Karavaanareiden suhteellisuudentaju

Ensiksi ostetaan asuntoauto hintaluokassa 50.000 - 100.000 eceä ja enemmänkin. Sitten kun pitäisi maksaa veroa vuodessa 200-400 eceä ollaan niin pirun p...aukisia. Herätkää ! Turha kaikesta on rutista.
13332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Verosta rutisevat ovat 1000€:n romulla ajelevia auntoropaajia. Tämä persaukinen vasemmistolainen luuseriporukka haluaa kovasti karavaanareiden seuraan, mutta kun ei ole rahkeita eikä vehkeitä muuhun kuin itkemiseen.

Äänestä
  • Ei tulisi edes mieleen valittaa jostakin pikku lisäverosta kun olen juuri tilannut uuden 100,000 asuntoauton.
    Sama koskee ilmaisia kausipaikkoja. Minä ostin asuntoauton sitä varten että sillä liikutaan eikä sitä varten
    että maleksin jossakin hiekkakuopalla kossupullo kädessä!
    Asuntoauto on sellainen vehe että heti kun sen käyttää se maksaa, hevonen on taas ilmainen kun se vetää kärryä mutta syö taas kun seisoo paikallaan.

    Äänestä

että lumekarvaanarikin heräsi ruikuttamaan

Äänestä

Miten tuo sinun viesti liittyy mihinkään?

Mitä tekemistä minkään kulutushyödykkeen hankintahinnalla on sen kanssa millaiset omistusmaksut tai käyttömaksut kulutushyödykkeen käytöstä ovat kohtuullisia?

Vastaus: ei mitään tekemistä. Yhtä turhaa on maksaa 280% korotuksia käyttömaksusta olipa se auto maksanut 5 000,50 000 tai 500 000 euroa. Ylimääräinen maksaminen on silti ylimääräistä.

Ehkä juuri siksi minulla on ollut vara ostaa mieleinen uusi auto kun en rahojani kylvä pitkin pitäjää samalla tavalla kuin sinä ilmeisesti kylväisit jos sinulla olisi mitä kylvää. Fiksu katsos miettii mistä kannattaa maksaa ja mistä ei.

Mutta hei; tsemiä sinne Valmetin koppiin sulle. Kyllä se päivä paistaa paskakasaankin sitten keväällä!

Äänestä

Ei niillä ole 200eceä, makaavat vanhoissa kopeissaan kausipaikoilla.

Äänestä

Lapin äijä kysyi viime kesänä matkailuautoilijalta, joka valitti leirintäalue maksuista: "kannattaako se noin hienolla ja kalliilla autolla kiertää kerjuulla"

Mutta kyllähän karavaanarit tuo verran vinoilua sietävät, eikö vain ;-)
Liekö tuo juttu liittyy aloitukseen, mutta ottakoon kiinni kuka saa.

Äänestä

Jos jostakin maksaa paljon rahaa niin sitten voi maksaa mistä tahansa paljon rahaa?!

Idioottimainen ajattelutapa.

Äänestä
  • porun aiheen joku keksinyt.Mutta hän saa siitä lohtua elämän kurjuuteen.

    Äänestä

Niin, miksi näiden asuntoautojen pitäisi olla verottomia ? Sama kohtelu kaikille

Äänestä
  • Asunto-osasta kuuluisi vaan kiinteistöveron osuus. Ei autoveron osuutta.

    Äänestä

Niin, paas se tulla siihen valitustoveesi ja lakkaa valittamasta

Äänestä
  • Taitaa olla kaikki karavaanarit kuule kepulaisa ja kristillisiä...ei siellä vasurit notku!!!Kepulaiset , mustalaiset ja jehovan todistajat ajavat matkailuautoilla, ja juu lippalakki ukot joilla se MTV pöllön näköinen vaimo!!!
    Kepulaiset kun ei mitään haluais maksaa vaan pitäis saada niin kertoohan se tuo ruikutus siitä että Vanhasta tai "jalasmökki"patea äänestetään, hengenheimolainen sekin kun kopperoa tykkää käyttää!!!
    Pysykää niissä liikkuvissa kopeissanne saamarin Janarit ja pitäkää se kepun osaston viiri piilossa kun on niin ruma hyi!!!!ja mites nyt oma porukka petti kun anto teille tukiaisten sijasta mkasettavaa, noo äänestämme silti Kepua!!!!Kysykää tukea vaikkapa T. Sukarilta sehän rahoittaa kaikkea kepun hankkeita

    Äänestä

  • kepu pettää kirjoitti:

    Taitaa olla kaikki karavaanarit kuule kepulaisa ja kristillisiä...ei siellä vasurit notku!!!Kepulaiset , mustalaiset ja jehovan todistajat ajavat matkailuautoilla, ja juu lippalakki ukot joilla se MTV pöllön näköinen vaimo!!!
    Kepulaiset kun ei mitään haluais maksaa vaan pitäis saada niin kertoohan se tuo ruikutus siitä että Vanhasta tai "jalasmökki"patea äänestetään, hengenheimolainen sekin kun kopperoa tykkää käyttää!!!
    Pysykää niissä liikkuvissa kopeissanne saamarin Janarit ja pitäkää se kepun osaston viiri piilossa kun on niin ruma hyi!!!!ja mites nyt oma porukka petti kun anto teille tukiaisten sijasta mkasettavaa, noo äänestämme silti Kepua!!!!Kysykää tukea vaikkapa T. Sukarilta sehän rahoittaa kaikkea kepun hankkeita

    tietysti osasyyllinen näihin veropäätöksiin.

    Kuitenkin verotusasioissa pääroolissa heiluu kokoomuksen käsinukke Katainen klaaneineen.
    Veroedut suunnataan omille sidosryhmille, ja niistä johtuva vaje valtiontaloudessa otetaan sitten muilta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karavaanari minäkin kirjoitti:

Ensiksi ostetaan asuntoauto hintaluokassa 50.000 - 100.000 eceä ja enemmänkin. Sitten kun pitäisi maksaa veroa vuodessa 200-400 eceä ollaan niin pirun p...aukisia. Herätkää ! Turha kaikesta on rutista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu