Pappi kuuntelee heavya

tunnen papin

Mieltäni vaivaa, kun tuntemani nuorehko miespappi kuuntelee heavya. Ja vielä ylpeilee tällä. Eikös tällaisen musan pitänyt olla... pahojen voimien aikaansaamaa? Tai ainakin jotain tekemistä pimeiden asioiden kanssa? "Number of the beast"... eikö tämä sano kaiken?! Lavalla huudetaan 666, syljetään verta ym. "normaalia". Nykyäänhän on muotia olla liberaali, mutta rajansa kaikella? Itse en ole edes uskossa, mutta asia tuntuu ristiriitaiselta. Ottakaa kantaa.

13

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musiikki itsessään ei ole paholaisesta, se on oikeasti Jumalan luoma asia! Mutta kaikkea Jumalan luomaa Jumalan vastustaja -Saatana- käyttää hyväkseen, omiin pahoihin tarkoitusperiinsä! Sanoituksissa voidaan ylistää moraalittomuutta ja palvoa kuolemaa, toisaalta myös Evankeliumi voidaan tuoda esiin metalmusiikin keinoin. Musiikkia voidaan tehdä Jumalan kunniaksi, ja näinhän se on tarkotuskin.

      Kuunteliskohan tarkoittamas pappi kristillistä heviä, vai sekulaaria?
      (Vihje: ks. galleriasivuni eka linkki.)

      777 - The number of the Best!

      • tunnen papin

        no ei todellakaan kuuntele mitään kristillistä heviä, vaan esim. Kissiä ym. arvelluttavaa.


    • Bassoa soitan

      "Lavalla huudetaan 666, syljetään verta ym. "normaalia"."
      missä näin on tehty? onko sinulla oikeaa kuvaa nykyheavystä vai miksi näin väität?

      ei kaikki heavybändit ole vertasylkeviä paholaismusiikkia tekeviä.

      vai onko mielestäsi esim.nightwish paholaisbändi?

    • .........

      on se, että nuorehko mies viitsii olla pappi.

    • t

      Oletko kysynyt papilta musiikkiasiasta? Ja mitä sä tarkoitat uskossa olemisella?

      • tunnen papin

        En ole kysynyt, varmaan ajattelisi että mitä se minulle kuuluu.

        Mitä tarkoitan uskolla olemisella? No sitä, että kutsuu itseään kristityksi ja uskoo Jumalaan. Minä kahden vaiheilla, kallistunee siihen, etten ole milläänlailla "uskossa". Jumalaan uskon 50/50.
        Mutta nyt oli kyse siitä papista. Kiss tulee ensi kesänä Suomeen, en ihmettelisi jos kys. pappi olisi menossa konserttiin.
        Olen 80-luvun nuori, ja kys. vuosikymmenellä esim. Suosikissa ja muissa keskusteltiin tästä asiasta; heavyn yhteydestä "paholaiseen" ja saatanallisuuteen.


    • Pörriäisehkö

      Heavy on perkeleestä.

    • asdwqe

      Että työ jaksatte itkee Number of the beastista. jos luette sanotusket, sehä kertoo jostain sen painajaisesta. mitä nyt vikassa kertosäkeessä sanoo "666 the one for you and me".

    • Michelena.
      • seppomyllis666

      • tunnen papin
        seppomyllis666 kirjoitti:

        tämä tosin on aika paljon rankempaa.
        http://www.youtube.com/watch?v=txczotz2rGU

        no nyt olen saanut selville toisenkin alle 40-vuotiaan papin joka kuuntelee heavya :((((((((((( sanokaa mitä sanotte mutta se musiikki ON arveluttavaa ja brutaalia!!!!!!


      • näin se vain on
        tunnen papin kirjoitti:

        no nyt olen saanut selville toisenkin alle 40-vuotiaan papin joka kuuntelee heavya :((((((((((( sanokaa mitä sanotte mutta se musiikki ON arveluttavaa ja brutaalia!!!!!!

        Se että joku henkilö on pappi ei valitettavasti tarkoita sitä että hän olisi "oikeasti uskossa" ja noudattaisi raamatun sanaa niin kuin pitäisi .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3790
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2772
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1550
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1522
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1409
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1214
    Aihe