Naiset on ihmeellisiä

Kyllä Suomessa on helpompaa saada lottovoitto kuin oma nainen itelleen! Oon 26v mies ja tehnyt vaikka mitä että saisin jonkinlaista seuraa naisesta. Olen laittanut netin eri seuranhakusivuille ilmoituksia ja television seuranhakuun myös. Ja nolla vastausta! Mitä ihmettä teille naisille pitää kertoa kun ei ketään kiinnosta tämmönen rauhallinen, asiallinen (ei seksihullu!) lapsirakas ja huumorintajuinen mies? Ja olen ihan komeakin... Pituus 189cm painoa ehkä vähän liikaa, noin 90 kiloa. On se kumma ku kaikki retaleet ja pervot löytää naisseuraa mutta ei tämmönen tavallinen suomalainen mies... MITÄ TEILLE NAISILLE PITÄÄ TEHÄ ETTÄ SAA JOTAIN SEURAA???!!!
11764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voipi johtua iha siitä että mimmit o todella arkoja täällä netin puolella. Tai ainakin ne joihin itse olen tutustunut, mutta jokatapauksessa asiaan. Helpottaisi varmasti jos nää mimmit pystyis tutustuu meihin ihan livenä, mut se ensimmäinen askel tuntuu olevan monelle melko pelottava. Ilmeisesti haetaan melko unelma miestä täältä netistä mutta vaikeahan sitä on todistaa mitää tuollaista ilman oikeata tapaamista. Isoin juttu mikä tulee mieleen sinusta on että hukut tonne massaan. Itekki pitkään miettiny et miten sielt pääsis hyvin esille mut se onkin vaikeaa ainakin tällä hetkel. Toisaalta sama pätee kyl naisiinkin, kun olen kattellut noita ilmoituksia nyt jo tovin niin kaikki tuntuvat olevan melko samanlaista kauraa. Joten ehkä hyvä tapa olis tehdä ilmoituksesta jotenkin kiinnostavan (sit onki vaikein osuus edes, miten tehä siitä kiinnostava)

Äänestä
  • Mulla oli yhdellä saitilla ensin ammatin kohdalla ihan tavallinen ammatti, eikä paljon viestejä tullut. Sitten vaihdoin ammatiksi pokerinpelaaja, ja jo alkoi tulla hyvännäköisiltä pimuilta vastauksia.

    Äänestä

Älä hyvä ihminen missään seuranhakupalveluissa roiku. Jos niiden avulla ei ole tähän mennessä tärpännyt, tuskin tärppää jatkossakaan. Hukut tosiaankin massaan. Näissä treffipalveluissa on sitä paitsi miehiä yleensä selvästi enemmän kuin naisia.

Hakeudu sinne, missä naiset ovat. Tanssitunnille, taidenäyttelyyn, hevostallille, marttakerhoon, lukupiiriin, kirkkokuoroon...

Äänestä

Mä naisena (ja sinkkuna) kehottaisin kohtamaan naisia kasvotusten.

En itse lue mitään netti-, lehti- tai telkkari-ilmoituksia. Mutta ainakin sulla on pituus etuna, naisiahan pidemmänpuoleiset miehet vetää puoleensa.
Jos olet itsekin sitä mieltä, että painoa on hieman liikaa, kannattaa muokata ruokavalio uusiksi, ja alkaa liikkua, vähän kerrallaan. Reippaista kävelylenkeistä hölkkään, ehkä pyöräillen tai kaverien kanssa sählyyn tai punttikselle. Punttiksilla käy kaiken ikäisiä miehiä ja naisia, moni vakiasiakkaita. Sali on oiva mahdollisuus tutustua naisiin ja miksei miehiinkin.
Liikunnalla saa paitsi terveyttä, myös lihaskuntoa, hyvää oloa ja itsevarmuutta. Liikunnalla voi parantaa joitain kehon osia: piukempi peppu, isommat reidet, vahvemmat käsivarret... Parisuhdemarkkinoilla voi parantaa asemiaan aika pienillä asioilla.

Tosielämässä kohtaaminen alkaa katseista, ensivaikutelmasta ja koko olemuksesta. Deitti-ilmoituksessa nämä kaikkein tärkeimmät asiat puuttuu.
Haluan kohdata miehen kasvotusten, katsoa silmiin, katsoa kasvoja ja niiden ilmeitä. Haluan nähdä perusolemuksen, hymyileekö mies, onko reippaan ja rennon oloinen. Hymyilemmekö me katsoessamme toisiamme silmiin. Haluan kuulla hänen äänensä.
Haluan nähdä, että mies selvästi harrastaa liikuntaa, kun kantaa vartaloaan niin ryhdikkäästi. Haluan nähdä, että hän on tumma, sillä tummanruskeat hiukset, kulmakarvat ja ripset miellyttävät minua jostain tuntemattomasta syystä.
Haluan voida tuntea, onko välillämme selvää vetovoimaa. Haluan saada tietää, miltä minusta tuntuu hänen seurassaan. Saako hän sydämen lyömään pari ylimääräistä kertaa ja saako hän minut toivomaan, että tapaisimme uudestaan.

Äänestä
  • Tää oli hyvä.

    Pinnallisia ominaisuuksia toisensa perään vaatimuksena kun miehen tapaa.

    Äänestä

  • LOLOLO kirjoitti:

    Tää oli hyvä.

    Pinnallisia ominaisuuksia toisensa perään vaatimuksena kun miehen tapaa.

    .. mutta itse tykästyin nykyiseen ihastukseeni täysin luonteen perusteella. Siis olemme kyllä nähneet toisiamme livenä ja tiedän miltä hän näyttää, mutta en kiinnittänyt asiaan missään vaiheessa huomiota isolla hoolla tyyliin onpas komea tyyppi menenpä juttelemaan. Kertoessani tyypin ihastuttavuudesta (huumorintaju, arvot, mielipiteet jne.) heti ensimmäisenä sain vastaani kysymyksen "no onko se kuinka hyvännäkönen?". Hiljaiseksi veti koska en tosiaan ollut ajatellut hänen ulkonäköään koskaan siinä mielessä. Monethan sanovat että ulkonäköön ihastutaan mutta tässä tapauksessa ei ainakaan mennyt niin. Tietysti on otettava huomioon et varmasti jokin radikaali seikka, eli todella huomattava ylipaino tms. olisi varmasti vaikuttanut asiaan mut tässä tapauksessa tällaisia asioita ei ollut. Joutui sitten oikein miettimään et miltä hän näyttää. Ja kyllähän hän on suloinen, mutta hänen puoleensa minua vetävät lähinnä aivan muut seikat.

    Äänestä

  • "Jos olet itsekin sitä mieltä, että painoa on hieman liikaa, kannattaa muokata ruokavalio uusiksi, ja alkaa liikkua, vähän kerrallaan. Reippaista kävelylenkeistä hölkkään, ehkä pyöräillen tai kaverien kanssa sählyyn tai punttikselle. Punttiksilla käy kaiken ikäisiä miehiä ja naisia, moni vakiasiakkaita. Sali on oiva mahdollisuus tutustua naisiin ja miksei miehiinkin.
    Liikunnalla saa paitsi terveyttä, myös lihaskuntoa, hyvää oloa ja itsevarmuutta. Liikunnalla voi parantaa joitain kehon osia: piukempi peppu, isommat reidet, vahvemmat käsivarret... Parisuhdemarkkinoilla voi parantaa asemiaan aika pienillä asioilla."

    Melko ympäripyöreää.

    1) Ensinnäkin, mitähän mahtaa tarkoittaa "painoa on hieman liikaa" ? 100 grammaa, kilo, kaksi, kymmenen vaiko viisikymmentä ?

    2) Osaako nainen erottaa ihmisen ruumiinrakenteesta rotevan ja läskin eron ? Ihminen kun voi olla olemukseltaan rotevampi ilman ylimäärästä läskiä vyötäröllä.

    3) Eli siis miehen tulee orjallisesti uhrata vapaa-aikansa salilla käymiseen, joka on sitä ainoata oikeaa "The Kuntoilua". Niinpä... !

    Äänestä

  • LOLOLO kirjoitti:

    Tää oli hyvä.

    Pinnallisia ominaisuuksia toisensa perään vaatimuksena kun miehen tapaa.

    Kysymys tässä oli ensivaikutelmasta.

    Miten voi tietää miehen muista ominaisuuksista, kun hänet tapaa?
    Ei voi pärstäkertoimen perusteella sanoa, onko mies romanttinen, huumorintajuinen, syvällinen tai mitä ominaisuuksia sitä hakeekin.

    Niin se vaan on, että ei nainen iske silmiään ensimmäisenä baarin pyöreimpään kolliin. Ensivaikutelmaa on tutkittu psykologiassa niin työelämän kuin seurustelun näkövinkkelistä. Ensivaikutelma syntyy muutamassa sekunnissa ja on osin tiedostamatontakin.

    Jos nyt itse sattuu olemaan liikunnallinen, niin kyllä sitä tahattomasti kiinnittää huomiota liikunnaliseen kroppaan toisellakin. Jos ensivaikutelma pettää ja mies onkin ihan mulkku, niin ei se homma siitä etene, vaikka kroppa olisi kuin adoniksella.

    Se myös on totta että nainen haluu pitkän miehen. Pitkä mies on miehekäs, on mies. Lyhyt mies ei tunnu mieheltä, ei miehekkäältä, vaan poikamaiselta. Heikolta.

    Äänestä

Älä oo ainakaan painostas huolissas eli ei tarvii alkaa laihduttaa. Pikemminkin naiset tykkää vähän rotevammista ja isommista miehistä kuin hintelistä, ainakin mun tuttavapiirissä :) Ja yleensäkin, jos oot ite tyytyväinen itseesi niin miksi alkaa muuksi muuttumaan. Itsevarmuutta kehiin!

Äänestä

No on se ihme jos et vastauksia lainkaan saa. Itse olen saanut eräältä saitilta vastauksia noin 20 naiselta joista valtaosa ihan hyvännäköisiä. Ja tämä siis ilman profiilivalokuvaa. Kuvalla olisi todennäköisesti tullut ainakin 10 kertaa enemmän.
Sellaiseen oman profiilin kohtaan jossa lukee koulutus ei kyllä kannata nimenomaan laittaa yhtään mitään varsinkaan jos on jotain korkeakouluopintoja, eikä kyllä ammattikoulujakaan siihen kannata laitella.

Tyypillisesti nainen hakee miestä joka on itsevarma ja käyttäytyy sen oloisesti että hän 'tietää mitä elämässään haluaa ja miten sen saa'

Oma lukunsa on sitten se kuinka moni vastauksista on sellaisia että niistä jotain sinulle voisi olla, se lie korkeintaan jotain 10%

Äänestä

Minä ole tällainen lyhyt pätykkä, pukeudun huonosti enkä ole minkään näköinen. Sama juttu kavereitteni osalta. Ei olla edes varakkaita ja ajellaan käytetyillä perusautoilla. Mutta jostain syystä naiset ovat vaan meistä kiinnostuneita. Jopa niin, että tuppautuvat itse kiusaksi asti seuraamme. Yhellä keverista, sillä rumimmilla meistä, on kyllä isot munat ja maine kulkee sen edellä. Me muut olemme enempi pienimunasta sakkia, joten sekään ei selitä mitään. Töissä käydään kaikki ja asiat on kunnossa, eikä viinaakaan mene häiriöksi asti. Yksi on lihava, toinen laiha luuviulu ja kolmas aika sporttisen uimarin vartalon omaava. Tukalla ja ilman. Tanssitaito en korkeintaan välttävän ja tyydyttävän rajamailla. Perusmiehiä siis kaikin puolin.

Ollaan tätä mysteeriä paljon mietitty, että mistä tämä johtuu, että meille naisseuran saanti on ollut niin helppoa. Ainoo selitys, mitä ollaan keksitty, on se, että meillä on aina hauskaa keskenämme, kuuntelemme naisia ja osaamme jutella heidän kanssaan. Arvostamme heitä, mutta emme ryömi heti tossun alle kun tilaisuus tulee. Pidämme naisia samanarvoisina kuin itse olemme.

Jos itse etsin seuraa, niin se onnistuu yhtä helposti netissä (chatit, keskustelupalstat ja vastaavat) kuin kaupan kassajonossa ja junan vieruskaverin kanssa. Noita seurapalstojen profiilihakuja en ole testannut. Ne on sellaisia passiivipyydyksiä, vähän niinku katiskan heittäs pyyntiin ja oottaa mitä sinne ui. Itse ei voi paljoakaan vaikuttaa tulokseen etenkään jos pistää kuvansa mukaan.

Spontaani tilannetaju, -huumori ja herkkyys ilman paskantärkeyttä, sopivasti kykyä nauraa myös itselle. Kyky kuunnella naista, keskustella aiheista, jotka häntä kiinnostavat, ja auttaa keskustelussa löytämään asioista uusia näkökulmia. Näin kai se naisten suosioon ujuttautuminen sitten onnistuu. Ei ne naiset tän ihmeellisempää hae.

Mielikuvitus ja innostuneisuus.

PS. Nyt kun meille on pikkasen tuota ikää jo kertynyt ja olemme jo vakiintuneet on paljastunut yksi uusi valtti, joka vetää naisia kuin hunaja mehiläisiä. Olemme aika taitavia käsistämme ja olemme auttavaisia luonteita. Ihan sama, mikä paikka naisen kodissa tai mökillä repsottaa, meiltä löytyy kaksi kättä ja B&D... Hyväksikäyttöähän se on, mutta ilo on meidän puolellamme. Vaimojemme mielestä voisimme hyvin perustaa menestyvän aviomiespalvelun ... välillä happamasti, mutta välillä lainaavat meitä aivan itse yksinäisten ystävättäriensä avuksi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KYLLÄSTYNYT MIES kirjoitti:

Kyllä Suomessa on helpompaa saada lottovoitto kuin oma nainen itelleen! Oon 26v mies ja tehnyt vaikka mitä että saisin jonkinlaista seuraa naisesta. Olen laittanut netin eri seuranhakusivuille ilmoituksia ja television seuranhakuun myös. Ja nolla vastausta! Mitä ihmettä teille naisille pitää kertoa kun ei ketään kiinnosta tämmönen rauhallinen, asiallinen (ei seksihullu!) lapsirakas ja huumorintajuinen mies? Ja olen ihan komeakin... Pituus 189cm painoa ehkä vähän liikaa, noin 90 kiloa. On se kumma ku kaikki retaleet ja pervot löytää naisseuraa mutta ei tämmönen tavallinen suomalainen mies... MITÄ TEILLE NAISILLE PITÄÄ TEHÄ ETTÄ SAA JOTAIN SEURAA???!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu