autoveromuutos tänä keväänä

63051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämäpä hienoa. Pikku viilausta siellä ja täällä. Seuraavaksi varmaan saadan jotain aikaiseksi suomalaisten hyväksi jotka asuu ruotsissa ja ajaa sieltä suomeen töihin ruotsin kilpisellä autolla. Tai entäs mannet ketkä sahaa suomi-ruotsi väliä mersuillaan jotka on milloin minkäkin maan kilvissä?

Mulle voisivat sorvata sellaisen henk.koht. lain ettei mun tarvisi katsastaa autoa joka helvetin vuosi kun ajan niin vähän sillä autolla, ja käyttömaksuakin maksan aivan liikaa kun käyttöpäiviä - todellisia sellaisia - on todella vähän.

TV-lupamaksuahan en maksa ollenkaan kun en YLEn kanavia katso kuitenkaan.

Äänestä

Tiedä sitten mitä muita muutoksia kuin YK-autot on lakiin tulossa. Jotain pientä viilausta luvattiin. Jää nähtäväksi pysähtyykö autokauppa kunnes uudistuksen yksityiskohdat tulevat julkisuuteen.

Äänestä

Jos joku jaksoi puheenvuorot lukea läpi kokonaisuudessaan niin eikö tuosta käy jo ilmi hyvin selvästi ettei tavallista taatelintallaajaa tulla hemmottelemaan millään helpotuksilla, ettei vain kävisi päinvastoin, jonkunhan tässä sosialismin ja kommunismin kehdossa pitää aina muiden lysti rahoittaa.

Äänestä

Julkisasiamiehen päätösehdotuksen innoittamina viimeinkin torpataan muuttoautojenkin verovähennys lopullisesti!

Onhan se niin väärin että toiset saavat öky-mersunsa verottomana, EU-parlamentarikkojen ja -virkamiesten verovapaat autot tullaan kuitenkin turvaamaan jatkossakin ettei tarvi poliitikon alentua ajamaan rahvaan corollalla. Verovähennyksen katto vain poistetaan.

Äänestä

Kiitos hyvästä linkistä.
Kannattaa lukea sieltä ainakin Lammisen puheenvuoro, jossa hän kertoo yhden esimerkin Tullin kiusaamistaidosta. Kyllä se Tulli näköjään osaa simputtaa isompiakin.


Noh, voisinkin kopioida tuon kertomuksen tähän:
Kalevi Lamminen /kok:
Ed. Lahtela tuossa päätti puheensa "kiusaan ja vaivaan", ja jotta nyt tämä tulisi oikein selväksi, mikä on "kiusa" ja "vaiva", niin jo 90-luvun puolivälissä puolustusvaliokunta joutui käsittelemään erästä tapausta, kun oululaiselta kapteenilta oli Golanilla varastettu parituhatta kilometriä ajettu Mersu. Kun hän teki siitä rikosilmoituksen paikalliselle poliisille, niin poliisi vaan voivotteli ja sanoi, että se Mersu on noin tunnin kuluttua jo kappaleina, että sitä on turha enää etsiä, että se on paloiteltu.
Sitten valiokunta otti tämän sydämenasiakseen täällä kotimaassa ja lähti ajamaan sitä, ja me kuulimme Tullihallitusta vissiin viisi kertaa ja Tullihallituksen pääjohtaja mukaan lukien, jok oli täällä käymässä. Mikään järkipuhe ei tuntunut menevän perille, että tämä kapteeni olisi saanut ostaa uuden auton, kunnes vihdoin viimein sitten portit aukenivat ja hän sai uuden Mersun kuitenkin maksaen veroa siitä 2 000 kilometristä, mutta tarkalleen samanlainen Mersu piti ostaa. Kun hän oli tullut jo kotimaahansa komennuksen päätyttyä, niin hän ei saanut sitä autoa ostaa Vehosta täällä paikallisesti, ei Stuttgartista Saksasta, vaan hänen piti käydä se hakemassa Jaffan satamasta Israelista, johon se edellinenkin auto oli mennyt. Tämä oli minun mielestäni "kiusaa" ja "vaivaa", minkä siis Tullilaitos vielä viimeisenä pisarana pisti pisteeksi i:n päälle, nöyryytti jopa eduskuntaa tässä asiassa. Minun mielestäni tämä on yksi sellainen kohta, mikä pitää korjata.

Äänestä
  • ja syvältä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T. Erska kirjoitti:

Esitys on tulossa eduskuntaan:


http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/ptk_11_2004_ke_p_2.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu