Feisbuuk

anonymeusssss

Kuinka yleistä on että ulkomaalainen täysin tuntematon ihminen pyytää kaveriksi facebookissa ja on kauhean kiinnostunut sinusta ja kyselee kaikkea? Minulle kävi näin ja kun kysyin että miten hän löysi minut niin hän sanoi nähneensä kuvani ja tykänneensä silmistäni, joten hän oli päättänyt pyytää sitten kaveriksi. Eikö facebookin idea ole nimenomaan pitää yhteyttä ihmisiin, jotka oikeasti tuntee/ on nähnyt? Vai pystyykö siellä tutustumaan ihan uusiinkin ihmisiin?

13

13495

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soita paranoid!

      voidaan käyttää esim. identiteettivarkauksiin, sillä silloin kun ryhdyt jonkun kaveriksi niin tämä käytännössä näkee kaikki tiedot sinusta. Itse en ainakaan ole suostunut kaveripyyntöihin, mikäli en ole kyseistä ihmistä tunne oikeassa elämässä.

      Toki tietojen jakoa kavereille voi rajoittaa eri keinoilla, mutta tätä ei kovin moni ole kuitenkaan tehnyt.

      • 27

        Itsestäsihän on kiinni se, mitä Facebookissa itsestäsi paljastat. Itselläni ainakin on niin vähän henk. koht. tietoa, että on aivan sama, jos joku ne pöllii. Kuvakin on sellainen, ettei siitä todellisuudessa näe, minkä näköinen olen.


    • SEM SEM

      >NARSISTI TORI !

    • yksi vaan

      koita jaksantaa . kyllä se tuosta.

    • oJALAN OPPi

      Hei alottaja.SUOMESSA EI KIRJOTETA NIINKU LAUSUTAAN.

      • Solmunen

        Ihanko totta sherlokki?


    • deft

      Lyhyesti:
      Facebookin idea on aivan eri juttu kuin se mihin sitä voidaan käyttää.
      Tottakai facebookissa pystyy tutustumaan ihan uusiinkin ihmisiin, se vain vaatii pokkaa pyytää tuntemattomia "kavereiksi".
      Ihan normaalia hakea parisuhteita tai seksiä facebookista...ainakin yhdysvalloissa.

      Me suomalaiset taas tullaan jälkijunassa ,)

    • moi

    • 4+44

      Myös facebook-profiili voi olla feikki.

    • moi lalallalalalallallalaallalalalal

    • yoi

      minäentiedä muttatiädänsenettä rasmusrakastaaminua

    • JG jenkkiläviimeisin

      Tuota mitkä ovat henkilön nimikirjaimet? Minulle tämmösiä "silmiin ihastuneita" on ollut nimikirjaimet ; J.P, S K, ja viimeisin J G. Ettei vain samoja scammereita liikkeellä taas?

    • Juujuu17

      Joopa joo minuakin on haluttu naamakirjassa ja kehuttu sinne sun tänne het kun tiesivät että minulla on jenkki vene 2x650 hv ja 8 Audi niin kyllä olis ottajia päivittäin tulee Brunettea jotka haluis olla nun frendi sanon vaan huhu täyttä törinää anto olla😁

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      80
      3529
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1792
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1075
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      923
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe