Kansan uutisetko vain?

Poliittisista puolueista toistaiseksi vain Vasemmistoliitto näyttää ottaneen julkisesti kantaa MOT-ohjelman esiinnostamaan palkattomien harjoittelujen, työelämävalmennnusten ym. ongelmaan. En pidä itseäni vasemmistolaisena, mutta kyllä se paljon kertoo, että vain nuoren Arhinmäen luotsaama ryhmä ottaa tähän kantaa.

Missä ovat Kokoomus tai Keskusta tässä asiassa "kaikki työ on arvokasta" -fraaseineen?
6118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Muut luottavat siihen, että asia painuu unholaan yhtä nopeasti kuin se nousi esillekin. Ja näin tässä valitettavasti näyttäkin käyvän.

Äänestä

Ne on ne Kokoomuksen toivotalkoot.
Talkoilla Suomi nousuun.

Äänestä

pyrkivät rakentamaan ja ovat rakentaneet kolmannen sektorin ja valtion hallinnon verkostoa jossa osa kansaa käy töissä leipäpalkalla, vasemmiston politrukit saavat parempaa palkkaa virkamiehinä tms., tämä on jo niin nähty. Työpajat ja vastaavat tukikolhoosit ovat vasureiden heiniä ja niitä he pyrkivät edelleen ylläpitämään.

Äänestä
  • Tupee Mauri laukoo:

    "Pekkarinen pidentäisi työuria lailla

    Pekkarinen toteaa sanomalehti Keskisuomalaisessa, että työurien jatkamisen varmistamiseksi kaivataan valtakunnallisia linjauksia.

    – Siihen tarvitaan varmaan myös lainsäädäntöä. Näillä säädösratkaisuilla voidaan varmistaa myös työn ja perheen yhteensovittaminen nykyistä paremmin.

    Pekkarisen ehdotus poikkeaa täysin työnantajien keskusliiton EK:n näkemyksistä. EK:n mukaan työurien jatkamiseksi ei tarvita lakeja eikä työehtosopimuksia, vaan asia voitaisiin hoitaa paikallisena sopimisena yrityksissä. Pekkarinen kuitenkin katsoo, ettei paikallinen sopiminen riitä varmistamaan työvoiman riittävyyttä.

    – Nyt tarvitaan toimia, joilla aikaistetaan koulusta työelämään menemistä, parannetaan työssäjaksamista sekä poistetaan työn ja perheen yhteensovittamisen tiellä olevia ongelmia. Siihen tarvitaan kyllä lainsäädäntöä."

    Huh mitähän työuria tuo tarkoittaa? Nuorisotyöttömyys on huippu korkealla, irtisanomiset laajoja ja mamut ei työllisty ja "nauttivat" sosiaaliturvaa. Nuo TEM temmeltäjäthän ovat jo täysin politbyroo dementiassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suutuksissa kirjoitti:

Poliittisista puolueista toistaiseksi vain Vasemmistoliitto näyttää ottaneen julkisesti kantaa MOT-ohjelman esiinnostamaan palkattomien harjoittelujen, työelämävalmennnusten ym. ongelmaan. En pidä itseäni vasemmistolaisena, mutta kyllä se paljon kertoo, että vain nuoren Arhinmäen luotsaama ryhmä ottaa tähän kantaa.

Missä ovat Kokoomus tai Keskusta tässä asiassa "kaikki työ on arvokasta" -fraaseineen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu