Luin tuon Rehellisesti asiasta ketjun

ja minua jäi yksi asia ihan hirveästi vaivaamaan.

Siis miten toisella puolisolla voi olla kaikki ihan hyvin jos toisella on huono olla?
Omasta näkökulmastani puolison hyvinvointi pitäisi aina heijastua siihen toiseen, eikä minulla ainakaan olisi kaikki hyvin jos puolisoni voisi huonosti.
Enkä oikein jaksa hyväksyä selitykseksi sitä, että jos ei tiedä että toisella on vaikeaa, ihan ventovieraiden ihmisten kanssako täällä ollaan naimisissa? Kyllä jokainen ihminen vaistoaa sen jos toisella on ongelmia, jos vaan kiinnostaa. Eri asia sitten on jos asian vaistoaa, mutta on helpompi olla kuin ei mitään olisikaan.
6283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen ihan samaa mieltä. Mutta ehkä yksinkertaisilla, itsekkäillä tai empatiakyvyttömillä ihmisillä voi olla näin, ihan sama kunhan oma olo on hyvä.

Äänestä

Oletuksesi on että puolisot välittävät omasta puolisosta ( automaatti ) valitettavan usein vain se välittäminen ja rakkaus on kadonnut vaikka avioliitto jatkuisi ja on lähinnä tottumiskysymys, asumisjärjestely tai pelkästää taloudellinen tilanne.

Ja kyllä valitettavasti osassa liitoissa toinen on kuin ventovieras ja liitto on lähinnä kulissi. Tunnetta ( pettymyksen lisäksi ) siinä vain ei ole tai se on vähintään toiselta puolelta kuollut ja kuopattu.

Äänestä

tarpeeksi tarkkaan.

Kun rutiinit, ”arkipäivä” tai tapa ottaa vallan, ei ehkä enää niin huomata, mitä toiselle kuuluu tai miltä hänestä tuntuu.

Se toisen huono olo voidaan tulkita sen oman tilanteen mukaan. Toinen on vaan ”sellainen” tai vaikea, ja yritetään sopeutua. Voi vaikka ajatella että toinen on erilainen, mutta ei riitä siihen ettei niitä tunteita olisi. ”Rakastan häntä siitä huolimatta”, vaikka vaikeaa tekee.

Kyllä, näin moni vieraantuu hiljalleen siitä puolisostaan. Voi olla että oma riittämättömyyden tunne ahdistaa, ja ei halua nähdä ongelmia. Tuleehan se toinen (tai itse) aina kotiin ja jotain edes yrittää.

Tai sitä odottaa, että toinen antaisi merkin, jotain pitää tapahtua? Arkipäivään on niin helppo hukkua. Vaikka noita merkkejä tulisi, ne eivät ole niin selviä että se aiheuttaisi tarpeen toimia.

Sellaisen on vaikeaa ymmärtää joka elää elävässä suhteessa. Siinä tunteet ovat aina läsnä. On paljon liittoja joissa toteutetaan ihanteita. Niissä ei uskalleta kohdata toisiaan ihmisinä. Nämä liitot ovat lisääntymässä.

Äänestä
  • Pysähdyin miettimään omaa elämää, tiesinkö mitä toinen ajattelee tai tuntee, tuskin kiinnitän edes huomiota hänen läsnäoloon tai sen puutteeseen. Huomioinko mitenkään häntä, empä juurin.

    En ole onneton mutten onnellinenkaan, päivät tulevat ja menevät, yksi kerrallaan. Eipä meillä paljon riidellä muttei myöskään välitetä. Hätkähdin, mitä tapahtuis jos toinen pettäisi, kuolisi tai lähtisi, tuntuisiko se edes pahalta. Suurin huoli taitaisi olla tämä koti ja pelko sen menettämisetä ( kiintyy ihminen kotiinsa jota laittaa )

    Olen ehkä aito akka, ärsyttää jos ukko pyörii jaloissa ja yritää sölköttää jotakin joka ei todellakaan jaksa kiinostaa. Menköön mehtälle tai äijäporukkaan tai onhan hällä verstas. Kulkekoon omia teitä, nuorempana jopa kaipas sitä, menköhön nyt kun lapsetkin lähti kotua opiskelemahan. Mitä sitä enää kotona konuamaan, riidalla piti pitää silloin kun apua tarvitihin lasten ja kodin kanssa. Menis nyt kun ihan luvalla saa. Niihän minäkin meen, ei tarvihte lapsia nyt ajatella, on aikaa ihtelle.

    Rakkautta, tuleehan sitä sanottua, mutta onko sitä vielä, eempä usko. Taitaa olla niitä nuoruuden haihatuksia. Harmaa arkihan se suurimman osan ajasta vie, pilkahduksia näkyy välillä kun saa jonkun mukavan ystävän kanssa hetki turista tai lapset tulee kotia käymään.

    Näkyy että suurin osa on niitä parinkympin nuoria jolla on vielä niin ruusuiset kuvitelmat parisuhteesta ja avioliitosta. Hyvä ehkä niin, se kuuluu luonnon kiertoon. Nuorena toivotaan ja uskotaan ja elämä tuo kokemuksen ja viisauden, tietää että elämä on pääosin sitä arkea.

    Äänestä

oli aina paha olla, tai no ehkä rakastumisvaiheessa ei, mutta muuten koko ajan enemmän tai vähemmän. Hänellä oli paha olla koulussa, armeijassa ja jokaisella työpaikallaan, joita oli monta, koska aina piti vaihtaa, kun tuli "paha olla". Hänellä on paha olla ennen kuin oli koskaan tavannutakaan minua, hänellä oli paha olla avioliitossa ja hänellä on paha olla avioeron jälkeen, kun uusi ihmeellinen rakkaus ei ollutkaan täydellinen. Hälytyskellojen olisi tietekin pitänyt soida päässäni jo ennen kuin menimme naimisiin, koska hän haki minusta ihmistä, joka ottaa pahan olon pois ja nosti minut jalustalle: minun olisi pitänyt tuottaa hänelle ne kaikki onnen tunteet ja viedä paha olo pois.
Hän ei koskaan tule vapautumaan pahasta olostaan ellei vihdoinkin suostu katsomaan peiliin ja alkaa käydä läpi vaikeaa lapsuuttaan ja omaa osuuttaan asioihin. Kaikki vika oli aina muissa: vittumaisissa opettajissa ja hankalissa työkavereissa ja paskamaisissa viranomaisissa ja tietenkin minä olin lopulta kaiken pahan olon lähde, jolta uusi rakkaus pelasti. Nyt on sitten hankalaa, kun on edelleen paha olla enkä minä ole enää mailla halmeilla. Jollain kierolla logiikalla minä olen kuitenkin edelleen vastuussa hänen pahasta olostaan, jota hän purkaa lapsellisena käytöksenä, kiukutteluna ja kiusantekona sekä lapsiin kohdistuvana välinpitämättömyytenä.
Tämän kokemuksen kautta olen lopullisesti ymmärtänyt, että parisuhde on juuri niin onnellinen kuin ne kaksi siinä olevaa ihmistä ja parasta, mitä parisuhteelle voi tehdä, on pitää huolta omasta hyvinvoinnistaan. Minun oloni on nykyään ihana, kun en joudu enää kantamaan puolisoni jatkuvaa pahaa oloa ja hänen ongelmiaan. Osallistun ainoastaan lasteni tunteidensäätelyyn ja opetan heille tätä jaloa taitoa. En koskaan enää halua olla parisuhteessa aikuisen lapsen kanssa, vaan toisen aikuisen, joka osaa kantaa vastuun omasta itsestään ja hyvinvoinnistaan.

Äänestä

tarinani.
Siis huomasin kyllä muutoksen miehessäni, hän oli stressaantunut, tiuski, ei halunnut viettää ollenkaan aikaa kotona jne. Mutta laitoin asiat työstressin ja erään muun vastoinkäymisen piikkiin, mikä hänellä oli ollut. Ja itsekin hän puhui että ne stressaa. Koetin kyllä sanoa, että kyllä asiat järjestyy ja älä stressaa liikaa.. yritin auttaa ja tsempata.
Mutta mies ei koskaan sanallakaan sanonut, että siinä oli muutakin. Eli suomeksi sanottuna oli varmaankin lakannut rakastamasta minua. Eikä kai halunnutkaan korjata asioita.
Eikä minullakaan tietenkään kamalan hyvin asiat olleet tuon takia, mutta tuota aikaa edelsi se, että olin alkanut enemmän "elää omaa elämääni". Siis.. olin aiemmin ollut kamalan riippuvainen miehestä, ja minulla ei oikein ollut omia harrastuksia/ystäviä, olin liian kiinni miehessä, ja olin onneton sen takia. Sitten oivalsin että jokaisen on otettava vastuu omasta onnellisuudesta (sitä mieskin aina toivoi, että saisin ystäviä jne). Ja vähitellen aloin nauttia omista jutuistakin, missä mies ei ollut mukana. Aluksi vain ihan lenkkeilystä.

Jokatapauksessa ajattelin että tuo saa suhdettamme paremmaksi kun en ole niin takertuvainen. Olin kai sitten niin onnellinen siitä, että olin saanut itseluottamusta ja harrastuksia, että en huomannut mistä miehen pahassa olossa oli kysymys.
Kuvittelin vain että mieskin kohta huomaa että olen vähän muuttunut itsevarmemmaksi jne. ja luulin että suhteemme vielä paranee.
Mutta niin ei käynytkään... hän alkoi olla enemmän vain omissa maailmoissaan ja tuskin huomasi minua.

No sittenpä löytyi syykin. HÄnellä oli toinen nainen.

Sekavasti kirjoitettu... mutta kai yritin sanoa, että joskus sitä on niin kiinni omassa itsessään, jos on joku muutosprosessi menossa, että ei niin syvällisesti ehdi ajatella toisen oloa. Varsinkaan jos hän ei tuo sitä kunnolla julki.
Ja ehkä tässä meidän tapauksessa ei mitään olisi ollutkaan tehtävissä.. koska mies oli päättänyt jokatapauksessa lähteä.

Ehkä tämä nyt tuli asian vierestä...aloittajalla taisi olla hieman erilainen tilanne mielessä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelyn aihe kirjoitti:

ja minua jäi yksi asia ihan hirveästi vaivaamaan.

Siis miten toisella puolisolla voi olla kaikki ihan hyvin jos toisella on huono olla?
Omasta näkökulmastani puolison hyvinvointi pitäisi aina heijastua siihen toiseen, eikä minulla ainakaan olisi kaikki hyvin jos puolisoni voisi huonosti.
Enkä oikein jaksa hyväksyä selitykseksi sitä, että jos ei tiedä että toisella on vaikeaa, ihan ventovieraiden ihmisten kanssako täällä ollaan naimisissa? Kyllä jokainen ihminen vaistoaa sen jos toisella on ongelmia, jos vaan kiinnostaa. Eri asia sitten on jos asian vaistoaa, mutta on helpompi olla kuin ei mitään olisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu