Lainsäädäntö kehittyy yhteiskunnan kehittymisen myötä.
Kohta meillä rinnastetaan suurin piirtein yks yhteen avioliitto ja yli 5 vuotta kestänyt avoliitto tai avoliitto jossa on yhteisiä jälkeläisiä.
Joko palstalta löytyy ihmisiä, jotka ovat tehneet avoehdon? Tai edes kuulleet kenenkään sellaista harkitsevan?
Minkälaiset ovat määrämuodot tuollaiselle paperille ja kuinka siitä saadaan pitävä? Suomessahan vallitsee vapaa sopimisoikeus, joten kyllä kait pidempiaikaisessa avoliitossa voidaan laatia saman sisältöisiä papereita kuin avioliitossakin, jos näitä parisuhteen muotoja kerran muutenkin aletaan rinnastamaan toisiinsa.
Avoehto
6
157
Vastaukset
- vänksy
et kummankin lapset ovat etusijalla silloin jos avoparilla kummallakin on lapsia. Toissijaisesti sit voivat miettiä toisiaan ja toistensa etuja, kuitenkin niin että avopuoliso menee kyllä mun mielestä esim. vanhempien edelle perimisjärjestykssä kuolemantapauksen yhteydessä.
- random_N
Ei kai moiselle ole tarvetta. Jos haluaa jättää omaisuutensa avokumppanille (tai kissojensuojeluyhdistykselle tai Wähä-Haminan lehtikuusenkaatajille) niin tavan testamenttihan sen asian hoitaa. Jos tulee bänät ennen kuolemaa niin omaa kampetta ja rompettahan voi antaa toisen käyttöön kuten mielii.
Jos taas ei halua omiaan kumppanin haltuun jättää (ja avioehtohan yleensä juuri rajaa kumppanin pääsyä omalle kirstulle) niin ei tarvitse tehdä muuta kuin kiertää maistraatti tai uskonnolliset palvontapaikat ja pysyä naimattomana. - AVOliitto/AVIOliitto
"Uuden lain mukaan avopuoliso voi vaatia omaisuuden erottelua avoliiton päätyttyä."
Avioerossahan suoritetaan aina omaisuuden ositus. Mutta avioliitossa on yleensä tehty avioehto ennen avioliiton solmimista. Miten AVOliitossa määritellään avoliiton alkamispäivä? Voiko avoliitossa tehdä avoehdon joka määrää omaisuuden jaosta? Muutoinhan avoliitto vastaisi avioliittoa jossa EI ole avioehtoa, eli avoliittossa olevat olisivat PAREMMASSA asemassa kuin avioliitossa? Eikai tämä ollut tarkoituksena?
"Irtaimet esineet katsotaan kuitenkin yhteisiksi, jollei voida selvittää, kummalle avopuolisolle tietty esine kuuluu."
Miten pystyt avoparin muuttaessa kotiisi todistamaan mitkä tavarat ovat alunperin olleet sinun? Riittääkö todisteeksi videokuva ennen avoparin muuttoa? Osoittaako se että silloin kotonasi olleet tavarat ovat sinun?
"Avopuolisolla on oikeus hyvitykseen, jos hän on auttanut toista avopuolisoa kartuttamaan omaisuuttaan. Hyvitykseen oikeuttava panos voi olla esimerkiksi taloustyötä kotona toisen avopuolison kartuttaessa omaisuuttaan työelämässä. Myös merkittävä rakennus- ja korjaustyö tai pitkäaikainen hoivatyö kotona toisen avopuolison hyväksi voi oikeuttaa hyvitykseen."
Tarkoittaako tämä että erottaessa avoliitosta, töissä ollut puoliso joutuu maksamaan "palkkaa" kotona olleelle puoliskolle hänen tekemästään kotityöstä? Miten tehty kotityö määritellään? Entä jos kotona ollut puoliso on alkoholistimies jonka avovaimo on ollut töissä koko avoliiton ajan ja kun nainen vihdoin uskaltaa muuttaa pois. alkohoilistimies vaatii naiselta hyvitystä (kotona makailustaan)?
Pelkäänpä että tästä laista koituu paljon ongelmia, joita ei vielä tässä vaiheessa kukaan osannut aavistakkaan!
http://www.maistraatti.fi/fi/Ajankohtaista/Laki-avopuolisoiden-yhteistalouden-purkamisesta-voimaan-142011/ - Eroa vasta 1.4.
K: Olen päättänyt erota avopuolisostani. Olen hoitanut/rakentanut yhteistä kotiamme useiden vuosien ajan vastikkeetta, mutta avopuolisoni sanoo, että jos lähden, kaikki omaisuus on hänen nimissään, enkä tule saamaan häneltä penniäkään. Mitä mahdollisuuksia minulla on saada oikeuteni turvatuksi?
V: Laki avopuolisoiden yhteistalouden purkamisesta soveltuu vain sellaisiin avoliittoihin, jotka päättyvät sen jälkeen, kun laki tulee voimaan. Laki tulee voimaan 1.4.2011.
Laki tarjoaa mahdollisuuden hakea hyvitystä yhteistalouden hyväksi annetusta panoksesta. Panokseksi voidaan katsoa mm. työ yhteisen talouden tai toisen avopuolison omistaman omaisuuden hyväksi. Hyvitysvaatimuksen yhteydessä tulevat molempien avopuolisoiden panokset arvioitaviksi suhteessa omaisuuden omistussuhteisiin. Oikeutta hyvitykseen ei ole, jos avopuolisoiden panosten epäsuhta suhteessa omistussuhteisiin on vähäinen.
Hyvitysvaatimuksen voi tehdä omaisuuden erottelun yhteydessä toiselle avopuolisolle tai omaisuuden erottelua varten määrätylle pesänjakajalle. Jos kumpikaan avopuolisoista ei ole hakenut pesänjakajaa omaisuuden erottelua varten, voidaan hyvitysvaatimus tehdä erilliskanteena suoraan tuomioistuimelle.
Eli kaikki sitten vaan oikeuteen 1.4. jälkeen! - bluikkis..
Eli kaikki avoparit jotka ei halua taloudellista uhkaa menetyksestä, erotkaa ennen 1.4.2011
- AVOero = AVIOero
Oikeus hyvitykseen ja avustukseen: Mikäli avopuoliso on auttanut toista avopuolisoa yhteistalouden hyväksi antamallaan panoksella, hänellä on oikeus saada hyvitystä.
Kysymys voi olla esimerkiksi siitä, että toinen on hoitanut lapset ja kodin, ja toinen on saanut/ottanut nimiinsä suurimman osan omaisuutta.
Tai voi olla niinkin, että toinen avopuoliso on laittanut varojaan ja työpanostaan esimerkiksi toisen ennestään omistaman omaisuuden kunnostamiseen, korjaamiseen tai laajentamiseen.
AVOliitto = AVIOliitto
Kun avioerossa laaditaan osituskirja, avoerossa tehdään omaisuuden erottelukirja.
Myös avopuolison kuoleman jälkeen toinen on oikeutettu hyvitykseen.
Perintökaareen on tehty lisäys, joka mahdollistaa avopuolisolle avustuksen saamisen silloin, kun hän jää leskeksi. Vastaavasti kuin avioliiton jälkeen myös avoliiton jälkeen on oikeus avustukseen kuolleen puolison jäämistöstä.
Avustus voidaan antaa esimerkiksi käyttöoikeutena avopuolisoiden asuntoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803