Ei työtä = ei vastikkeetonta rahaa.

Miksi vetelehtimisestä pitäisi maksaa ?
10400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Työttömyysetuudet perustuu työttömyysturvalakiin ja on ihan laillista rahaa jos perusteet työttömyysturvan maksamiselle on olemassa.
Työttömyysturva on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi vaikka se ei nykyisellä hintatasolla siihen edes riitä. Työttömyyspäiväraha ei ole tarkoitettu loispummiyrittäjien kilpailua vääristäväksi työttömien orjatyöllistämiseksi ilman palkkaa.

Totta kai työttömän pitää olla työhön tai työllistämistoimiin käytettävissä mutta ei loispummiyrittäjien hyväksikäytettävissä.

Äänestä
  • "Työttömyysturva on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi". Tämän takia onkin hyvä että työpakoilijoille rapsahtaa karenssi.

    Äänestä

  • Juha Lavola kirjoitti:

    "Työttömyysturva on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi". Tämän takia onkin hyvä että työpakoilijoille rapsahtaa karenssi.

    harjoitat propakandaasi

    Äänestä

  • Kuten pakkohoitolaki.

    Äänestä

Eiköhän tuo ole jo latvalaholle aiemminkin kerrottu, mutta kun ei kerran ole ymmärretty niin:

Suomen perustuslaki 19 §

Oikeus sosiaaliturvaan

Jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon.

Lailla taataan jokaiselle oikeus perustoimeentulon turvaan TYÖTTÖMYYDEN, sairauden, työkyvyttömyyden ja vanhuuden aikana sekä lapsen syntymän ja huoltajan menetyksen perusteella.

Julkisen vallan on turvattava, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään, jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut ja edistettävä väestön terveyttä. Julkisen vallan on myös tuettava perheen ja muiden lapsen huolenpidosta vastaavien mahdollisuuksia turvata lapsen hyvinvointi ja yksilöllinen kasvu.

Julkisen vallan tehtävänä on edistää jokaisen oikeutta asuntoon ja tukea asumisen omatoimista järjestämistä.

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#P106

Ai niin, muista ruokkia lepakot!

Äänestä

Kun saa työttömyyskorvausta ja toimeentulotukea, silloin voi antaa sen laittoman aseen olla siellä sohvan kätköissä, ja antaa työssäkäyvien veronmaksajien asioida rauhassa, ilman että joutuvat ryöstetyiksi ja hakatuiksi. Sosiaaliturva on ensisijaisesti veronmaksajien henkivakuutus. Tätä ei kaikissa maissa ole, ja niissä maissa on monia veronmaksajia tapettu muutaman kolikon takia. Suomessakin on muutamia poliitikoita jotka haluaisi tuon käytännön Suomeen. Tosin sillä ei olisi suurta käytännön eroa nykyiseen, vankilapaikkoja onneksi vähennetään koko ajan, joten ainakaan ihan ensimmäisestä taposta ei tulevaisuudessa joudu enää istumaan. Sitten kun niitä kertyy useampia, voi häkki kolahtaa muutamaksi kuukaudeksi.

Äänestä

Jos ei saa työstänsä palkkaa ei myöskään työntekijöitä loispummiyrittäjille jotka eivät maksa vähintään TES:n mukaista palkkaa

Äänestä
  • sinun kohdallasi ilmeisesti löylykauhoista !

    Äänestä

  • Aki. kirjoitti:

    sinun kohdallasi ilmeisesti löylykauhoista !

    Itselleni kelpaa myös muutkin kuin löylykauhat, kuten tyhjät viina- ja kaljapullot joita asunnostani löytyy vaikka millä mitalla. Olenhan työtön ja näin ollen juoppo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaaleppi kirjoitti:

Miksi vetelehtimisestä pitäisi maksaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu