Eli työnantaja jatkaisi työntekijän työpäivää 30 min./pvä,vaikka itse ruokailu tapahtuisikin lapsiryhmässä (kyseessä siis päiväkoti). Työntekijä voisi poistua työpaikalta tuon 30 min. ajaksi.Työntekijöiden lepotauot järjestettäisiin porrastetusti. Voi aikoja; mistä kummasta näitä älynväläyksiä oikein tulee? Oletteko kuulleet kyseisestä käytännöstä? Ja mitä mietteitä se herättää?
Työpaikan lepotauot
2
505
Vastaukset
- taukoa!
mutta kirjanpitäjänä minulla oli 30 minuuttia ruokatuntia, jolloin sain poistua työpaikalta. Sitä puolta tuntia ei siis laskettu työaikaan. Alalla oli työaika 7,5 tuntia päivässä . Joten työssä piti olla 8-16.
Normaali menettely jossain muualla. En tiedä, miten soveltuu teille.
Prosessi- ja voimalaitosteollisuudessa ei tunneta ruokatunteja, ruoka- tms taukoja (paitsi tupakoivien erioikeudet) vaan työaika on sen 8 tuntia. Työnantajan on kuitenkin järjestettävä työntekijälle mahdollisuus ruokailla työn lomassa. Aina, varsinkaan seisokkiaikana se ei onnistu, mutta kyllähän duunari joustaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1081123
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864