Sikaninfluenssa voisko olla..

Mulla on vähän yskää ja väsyttää sikana, oon ollut kyllä koko päivän ulkona että jalat on kipeät mutta ei oo kuumetta ja silti välillä on kylmä tai tulee...Oon 15-vuotias, voisko kyseessä olla sikainfluenssa?
6142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pysy vaan siellä. Ei saa tulla yhtään lähemmäs. Tsot stot!

Äänestä

Ei ole sikaflunssaa, sinulla on kasvukipuja.

Äänestä

pääasiallisempana oireena on äkillinen, melko korkea kuume ja sitä edeltävät vilunväristykset. Nivel- ja lihaskivut, päänsärky, kurkkukipu, väsymys, etc. Sikainfluenssassa oireina saattaa olla myös oksentelu, ripuli, ruokahaluttomuus, huimaus, hengenahdistus, etc. Kaikkea ei toki samanaikaisesti :).

Tavallisessa kausiflunssassa taas nenä vuotaa, kurkku saattaa olla kipeä ja kuumettakin, sekä nivel- ja lihaskipuja.

Influenssan voi sairastaa myös kuumeettomana ja muutenkin vähäisin oirein. Kuitenkin kumpaisenkin - niin ifluenssan, kuin kausiflunssankin - kanssa ei ole syytä leikitellä jälkitautienkaan vuoksi. Pysy levossa ja pidä itsesi lämpimänä, juo runsaasti lämmintä nestettä ... C-, ja D -vitamiinia. Seuraa kuitenkin oloasi ja jos nopeasti yleistila alkaa laskea (hengenahdistusta, tms.), soita hetimmiten - tai vanhempasi soittavat - sairaalaan/terveysasemalle/suoraan lääkärille.

Äänestä
  • Soitin ziselistä neuvontaan... ei kuulemma ole vaaraa, vaikka ei saakaan henkeä, koska on perusterve nuori ihminen. On kuulemma ilmeisesti vaan liian huolestunut ja hyperventiloi...

    Äänestä

  • old_profile_51557 kirjoitti:

    Soitin ziselistä neuvontaan... ei kuulemma ole vaaraa, vaikka ei saakaan henkeä, koska on perusterve nuori ihminen. On kuulemma ilmeisesti vaan liian huolestunut ja hyperventiloi...

    Niin kauan, kun Zisel jaksaa kirjoitella tänne ML -palstalle, ei hätäpäivää ole.

    Ja miksi ylipäänsä minulle tuosta valitat? Minä en sille mitään voi, jos neuvonnassa olisi miten mulkkua toimintaa ... mättääkö nyt joku muu?

    Äänestä

  • persona-non-grata kirjoitti:

    Niin kauan, kun Zisel jaksaa kirjoitella tänne ML -palstalle, ei hätäpäivää ole.

    Ja miksi ylipäänsä minulle tuosta valitat? Minä en sille mitään voi, jos neuvonnassa olisi miten mulkkua toimintaa ... mättääkö nyt joku muu?

    enkä mä tällä sun kimppuusi mitenkään hyökännyt. Ainoo, mikä tossa vitutti, oli se, että aletaan epäileen, että ziselillä on päässä vikaa.
    Siinä oot kyllä oikeessa, että jos zisel jaksaa netissä olla, niin ei siltä ihan heti oo henki lähdössä. Säkin tunnut pikkusen hermostuneelta... pitäisköhän mun koittaa lepytellä sua jollain tavalla? Ihanan naisen kiukku on aina rakastettavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaa-00 kirjoitti:

Mulla on vähän yskää ja väsyttää sikana, oon ollut kyllä koko päivän ulkona että jalat on kipeät mutta ei oo kuumetta ja silti välillä on kylmä tai tulee...Oon 15-vuotias, voisko kyseessä olla sikainfluenssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu