Finnairin lentäjiä yritetään nöyryyttää

Heidän toivotaan kouluttavan ulkomaalaisia lentäjiä omalle paikalleen !? Voiko normaalijärkinen ihminen tuollaista pyyntöä edes esittää !?

Pöyristyttävän omituista ja sadistista ajattelua tuollainen. Tuen täysin suomalaisen tekijän ja lentäjän puolta ennen kuin otan maahan halpisorjia, jotka vetävät koko maan palkkatasoa pikkuhiljaa alaspäin ja aiheuttavat maahan yleislakon ja kaaoksen !
10129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei tuo itsensä saneeraaminen ole bisneksessä mikään uusi asia.
itsekin olin erään palveluntarjoajan palveluksessa ja alkoi projekti jossa kalliisti ja hankalasti ylläpidettävät windows-palvelimet muutettiin linux-pohjalle. projektin tavoite oli alussakin jo henkilöstökulujen vähentäminen, joten peli oli reilu kun työntekijöille kerrottiin mistä on kyse.
joku lähti ovet paukkuen ennen projektin alkua ja yksi tankkasi vahingossa firman huoltoautoon dieselin sijasta bensiiniä.

Äänestä
  • Jos tuollaisia toiveita esitetään, että koulutetaan puoli-ilmaisorjia suomalaisten ja omalle paikalle, niin johan kunnon tyypin peli jää siihen ovet ja vähän muutkin paukkuen.

    Ne johtajat, jotka tuollain kiittävät monivuotisia tekijöitään ansaitsevat jotain mikä tuntuu heissä itsessäänkin. Kyse on ihmisistä ja perheistä eikä vain numeroista. Ei muuta kuin rehellinen konkka vaan, jos ei kunniallisiin ratkaisuihin kykene.

    Äänestä

  • Folio Mulder kirjoitti:

    Jos tuollaisia toiveita esitetään, että koulutetaan puoli-ilmaisorjia suomalaisten ja omalle paikalle, niin johan kunnon tyypin peli jää siihen ovet ja vähän muutkin paukkuen.

    Ne johtajat, jotka tuollain kiittävät monivuotisia tekijöitään ansaitsevat jotain mikä tuntuu heissä itsessäänkin. Kyse on ihmisistä ja perheistä eikä vain numeroista. Ei muuta kuin rehellinen konkka vaan, jos ei kunniallisiin ratkaisuihin kykene.

    no lentäjillä on varaa tuollaiseen. heidän ammattinsa vaatii korkeaa ammattitaitoa ja toisaalta jos teollaan syöksevät finnairin nurin, niin työpaikka jossain muussa firmassa on taattu.
    tavallisella vähäistä koulutusta vaativalla alalla tuollainen käytös on kuitenkin mahdotonta. pitää ottaa se työpaikka jonka saa. hyvistä työpaikoista ei suomessa ole ylitarjontaa. varsinkaan sellaisista, joissa itse saa päättää paljonko duunia tekee ja milloin.
    3- ja 5-vuoro paskaduuneja pienellä palkalla kyllä on tarjolla yllin kyllin. mutta ne ei kaikille sovi.

    Äänestä

joka iikka. Eikös yrityksellä ole oikeus toimia parhaaksi näkemällä tavalla kannattavuuden ylläpitämiseksi. Työntekijöillä ei ole muuta kuin palkan- ja muiden turhien etuisuuksien varmistaminen. Mites paperimiesten suu on nykyään?
Englannissa lakkolivat itsensä kurjuuteen.

Äänestä
  • Kun eivät piittaa tulostekijöidensä hyvinvoinnista vaan vain tuloksista joita orjapalkalla tehdään. Sellainen yrittäjänäkökuma yleisesti ottaen veisi kaiken kirjaimellisesti kohti helvettiä, mutta sehän sadsteille sopii. Ei tarvitse paljon järkeillä, kun ymmärtää.

    Eli inhimmillisyyttä ja kohtuutta vaaditaan. Liekö puitetalouteen palaaminen paras vaihtoehto? Ei kommunismia eikä rajoittamatonta ja sairasta kilpailua, vaan yleisesti hyväksyttyä valtion valtaa sopiviin raameihin asetettuna.

    Äänestä

  • ihan oon samaa mieltä, että yrityksen pitää ajatella omaa kannattavuuttaan. Siinähän lakkoilevat itsensä pian työttömiksi.

    Äänestä

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Finnair Lakosta miljoonien eurojen tappiot joka päivä/1135250736557

Finnair on lentänyt jo vuosia tappiolla, ja tappiot eivät häviä vaikka koneet seisoo kentällä, ihmeellinen homma tuo tappioiden laskutapa!

Late Lapista. Tappiot kuriin RY !

Äänestä
  • mielestäni olisi kohtuullista ja isänmaallista, että yritys voisi purkaa työehtosopimuksen. Voisi pienentää palkkoja, eikä tarvitsis miettiä muita toimenpiteitä.

    Äänestä

Kataisen malli olisi lentäjien tapauksessa toivottava, sillä heillä on palkastakin vara antaa eikä terveyttä tarvitsisi vielä vaarantaa. Lentolakon yhteydessä voisi samalla kaventaa myös kansanedustajien etuja, sekin olisi isänmaallinen teko, vai mittee tuumaa ite Katainen.

Äänestä

Jopa ulkomaalaisten lentäjien palkkaaminen on Suomelle halvempaa kuin ylipakattujen lentäjien työsuhteen jatkaminen!

Nyt olisi jo aikaa priorisoida uudestaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Folio Mulder kirjoitti:

Heidän toivotaan kouluttavan ulkomaalaisia lentäjiä omalle paikalleen !? Voiko normaalijärkinen ihminen tuollaista pyyntöä edes esittää !?

Pöyristyttävän omituista ja sadistista ajattelua tuollainen. Tuen täysin suomalaisen tekijän ja lentäjän puolta ennen kuin otan maahan halpisorjia, jotka vetävät koko maan palkkatasoa pikkuhiljaa alaspäin ja aiheuttavat maahan yleislakon ja kaaoksen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu