Mieltäni vaivaa, kun tuntemani nuorehko miespappi kuuntelee heavya. Ja vielä ylpeilee tällä. Eikös tällaisen musan pitänyt olla... pahojen voimien aikaansaamaa? Tai ainakin jotain tekemistä pimeiden asioiden kanssa? "Number of the beast"... eikö tämä sano kaiken?! Lavalla huudetaan 666, syljetään verta ym. "normaalia". Nykyäänhän on muotia olla liberaali, mutta rajansa kaikella? Itse en ole edes uskossa, mutta asia tuntuu ristiriitaiselta. Ottakaa kantaa.
Pappi kuuntelee heavya
13
800
Vastaukset
Musiikki itsessään ei ole paholaisesta, se on oikeasti Jumalan luoma asia! Mutta kaikkea Jumalan luomaa Jumalan vastustaja -Saatana- käyttää hyväkseen, omiin pahoihin tarkoitusperiinsä! Sanoituksissa voidaan ylistää moraalittomuutta ja palvoa kuolemaa, toisaalta myös Evankeliumi voidaan tuoda esiin metalmusiikin keinoin. Musiikkia voidaan tehdä Jumalan kunniaksi, ja näinhän se on tarkotuskin.
Kuunteliskohan tarkoittamas pappi kristillistä heviä, vai sekulaaria?
(Vihje: ks. galleriasivuni eka linkki.)
777 - The number of the Best!- tunnen papin
no ei todellakaan kuuntele mitään kristillistä heviä, vaan esim. Kissiä ym. arvelluttavaa.
- Bassoa soitan
"Lavalla huudetaan 666, syljetään verta ym. "normaalia"."
missä näin on tehty? onko sinulla oikeaa kuvaa nykyheavystä vai miksi näin väität?
ei kaikki heavybändit ole vertasylkeviä paholaismusiikkia tekeviä.
vai onko mielestäsi esim.nightwish paholaisbändi? - .........
on se, että nuorehko mies viitsii olla pappi.
- t
Oletko kysynyt papilta musiikkiasiasta? Ja mitä sä tarkoitat uskossa olemisella?
- tunnen papin
En ole kysynyt, varmaan ajattelisi että mitä se minulle kuuluu.
Mitä tarkoitan uskolla olemisella? No sitä, että kutsuu itseään kristityksi ja uskoo Jumalaan. Minä kahden vaiheilla, kallistunee siihen, etten ole milläänlailla "uskossa". Jumalaan uskon 50/50.
Mutta nyt oli kyse siitä papista. Kiss tulee ensi kesänä Suomeen, en ihmettelisi jos kys. pappi olisi menossa konserttiin.
Olen 80-luvun nuori, ja kys. vuosikymmenellä esim. Suosikissa ja muissa keskusteltiin tästä asiasta; heavyn yhteydestä "paholaiseen" ja saatanallisuuteen.
- Pörriäisehkö
Heavy on perkeleestä.
- asdwqe
Että työ jaksatte itkee Number of the beastista. jos luette sanotusket, sehä kertoo jostain sen painajaisesta. mitä nyt vikassa kertosäkeessä sanoo "666 the one for you and me".
- Michelena.
http://www.youtube.com/watch?v=lluw5SzVGT4&feature=related
Esimerkkinä vaan, että tätäkin musiikkilajia voi tehdä Jumalankin kunniaksi.
En yleensä kuuntele heviä koska siinä on niin brutaaleja aineksia.
Mutta tässä on tosi hienot sanatkin. Juuri sanoilla on merkitystä,
papillekin sopisi tämä. Bändi on nimeltään Theocracy.
http://www.youtube.com/watch?v=lluw5SzVGT4&feature=related- tunnen papin
seppomyllis666 kirjoitti:
tämä tosin on aika paljon rankempaa.
http://www.youtube.com/watch?v=txczotz2rGUno nyt olen saanut selville toisenkin alle 40-vuotiaan papin joka kuuntelee heavya :((((((((((( sanokaa mitä sanotte mutta se musiikki ON arveluttavaa ja brutaalia!!!!!!
- näin se vain on
tunnen papin kirjoitti:
no nyt olen saanut selville toisenkin alle 40-vuotiaan papin joka kuuntelee heavya :((((((((((( sanokaa mitä sanotte mutta se musiikki ON arveluttavaa ja brutaalia!!!!!!
Se että joku henkilö on pappi ei valitettavasti tarkoita sitä että hän olisi "oikeasti uskossa" ja noudattaisi raamatun sanaa niin kuin pitäisi .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253790
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422772Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191550Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531522- 971409
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951214