Mikä mielialalääke/unilääke ei lihota eikä kasvata ruokahalua? Käytin vuosia mirtazapiiniä ja lihoin melkein 20 kg! Lääke vaihdettiin tänä syksynä surmontil nimiseen lääkkeeseen ,en ole yhtään laihtunut vaikka olen vähentänyt syömistä jne. Luulen että tämäkin lääke turvottaa ja tuntuu että paino vain nousee. Käyttötarkoitus on lähinnä unettomuuteen, surmontil on kyllä auttanut mutta en halua enää lihoa ja lihoa. MItä ihmeen lääkettä voisin käyttää, jolla saisin nukuttua ja joka ei lihottaisi?! Minulla kokeiltiin myös melatoniiniä, ei auttanut yhtään.
mikä ei lihota?
Uneton-62
35023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
olen tätä ennenkin hehkuttanut sen takia kun ei lihota :moclobemid, paremmin tunnetaan sellaisella nimellä kuin aurorix ,
mutta ei taida sopia sinulle jos unettomuus meinaa vaivata, tämä saattaa joillekin aiheuttaa univaikeuksia, ei kyllä minulle!
efexor on hyvä ja ei lihota mutta siitä tuli itselleni lopetuksen yhteydessä aika pahoja vieroitusoireita.
eivät kylläkään auta unetonta, päin vastoin. Aloittajallahan on univaikeuksia.
Etkö voisi kokeilla vaikkapa melatoniinia unettomuuteen ja jtkn SSRI-tai SNRI-lääkettä (tai mainittua MAO-estäjää) sitten mielialalääkkeeksi?