Voiko niin käydä, että mies rakastuu uuteen naiseen ja huomaa ettei hänen "tarvitse" eikä hän halua enää pettää siis tätä uutta naista. Edellisesssä avioliitossa on pettänyt ja tämä uusikin suhde alkanut miehen ollessa vielä naimisissa.
Aina sanotaan, että kerran pettää niin pettää toistekin. Mutta haluaisin niin uskoa, että mies on tosissaan.
Aina sanotaan, että kerran pettää niin pettää toistekin. Mutta haluaisin niin uskoa, että mies on tosissaan.
Vastaukset 29
Vanhimmat
että ei enää petä. Lhtrue tuo kyllästyttää-aloitus vähän alempaa.
älä ota mieshuoraa! se on saastunut ja pilalla!
KIVITTÄÄ niinkuin eräissä kulttuureissa on tapana.Täällä Suomessa niitten annetaan vaan hymyillä ja olla ylpeitä paskoista tempuistaan.
molemmat voitais kivittää. sekä mies että nainen. saattais pitää ihmisillä järjen päässä, sillon kun halut meinaa viedä. säästyis moni katumukselta ja parisuhteen rikkoutumiselta.
Ja moniko täällä on niin viaton, että voisi olla sitä ensimmäistä kiveä heittämässä?
Luuletko että ex vaimo on väkisin miestä saanut?
Ajatteletko kenties että mies ei ollut hänen kanssa koskaan tosissaan?
Oli hän. Oli tosissaan ja rakasti ja lupasi olla pettämättä. Vaimo kenties uskoi... liikaa ja mies tapasi sut. Mitä sinussa mielestäsi on sellaista, mitä tekee sinusta maailman ainoan oikean naisen? Ex vaimokin luuli olevansa sa ainoa ja oikea... Kunnes...
Sinä yrität uskotella itseäsi ettei mies sinua koskaan petä. Ehkä ei, mutta ehkä pettääkin. Mutta sie valitettavasti tulet epäilemään koko elämänne ajan, katkeroidut... ei heti, vaan vuosien kuluttua ja epäilet. Ukko ei siitä todennäköisesti kärsiikään, silloin et ole enää uusi ja "tuore" vaan kenties pian ex...
Itselläni ei tulisi mieleenkään pettää rakastani. Edellisessä suhteessa petin, mutta silloin en rakastanutkaan.
rakastavasi sitä exää? Silloinko ku petit tajusit vasta ettet rakastanutkaan? Vai käytitkö sitä exää vain paskamaisesti hyväkseen? Kerroitko ettet rakasta kun olitte yhdessä?
Kyl se on helppoa uskotella itseään ja muita ettei rakastanukaan. On paljon vaikeampaa todeta muille ja myöntää itselleen että oli/on paskiainen.
mieleen, etten minäkään rakasta pettäisi. Avioliitossa vaan ei kovinkaan usein rakasteta toisia vaan lähinnä asutaan yhdessä. Tämä tunne on usein myös molemminpuolinen, vaikka monet kuvittelevat, että petetty rakastaa aina, todella paljon ja syvästi.
et voi yleistä kaikkia... kerrot ettei avioliitoissa yleensä akasteta... rakkaus äsitteenä ymmärrämme jokainen omalla lailla. Jollekin se merkitsee romanttista puhaa, jollekin intohimoista seksisuhdetta, jollekin uskollisuutta, tukea vaikeissa tilanteissa ja läsnäoloa.
Sie yksinkertaistat tätä asiaa, vaikka asia on hyvinkin monimutkainen. Turhaa mennä etsimään pettämisen syitä, kyllä niitä takuulla on jokaisella pettäjällä ja petettykin on usein osasyyllisenä pettämiseen. Mielestäni tärkeintä on nämä muut ominaisuudet. Kuten suoraselkäisyys, rehellisyys ja toisen kunnioittaminen. Pettäjillä harvoin niitä ominaisuuksia löytyy, valitettavan usein hoidetaan kaikki salaa, valehdellaan ja syytetään loppujen lopuksi petettyä. Itse en moista miestä huolisi, ja mikäli ap huoli, niin siitä vaan. Ehkä mies ei petä, muttasiitä voi olla varma että jos ihmisellä ei ollut suoraselkäisyyttä ja se kykenee pettämään kerran, se kykenee tekemään sen toisenkin kerran.
pettäjän pitää todellakin selvittää pettämisen syyt itselleen ja tarkasti. Suhteella ei ole tulevaisuutta, ellei hän näin tee. Voi olla, ettei suhteella muutenkaan ole enää tulevaisuutta, mutta tämä selvitystyö on erittäin tarpeellista loppuelämän kannalta, siitä hyötyy myös petetty.
Pettäjillä ja petetyillä on aivan samanlaisia ominaisuuksia. Molemmissa on huonot ja hyvät puolensa. Itse arvostan ennenkaikkea sitä, että kumppani osaa puhua syyttämättä ja kuunnella ts. keskustella. Minusta se on rehtiä sekä myös reilua. Itse en tiedä yhtään pettäjää, joka olisi syyttänyt pettämisestään kumppaniaan "on pelkästään sinun syysi, että petin". Toki en minäkään olisi pettänyt, jos suhteeni exään olisi ollut kunnossa. Luojan kiitos, ex ymmärsi sen eikä syyttänyt minua pettämisestäni. Se mitä hän ja mitä minä odotimme suhteelta oli yhtä kaukana toisistaan maa ja aurinko. Molemmat on ihan oma planeettansa eivätkä ne voi olla yhdessä.
kun näytät pettäjämiehen haluavan. Mieti nyt ihan tosissasi mitä sinussa olisi niin ihmeellistä, ettei hän sinuakin pettäisi?
usko vaan, mutta pian heräät todellisuuteen. Kun alun huuma on ohi niin olet jo historiaa:)
on mahdollista. Kokemuksesta voi sanoa että sanonta "kerran pettää, pettää uudestaan" sopii lähinnä salasuhteisiin. Eli pettää uudestaan saman ihmisen kanssa johon on kehittynyt tunnesiteen kautta riippuvuussuhde.
Yhdenillan erehdys on usein tehty hyvin humalassa, eikä millään lailla harkittu, mutta salasuhde on tietoinen päätös ja pettäjä on siis päättänyt pettää. Raja on jo ylitetty ja pettäjä on punninnut oman parisuhteensa arvon. Pettäjä ei koe saavansa suhteesta missä on tarpeeksi.
Se ei tarkoita sitä että suhde seuraavan ihmisen kanssa olisi samanlainen, tarpeet saattavat tulla huomioiduksi. Voi kuitenkin olla, että kumppani ei osaa/uskalla tuoda ajatuksiaan esille, ja lähtee jälleen etsimään tarvitsemaansa muualta. Rehellisyys ja keskustelu ovat ratkaisevassa asemassa.
Pettäminen on pettämistä, turha humalalla uskotella muuta. Mutta siitä vaan suhteeseen pettäjän kanssa, niin saa sitä mitä tilaa.
Petturin yksi keskeinen luonteenpiirre on kyvyttömyys tehdä ratkaisuja ja olla rehellinen, joten nämä perusluonteenpiirteet eivät katoa edes sen uuden suhteen aikana.
Pettäminen ei loppujen lopuksi ole seksiä tai siihen verrattavaa, vaan kyseessä on kyvyttömyys olla rehellinen.
Halu syödä ja säästää kakkua, pelata varman päälle.
Eihän sitä ensimmäistäkään tarvinnut pettää, ainahan olisi voinnut ensin päättää vanhan ja sitten hurvitella.
Mutta kaikille se rehellisyys ei ole tärkeää, mutta pelkuruus asuu meissä monissa.
Onhan meitä jotka osataan olla uskollisia - jopa usealle yhtä aikaa....
täydellisesti tapauksesta, sitä ei voi etukäteen tietää, kun kukaan ei ole ennustaja :). Todennäköisyyksiä voi laskeskella erilaisilla kaavoilla... mutta nekin saattavat mennä pieleen.
mitä sanotaan, mutta ei tuosta tiedä. Ainakaan minä en ole vielä pettänyt uutta kumppaniani, kertoohan sekin jo jotain ;).
Kun haluat uskoa, että mies on tosissaan, usko niin! Miksi et uskoisi? Nykyinen mieheni oli aluksi hieman epäileväinen minun suhteeni enkä sitä yhtään ihmettele. Minun miessuhteeni menivät vallan mainiosti ristiin, rastiin ja rinnakkain, kun tapasin hänet. (Esi)merkillisesti hän kuitenkin ajan kuluessa vaihtoi epäilyksensä luottamukseen.
Jos joskus ilmenee, ettei mies olekaan tosissaan tai ainakaan niin tosissaan kuin toivoisit, niin kuinka paha juttu se mielestäsi on? Onko se huonompi vaihtoehto kuin jättää mies nyt ja heti? Suhteen aloittaminen on aina riski: koskaan ei voi tietää miten/milloin/miksi se päättyy ja kuka sen päättää. Ja toisaalta mikäli aloittaa suhteen miehen kanssa, joka ei ole koskaan ollut uskoton, niin siinä on samanlaiset riskit.
"Ainakaan minä en ole vielä pettänyt uutta kumppaniani"
Nimenomaan, vielä.
Olin uskollinen exälle yli 20 vuotta, vaikka suhde oli viime vuosina lähinnä kämppissuhde. Minusta on nyt hienoa olla sellaisessa parisuhteessa, josta olen aina vain haaveillut. Joten tuskin ainakaan 20 vuoteen on mitään tarvetta vaihtaa kumppania... Tietysti sekin mahdollisuus voi tulla joskus eteen, ei sitä tiedä. Elämää eletään aina epätietoisuudessa. Koskaan ei tiedä mitä huomenna tapahtuu. Nykyinen miehenikin saattaa löytää toisen - tai päättää muuttaa Lappiin kasvattamaan poroja ;).
Tuskin on samanlaiset riskit... Jaksan epäillä. Todennäköisemmin tulee petetyksi, jos mies on jo edellisessä suhteessa pettänyt... ;)
"Ainakaan minä en ole VIELÄ pettänyt uutta kumppaniani"
niin, mutta oletko 100% varma ettet petä häntä koskaan? Entäs silloin, kun paljastuu erimielisyyksiä? Ja suhde arjistuu?
Itsestäni (nainen) sen olen juuri ihan vastikään oppinut että ppettäjä on pettäjä :( jos suhde menee päin persettä niin sitä näköjään laittaa sitten asiat perseelleen ihan lopullisesti pettämällä.
Taitaa olla niin että vain sinä voit löytää sen vastauksen. Riippuu niin paljon taustoista, mistä voi päätellä asiaa. Mitä ovat miehesi asenteet? Entä mitkä ovat hänen arvonsa? Vain keskustelemalla hänen kanssaan, voit asiaa selvittää.
Ihmiset ovat ihmisiä, eivät mitään koneita. Me muutumme ja kasvamme, jos niin vain haluamme.
Muutoin saat näitä savolaisia vastauksia että voi olla ettei petä mutta voi pettääkin.
Rakastuin varattuun mieheen kaksikymmentä vuotta sitten, on erottu ja lyöty hynttyyt yhteen viisitoista vuotta sitten.
Pettää minkä kerkee eikä loppua näy paitsi tälle suhteelle.
tarinoita on yhtä monta kuin meitä ihmisiä. Luulisin, että monet pettävät uudelleen, jos eivät pysty henkisesti kasvamaan. Henkinen kasvu jonkin valtavan kriisin kautta saattaa muuttaa arvoja seb verran ettei enää petä. Ei se niistä kumppaneista ole kiinni ketä pettää ja ketä ei petä. Kukaan ihminen maan päällä ei pysty täyttämään täysin toisen ihmisen tarpeita täydellisesti, tyydyttämään aina toista, olemaan iloinen, hehkeä, ymmärtäväinen, kaunis, komea ja helpoin kumppani maailmassa, aina, Ei vaan ole mahdollista.Kauniita ja komeita petetään, helppoja ja vaikeita ihmisiä petetään, rehellisiä hyväsydämisisä ihania ihmisiä petetään, riippumattomia ihmisiä petetään. Se kun yksinkertaisesti on kiinni vain ja ainoastaan siitä ihmisestä kuka pettää, mitkä kyvyt hänellä on ratkoa ristiriitoja, mitkä arvot hän omaa, mikä henkinen kapasitetti on. Ne ovat niin suuria juuria ihmisessä että ei sitä kukaan toinen muuta omalla hehkeydellään miksikään. Kumppania vaihtamalla tavat ei muutu, ainoastaa suuri kolaus isoon kiveen voi muuttaa vierivän pallon suuntaa.
Mies voi olla ensimmäiseen suhteeseensa tyytymätön, monestakin syystä. Ehkä hän ei koe saavansa riittävästi seksiä, ehkä hän kokee olevansa väärän ihmisen kanssa, kokee ettei saa riittävästi "omaa tilaa", tai jotain muuta. Jos on tilanteeseen tyytymätön ja oma moraali vähän lepsunlainen ja edellytykset kunnossa, voi se johtaa pettämiseen.
Jos mies kokee uuden suhteen toimivaksi, voi olla että ei ole tarvetta purkaa turhautumia toisessa sängyssä. Miehen moraalikäsitykset tästä tuskin muttuvat, eli pettäisi jos haluaisi, ainoa ero on että nyt ei vaan halua pettää koska olot ovat suht OK. Vaarana tietysti se, että jos/kun vastoinkäymisiä tulee, se alkaa pettämään.
Eli sinänsä, pettäjä ei välttämättä ole aina pettäjä, aika todennäköisesti kuitenkin.
...enkä tee enää ikinä sellaista. Älyttömän paha olo jäi kun antoi kerran pirulle pikkusormen ja nyt tuntuu siltä että suhde on tuhoon tuomittu vaikka mies yrittää antaa anteeksi, haluaa yrittää vielä ja rakastaa mua älyttömän paljon niinkuin mäkin sitä. se riippuu ihmisestä ja syistä, itse petin koska en kokenu saavani positiivista rakastavaa huomiota enää mieheltäni ja etsin hellyyttä muualta. Olen aina ollut todella äärimmäisen huono puhumaan ongelmista läheisteni kanssa koska pelkään riitelyä ja että pahoitan toisen mielen.
Tarinaan liittyy vielä toinenkin puoli, mieheni petti minua kun olimme aloittaneet seurustelun. Olin tuolloin korviani myöden rakastunut mieheeni joten annoin anteeksi ja sanoin hänelle että "muista seuraavalla kerralla miten ison palan musta rikot tekemällä jotain tuollaista". Kertaakaan sen jälkeen ei ole ainakaan minun korviini kiirinyt juttua että mies olisi pettänyt minua uudelleen (tai yks muija joskus yritti väittää muuta kun oli minulle katkera ja vihainen mutta tämä ei pitänyt paikkaansa koska olin itse ollut mieheni seurassa silloin kun tämä oli muka käynyt panemassa jotain muuta) enkä mitään pettämisen merkkejä ole hänessä huomannut.
Pääpointti. Me molemmat ollaan tehty parannus tällä saralla, eli riippuu ihmisestä mitä tulee tapahtumaan.
kuin elämä, että siitä vain pelimerkit punaiselle!
Ehkä pettää, ehkä ei, sitä ei voi tietää.
Pokerissa on muuten helvetin tärkeää lopettaa panostaminen ja tajuta kipata silloin kun tilanne on itselle epäedullinen.