Mun kädet kuivuvat syksyllä ja talvella (aina kun on kylmä) todella pahasti - tätä on tapahtunut jo vuosia. Olen kokeillut kaikenlaisia rasvoja, Ceralania, Bepahtenia yms. yms., mutta mikään ei tunnu auttavan. Ja vaikka lapaset kädessä olisin, niin silti iho kuivuu eikä mene ohi ennen kuin kevät ja kesä tulee... Iho on rohtunut, halkeileva ja yleensä kämmenselässä on sellaisia punertavia, kuivuneita laikkuja ja totta kai sitten käsiä pestäessä kirvelee... Ja tosiaan, tuntuu, ettei mikään rasva auta. Tätä samaa ilmeni ennen myös kasvoissa, mm. suunpielissä.
Pitäisikö näiden käsien kanssa mennä lääkäriin, vai tietäisittekö te jotain hyvää rasvaa, että vois ihan kotikonsteilla yrittää selvitä? :)
Pitäisikö näiden käsien kanssa mennä lääkäriin, vai tietäisittekö te jotain hyvää rasvaa, että vois ihan kotikonsteilla yrittää selvitä? :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Liposania illalla runsaasti käsiin, sitten kertakäyttökumihanskat - leffaa katellessa, tai kirjaa lukiessa tai nukkuessa rasva imeytyy hyvin käsiin - aamulla kädet on kun "vauvan pylly" - ei kuitenkaan kakkaset ; )
APTEEKKI osaa neuvoa oisko hyvä välillä käyttää kortisonivoidetta - ainaskin sillon jos ihon on päässyt rikki asti, muuotin kunnon kosteusvoide EI RASVA.
Kiitos kovasti vastauksestasi! Kokeilen tuota ehdottamaasi voidetta, toivottavasti se auttaisi :)