasi, jos pyytäisit?

      Ja vielä, ääneen saa soinnikkuutta juurikin sitä käyttämällä. Myös sävelkorvaa on mahdollista kehittää. Laula poika, laula!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1719
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1102
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 74
      611
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      464
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe