Minulla on paljon musiikkia mp3 muodossa, ongelmana on se että ovat kaikki vain kappaleiden nimillä, esim Eppu Normaalia liki 100 kappaletta.
Haluaisin nimetä ne niin että ensiksi esittäjä, sitten kappale jotta olisi helpompi etsiä kansioista. Olisiko keinoa tehdä se helpommin kuin yksi kerrallaan, siten että saisi aina seuraavan aukeamaan samaan muotoon, synkronointi tms.
Esim: 03-Puhtoinen lähiöni muotoon: Eppu Normaali - Puhtoinen lähiöni
MP3 nimeäminen
10
868
Vastaukset
- yksi vain
1. Siirrät kaikki Eppu Normaalin biisit samaan kansioon. (Tai muut biisit pois. Oleellista siis, että kansiossa on vain ja ainoastaan Eppu Normaalin biisejä, ja mielellään sitten kaikki ne samalla kertaa.)
2. Avaat Command Promptin ko. kansioon.
3. Kirjoitat komennon:
rename "* - *.mp3" "Eppu Normaali - *.mp3"
Komento siis muuttaa kaiken, mitä on ennen merrkiyhdistelmää ' - ' (väliviiva jonka ympärillä välilyönnit), tekstiksi 'Eppu Normaali'. Tämä toimii jos/kun tiedostot on nimetty noin kuin kerroit.
4. Painat Enteriä.
Eikö ihmiset osaa nykyään käyttää komentorivikomentoja ollenkaan?- yksi vain
Eihän siinä nimessäsi ollutkaan välilyöntejä biisinumeron ja nimen välillä. Oikea komento siis:
rename "*-*.mp3" "Eppu Normaali - *.txt" - yksi vain
yksi vain kirjoitti:
Eihän siinä nimessäsi ollutkaan välilyöntejä biisinumeron ja nimen välillä. Oikea komento siis:
rename "*-*.mp3" "Eppu Normaali - *.txt"Siis:
rename "*-*.mp3" "Eppu Normaali - *.mp3"
Ei tämä oikeasti ole näin hankalaa. - Anuliinukka
yksi vain kirjoitti:
Siis:
rename "*-*.mp3" "Eppu Normaali - *.mp3"
Ei tämä oikeasti ole näin hankalaa.Hyvä juttu kiitos.
No en osaa, sorry vaan, ehkä ensi vuonna jo enemmän :-) - Anuliinukka
Anuliinukka kirjoitti:
Hyvä juttu kiitos.
No en osaa, sorry vaan, ehkä ensi vuonna jo enemmän :-)En saanut ko konetoa toimimaan...
rename "*-*.mp3" "Eppu - *.mp3" - poepj
Anuliinukka kirjoitti:
En saanut ko konetoa toimimaan...
rename "*-*.mp3" "Eppu - *.mp3"Tagscannerilla onnistuu, sillä voi myös tagit laittaa kuntoon.
http://www.download.fi/audio_video/musiikkitiedostojen_muokkaus/tagscanner.cfm
- tagit kuntoon
Tiedostojen ja hakemistojen nimillä ei ole mp3-musan tapauksessa mitään merkitystä. Voit vaikka tallettaa kaikki biisit samaan hakemistoon ja antaa jokaiselle nimeksi juoksevan numeron kunhan tagit ovat kunnossa.
Mp3 tagi on siis itse musiikkitiedoston sisään varattu kenttä johon voi tallettaa artistin nimen, albumin nimen, biisin nimen, biisin järjestysluvun albumilla, julkaisuvuoden jne. Kaikki musakirjaston hallintaohjelmat kuten iTunes, Windows Media Player jne järjestelevät koneelta löytyvät biisit tagien mukaan eivätkä välitä hakemistojen tai tiedostojen nimistä.
Mikäli olet ripannut biisit CD-levyiltä iTunesilla tai Media Playerilla, on .mp3-tiedotojen sisään talletettu jo oikeat tiedot sisältävä mp3-tagi. Verkosta löytyy monta ohjelmaa joilla voit editoida näitä tageja ja myös nimetä tiedostoja ja hakemistoja uudetaan tagien perusteella. Tyypillisesti nämä ohjelmat osaavat nimetä kerrallaan suuria määriä tiedostoja kunhan määrittelet että nimi on vaikkapa muotoa "-.mp3"
Tiedostojen nimeäminen uudestaan on siis turhaa koska musakirjaston hallintaohjelmat järjestelevät biisejä tagien eikä tiedoston nimen mukaan.- Anuliinukka
Periaatteessa kyllä mutta kun katselen ja luokittelen musaa tietsikassa niin silloin travitsen nimeä, en näet pysty millään muistamaan onko track14 hyvä vai huono ja minkä bändin jos kappaleita on satoja tai tuhansia. Mp3 toistossa tagit tottakai tärkeät.
- Näkyvä mies
Anuliinukka kirjoitti:
Periaatteessa kyllä mutta kun katselen ja luokittelen musaa tietsikassa niin silloin travitsen nimeä, en näet pysty millään muistamaan onko track14 hyvä vai huono ja minkä bändin jos kappaleita on satoja tai tuhansia. Mp3 toistossa tagit tottakai tärkeät.
Windowsin resurssienhallinnassa voi ruksata tietoja näkyviin klikkaamalla Näytä>Valitse tiedot .
- Anuliinukka
Näkyvä mies kirjoitti:
Windowsin resurssienhallinnassa voi ruksata tietoja näkyviin klikkaamalla Näytä>Valitse tiedot .
Toi oli hyvä, enpä ole ennen huomannutkaan, kiitos suuresti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836513Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto945432Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173772Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233397Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2323237Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat832381Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191726Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val471709Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi441449