Oon 187 pitkä jätkä ja käsi on n. 75 cm eli suhde on 1:2,49.
Ja väitän että mulla on erittäin pitkät kädet, jonka ansiosta esim penkki menee aina ojentajiin tai etuolkapäihin, eikä rintaan. Ihan helvetin vaikeeta treenata rintaa.
Laittakaa omat pituus-käsi-suhteenne!
Liian pitkät kädet!
10
4255
Vastaukset
- 'Penkki kulkee
Sinun pitää saada kunnon kaari että nostomatka lyhenee. Alussa et tätä saa ilman että perse nousee, mutta kyllä se venyttämällä vielä tulee. Lisäksi venyttele paljon trapseja ja lapoja, rintaa. Saat paremmin olkapäät puserrettua taakse, ja taas lyhenee nostomatkakin, saat paremmin voimaa nostoon ja menee paremmin juuri rinnalle.
Ota tangosta vielä niin leveä ote kun saat. Nosto-ote vaikuttaa vielä tuntumaan. Apinaotteella saa paremmin tuntua vielä rintaa mutta on astetta vaarallisempi ote, joten ole tarkkana.
T: penkki kulkee, pitkät kädet.- aina sama
joo, pitkät kädet ei oo eduksi penkissä,oisko jotain reeni vinkkiä ns pitkäkätiselle
- evotat vaan
aina sama kirjoitti:
joo, pitkät kädet ei oo eduksi penkissä,oisko jotain reeni vinkkiä ns pitkäkätiselle
Massaa pitää hankkia myös mikä auttaa välityksiin. ja olkapäät, ojentajat selkä, pitää ottaa iisimmin tai jättää vähemmälle. Penkki on yläkroppaliike, tuntuu latseissakin niskaa myöten.eli runkkailet vähemmän niitä yläkropan muita liikkeitä. Muistakaa myös syödä! Ja tekniikat kohilleen.
- awddwaawdadw
evotat vaan kirjoitti:
Massaa pitää hankkia myös mikä auttaa välityksiin. ja olkapäät, ojentajat selkä, pitää ottaa iisimmin tai jättää vähemmälle. Penkki on yläkroppaliike, tuntuu latseissakin niskaa myöten.eli runkkailet vähemmän niitä yläkropan muita liikkeitä. Muistakaa myös syödä! Ja tekniikat kohilleen.
kokeile vaikka niin ettet tee kuin yhen treenin viikossa jossa on selkää kunnolla, muuten vaan penkkiä yläkropalle. Hauista voi tehdä samalla. Mutta jätä olkapäät kokonaan rauhaan ja ojentajat myös! Vaihtele painoja ja toistoja.
- 65-v
Bodauksesta en tiedä hittojakaan mutta raajasuhteet kiinnostavat.
Olen kuvitellut kehonrakennuksessa tavoiteltavan jonkinlaista sopusuhtaisuutta joten onko siinä pitkähköistä käsistä haittaa?
Voimanostossa ja puntissa haitan ymmärrän.
Mitkä ovat mittauspisteesi?
Itselläni olkanivelestä sormenpäihin 75cm. Pituus 176.
Luotettavampana olen pitänyt pituus / syliväli suhdetta.
Nyrkkisääntönä ne ovat suunnilleen samat.
Itselläni syliväli 186cm = 10cm yli pituuteni.
Pitkät kädet ja lyhyehköt jalat antavat ilmeisen edun maveen.
Penkkiä en ole koskaan treenannut. Joskus vain joutessani pomputellut. - abinaah1234
Ite oon 173cm ja käsi on reilu 75cm...
- Anonyymi
Hyvä ettei kädet roiku polvissa... Mulla pituutta 175cm ja käden pituus olkanivelestä sormenpäihin 77cm. Tilannetta ei auta ollenkaan lyhyet jalat ja varsinkin reidet.
- Anonyymi
Ihminen polveutuu apinasta. Oletko nähnyt apinaa jolla olis lyhyet kädet?
- Anonyymi
Jopa luulis ettei ole mua kovempaa, kuulin....
- Anonyymi
Ylettyy paremmin pyyhkimään perseensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442308
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311578En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521573- 631254
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1431251The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226985- 156926
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20829