EMU:t vai UGG:it??

Kummissaan

Hei onko kellään kokemusta Emu tai Ugg australian kengistä? Mitä eroa kyseisillä on? Kun olen tuotetietoja lukenut niin vaikuttaa että samat materiaalit molemmissa, mutta miksi Emu halvempi?

10

6388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UMEUMEUME

      Moikka!
      Elikkä samaa materiaalia ovat eli lammasta :)
      UGG australia merkin omistaa amerikalainen firma ja tahkoo rahaa tuolla ugg "australia" merkillä, samanlaiset suunnilleen jalassa, its etilasin juuri uudet EMUt ja pakko myöntää kun kokemusta molemmista niin EMUt tukevammat ns. kireemmät jalassa kun taas UGG A:t on niin kuin väljät ja siksi huono astua yms, mutta kummatkin laatutavaraa mutta merkkihän siinä maksaa ;)
      Mutta itse suosin emuja halvemman hinnan takia, samaa kamaa ne kuitenkin on!

      • Jonnnnnna

        Mistä tilasit?


      • Australia fan

        Uggit on lampaan nahkaa/lampaan villaa aina. Emuissa päällysmateriaali on osassa tuotteita lehmän nahkaa. Eli jos menet Brandoksen sivuille, niin ne Emut, joiden hinta on 159 euroa, on tehty lehmän mokkanahasta. Yli 200 e maksavat ovat taas lammasta.

        Itse tosin pidän lehmän nahkaa kestävämpänä ja helppohoitoisempana, mutta jos hakee lammassaappaita, on Ugg varmin vaihtoehto. Emut ovat hieman Uggeja tukevammat jalassa, mutta kannattaa ehkä valita yhtä kokoa normaalia suuremmat. Uggeissa taas on päinvastoin, eli joko oma koko tai yhtä pienempi.

        Emut eivät ole aivan yhtä liukkaat, kuin Uggit. Ehkä jalat hikoavat Emuissa hieman enemmän (mokkanahka) sisäkäytössä. Molemmat ovat kuitenkin laatukengät.

        Kannattaa muuten tilata Spartoo.fi :stä, hinnat muutaman kympin Suomea halvempia ja tilaamalla uutiskirjeen ennen kenkätilausta, saa vielä kympin lahjakortin.

        Itse olen mies, ja vielä hyvin junttimainen sellainen (pääasiallinen vaatteiden ostopaikkani on Prisma tai Robin Hood). Omistan kuitenkin Uggit ja Emut, enkä pelkää pitää niitä julkisella paikalla. Muutamia ihmetteleviä katseita olen saanut, mutta itsetuntoni ei siitä ole iskuja saanut. Yksissäkään talvikengissä ei ole samaa mukavuutta, kuin näissä australialaislähtöisissä ihmeissä!


    • ,,,

      Uggeissa tosiaan maksaa se merkki, niistähän tuli hirveän suositut kun niitä alkoi näkymään kaikenmaailman jenkkijulkkiksilla.

      • ffffffffffuuuuuu

        mistä näitä EMUja saa? itsekin aattelin hommata kun noispirit storen kopiot on niin surkeita


      • ...

      • K

      • joku vaan
        K kirjoitti:

        http://www.natureshop.co.nz/

        Itse tilasin EMUni tuolta...sieltä kannattaa ehdottomasti katsoa clearance osasto. Eivät ota toimitusmaksuja eli ovat selkeästi paikallisia hintoja halvempia.

        EMUja myydään ainakin tampereen stockmannin urheiluosastolla. Saattaa löytyy muistakin stockmanneista, mutta niitä oli jostain syystä vaan sielä urheiluosastol eikä kenkäosastolla ollenkaan.


    • J

      Ovatko EMUt liukkaita?

    • Ampem987

      EMUt ei ole kauhean liukkaita, niissä on eriainen pinta pohjassa. Siinä aivan pohjan pinnassa on tavallaan kerros pitävämpää materiaalia, missä lukee EMU viistosti koko pohjan pinnalla.

      Mun mielestä eivät ole kauhean liukkaat. EMUissa on vaan paljon tiukempi varsi kuin UGGeissa ja tämä kannattaa humioida erityisesti pitkävartisia saappaita tilatessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      29
      5089
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4081
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3647
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      150
      2506
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2368
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2189
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2137
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1537
    Aihe