Pettynyt

Onko muille käynyt niin, että suuresti odottaman tatuoinnin jälkeen on tullut syvä masennus? Tatuointi ei kerta kaikkiaan vastaa odotuksia.
9969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onhan se tajuttavaa että masentuu jos kuva ei vastaakaan odotuksia. Onneksi tatskoille voi tehdä jälkeenpäin ihmeitä. Otitko kuvan liikkeessä vain kotitatskaajalla? Oltiinko ennen kuvan tekemistä sovittu koko, värit jne? Ja mikä meni pieleeen? Kerroitko heti että kuva ei vastaa odotuksia? Jos kuvan teki ammattilainen, hän varmasti hoitaa korjailut samaan hintaan. Jos jälki taas oli huonoa, kannattaa mennä paremman tatskaajan juttusille. Mutta älä liikoja masennu, kyllä noi saadaan korjailtua. Yleensä.

Äänestä

Kyllä ja siitä viisastuneena menin ja otin puolet kalliimmalla tatuoijalla puolet isomman kuvan ja mieli loistaa.

Äänestä

Eipä ole moista sattunut.

Äänestä

Kyllä vain. Mullekin kävi noin, ja olen käynyt kyseistä kuvaa korjauttamassa jälkeenpäin. Monesti käy niin, että lopputulos ei muistuta yhtään alkuperäistä mallia, tai joku kuvassa on ihan vinksin vonksin, tai joku kohta on tehty niin, että se sinun silmääsi näyttää pahalle.

Tiedän kyllä, että moinen voi masentaa ja pahastikin, et ole ainoa laatuasi.

Kantsii käydä joskus näyttämässä jossain liikkeessä sitä kuvaa, jos sitä vois parannella. Ei ole pakko mennä kuvan tehneelle tatskaajalle, jos siltä tuntuu.

Itse en ainakaan ole samalla hemmolla tätä käynyt parantelemassa, sillä en luota hänen ammattitaitoonsa, ja jäi tästä tyypistä jotenkin paha maku suuhun, mukanani oli todella kaunis värillinen mallikuva, lopputulos ei muistuta lainkaan alkuperäistä, ja pettymys oli aika raju. Vieläkään en ole tyytyväinen ja kuvan otosta on jo kohta aikaa vuosi.

Äänestä
  • ehdin jo hetken ajatella, että onko tällä palstalla pelkästään typeryksiä ja niitä ns. tatskapellejä, jotka eivät välitä ympärillään olevista asioista tai ihmisistä tuon taivaallista. Toimin neuvosi mukaisesti ja menen toisen tatskaajan luokse, josko onnistuisi paremmin.

    Äänestä

  • poskipusu kirjoitti:

    ehdin jo hetken ajatella, että onko tällä palstalla pelkästään typeryksiä ja niitä ns. tatskapellejä, jotka eivät välitä ympärillään olevista asioista tai ihmisistä tuon taivaallista. Toimin neuvosi mukaisesti ja menen toisen tatskaajan luokse, josko onnistuisi paremmin.

    Kannattaa valita liike ja uusi artisti huolellisesti, jotta kuva ei korjauksen myötä mene pahempaan suuntaan. Pyydä nähtäväksesi artistin portfolio, plussaa on jos sieltä löytyy esimerkkejä hänen toteuttamistaan korjaustöistä. Jos portfolion työnäytteet eivät vaikuta lupaavilta, tai kuvat ovat epäselviä eikä niistä näe lopputulosta kunnolla, niin sitten vaan kävelet seuraavaan liikkeeseen.

    Jotkut artistit ovat kuvien korjaamisessa parempia kuin toiset, joten kannattaa vertailla!

    Äänestä

  • poskipusu kirjoitti:

    ehdin jo hetken ajatella, että onko tällä palstalla pelkästään typeryksiä ja niitä ns. tatskapellejä, jotka eivät välitä ympärillään olevista asioista tai ihmisistä tuon taivaallista. Toimin neuvosi mukaisesti ja menen toisen tatskaajan luokse, josko onnistuisi paremmin.

    Niin sanottuja tatskapellejä?? Mitä tää tarkoittaa, itse en ole kuullut moisista puhuttavan.

    Äänestä

  • alfmans kirjoitti:

    Niin sanottuja tatskapellejä?? Mitä tää tarkoittaa, itse en ole kuullut moisista puhuttavan.

    todistettava kirjoittamalla viesti,
    se typeryytesi :)

    Äänestä

et sen pitäisi olla selkeä, mut siitä tuli jotenkin likainen ja tuhruinen. onneksi ei ole näkyvällä paikalla :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poskipusu kirjoitti:

Onko muille käynyt niin, että suuresti odottaman tatuoinnin jälkeen on tullut syvä masennus? Tatuointi ei kerta kaikkiaan vastaa odotuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu