Olen aina ollut varma että en koskaan pettäisi miestäni, mutta tänään se tapahtui. TÄysin yllättäen ja suunnittelematta työpaikallani. Jo jonkin aikaa on syksyllä osa-aikaisena jatkanut kesäharjoittelijapoika flirtannut mulle ja tänään sitten päädyttiin harrastelemaan seksiä työpaikan punttisalilla hänen kanssaan kun huomasimme olevamme siellä kahden illalla. Tulin sen jälkeen kotiin mieheni luokse ja olin muina akkoina kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Pitäisikö minun kertoa tästä miehelleni? Jos kerron, luulen että se rikkoo meidän välimme pahasti ja pitkäksi aikaa. Jos en kerro, asia vaivaa minua varmaan ikuisesti.
Kaipaisin neuvoja pettämisestä kertoneilta ja pettämisen salanneilta,
Kiitos etukäteen vastauksista.
Pitäisikö minun kertoa tästä miehelleni? Jos kerron, luulen että se rikkoo meidän välimme pahasti ja pitkäksi aikaa. Jos en kerro, asia vaivaa minua varmaan ikuisesti.
Kaipaisin neuvoja pettämisestä kertoneilta ja pettämisen salanneilta,
Kiitos etukäteen vastauksista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
voin vain suositella kertomista, ja mahdollisimman nopeasti. Muuten olet tunnon tuskissasi ja kun sitten tunnustat asian on "rikos" pahempi, kun olet sitä pimittänyt. Jos todella rakastat miestäsi niin kerrot hänelle. Hänellä on siihen oikeus!
huono provo. Ei 71v naaras enää ketään kesäpoikaa kiinnosta. Ja eiköhän mieheskin etsi nuorempaa lihaa.
Kokemusta on. Kun kerroin miehelleni siitä, että erehdyin sekstailemaan erään kaverini kanssa, hän tietty loukkaantui, mutta oli hyvillään kun kerroin totuuden. Suhteemme on pitkään etsinyt ratkaisua että jatkaako yhdessä vai erikseen. Miestäni ei ole tuntunut kiinnostavan elo kanssani ja siksi päätin unohtaa vahvat periaatteeni ja katsoa miten suhteellemme käy, jos laiminlyön suhteemme. Nyt vasta paljastuksen jälkeen olen kuullut mieheltäni aitoja sanoja hänen tunteistaan ja siitä kuinka hän on ottanut suhteen liian itsestään selvyytenä. Mutta tietenkin hän on hyvinhyvin pettynyt!
Aikaa ei ole mennyt vasta kuin pari viikkoa ja olen valmis keskustelemaan asiasta vielä monta kuukautta tai vuotta, mutta olen myös valmis vaatimaan mieheltäni panostusta suhteeseen. Enää en ole mikään itsestäänselvä pyhimys. Mieheni kokee minun olevan saastunut, mutta uskon ja toivon ajatuksen ajan kanssa häviävän.
Mies, jonka kanssa sekstasin, neuvoi minua olemaan hiljaa jos haluan suhteen säilyttää. Vaan en kykenisi rakentamaan parisuhdetta valheelle ja joku heikko hetki se kuitenkin tulisi ulos. Siis kaikki tai ei mitään!!
Parisuhteen eteen on molempien paiskittava duunia tai muuten otollisen tilanteen ansiosta "antaa mennä vaan" -asenne iskee.
mieti ensin rauhassa, omantunnon kanssa painiminen on ihan hyvä vaihe,joskus se riittää. Älä vielä rankaise miestäsi. Itse en ole kertonut, kannan kaiken mukanani. Kyllä sen kanssa voi elää.
kyllä itse katselisi sekuntiakaan. Lentäisit niska-pers-otteella pihalle. Toivottavasti myös miehesi käy vähän virkistäytymässä vieraissa tai vaikka huorissa.
Logiikkasi on pettämätön... niinkuin idiooteilla yleensä.
Mieti ensin, miksi petit. Mutta kyllä, on tärkeää kertoa toiselle pettäneensä. Suhde joko selviää siitä tai ei.
Miksi ihmiset pettää?
Jos on normi-ihminen eikä paatunut pettäjä, niin valhe tulee parin väliin. Tavalla tai toisella. Jokin suhteessa vääristyy, eikä sitä saada oikaistua muuta kuin totuudella, ja jos tulevaisuudessa asiat ovat mutkalla ja pettäminen selviää vasta silloin, niin aika huonossa hapessa mennään. Kokemuksesta tiedän.
Kerran kännipäissäni panin. Sitten päätin olla loukkaamatta ja pysyä hiljaa. Pysyin hiljaa lähes 8 vuotta. Mutta suhde alkoi mennä vinksalleen, tai minä menin ja ryhdyin olemaan jotain muuta mitä olin syyllisyydestä. Hyvittelin mielessäni tekoa ja kun aikaa kului, tapa olla ja toimia jäi vaan olemaan. Eihän siitä mitään tullut.
Yllätys oli kuitenkin se, että vuosikausien takainen pettäminen sattui mieheeni yhtä lujaa kuin eilipäivänä olisi tapahtunut. Eli aika ei ollut tehnyt yhtään asiaa minulle suopeaksi.
Siis mun neuvo on, että kerro. Ja varaudu elämäsi kauheimpaan hetkeen kun näet miten olet toista satuttanut. Sitä ei tajua.
Kärsi vain itse pääsi sisäpuolella omat tekemisesi. Miksi laittaisit sen syyttömän miehesi kärsimään? Itse kerroin omat pettämiseni vasta kun puoliso kärähti.
olla rehellinen perisuhteenne tilalle joka ei ilmeisesti tyydytä sinun tarpeitasi. Sinun pitäisi lähteä suhteesta.
Ethän sinä voi jatkaa suhdetta muina naisina koska menet ihan rikki. Valehteleminen on helppoa mutta valheessa eläminen ei ole.