onnittelut matkailuautoilijoiden ACF järjestölle

matkailuautoijen vuotuinen ajoneuvovero moninkertaistuu. Näin päätti eduskunta 11.11.
Muutamat järjestöt, mm SF-Caravan ja Autoliitto käyttivät vaikutusmahdollisuuttaan ja protestoivat. Kansanedustajat olivat kuitenkin virkamiesten vietävissä ja rtaas kerran toimivat vain kumileimasimena.

Ihemtystä herättää matkailuautoilijoiden oman järjestön ACF Finlandin toiminta asiassa. Tuota järjestöä sen luulisi koskevan vielä paljon kattavammin kuin vaikkapa SF caravania tai Autoliittoa. Näiden jäsenmistä on sntään vaan osalla matkailuauto. ACF Finlandin jäsenillä on kaikilla.

Tässäpä linkki ACF:n sivuille. Niiltä näkyy miten se järjestö ajaa matkailuatoilijoiden asiaa Suomessa.
http://www.autocaravanfinland.fi/
Vai missähän ovat ajelemassa?
Mistä oikein maksan??
10818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ACF-liittoa näissä talkoissa. Sentää SF-Caravan on toiminut näkyvästi vaikkei aikaan mitäöä saakaan. Taitaa olla enempi kausipaikkaleirintäyrittäjien järjestö, mutta kiitokset kuitenkin yrityksistä. Onkohan ACF kokonaan jo loppunut kun ei näy kommentoivan mitenkään?

Äänestä

jäsenetuna ilmaiset wc :n tyhjennyspaikat lähes kaikilla Suomen ABC asemilla.
Et siis maksa turhasta.

Äänestä

ja kovasti kotikutoinen kuva jäi koko toiminnasta niin tekstin kuin kuvienkin perusteella.

Silmään pisti myös että melkoisen iäkäsä väkeä taitaa olla jäsenistö, turha siis lienee odottaa mitenkään ärhäkkää tai terävää toimintaa tältä(kään) järjestöltä.

Ei napannut sen enempää kuin puutarhurienkaan SF-Caravan.

Äänestä
  • Lainaus yhdistyksen sivuilta:

    "2. Tarkoitus ja toiminnan laatu

    Yhdistyksen tarkoituksena on valvoa matkailuajoneuvojen, erityisesti matkailuauton käyttäjien etuja sekä edistää heidän yhteisiä pyrkimyksiään. Kehittää matkailuajoneuvojen, erityisesti matkailuautojen turvallista, taloudellista ja tarkoituksenmukaista käyttöä ja pyrkii toimialansa osalta edistämään liikenneturvallisuutta.

    Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys:

    a) osallistuu matkailuajoneuvojen, erityisesti matkailuautojen käyttöön tarkoitettujen alueiden kehittämiseen,

    b) huolehtii toimialansa toiminnan kehitystyöstä harjoittamalla tiedonhankintaa, koulutusta, neuvontaa sekä julkaisu- ja tiedotustoimintaa,

    c) järjestää matkailuajoneuvon, erityisesti matkailuautojen käyttäjien kansallisia ja kansainvälisiä kokoontumisia, kilpailuja ja muita vastaavia tilaisuuksia,

    d) järjestää jäsenilleen tutustumismatkoja alan kohteisiin

    e) tekee esityksiä, aloitteita ja antaa lausuntoja sekä pitää yhteyttä päätöksentekijöihin, viranomaisiin ja yksityisiin, samoin kuin alan ulkomaisiin yhteisöihin,

    f) edistää matkailuajoneuvon, erityisesti matkailuauton käyttäjien järjestäytymistä,

    Yhdistys voi kuulua jäsenenä matkailua, retkeilyä, liikennettä ja liikenneturvallisuutta edistäviin järjestöihin.

    Toimintansa tukemiseksi yhdistys voi järjestää arpajaisia, myyjäisiä ja rahankeräyksiä sekä ottaa vastaan lahjoituksia ja testamentteja. yhdistys voi myös omistaa toimintaansa varten tarpeellista kiinteätä ja irtainta omaisuutta.
    Yhdistys ei harjoita liiketoimintaa."

    Eipä ole paljoa näkynyt julkisuudessa...

    Äänestä

  • toimii aktiivisemmin: http://www.matkailuautoilijat.fi/ Tuo SF-Caravan Matkailuautoilijat ry näyttää olevan SF-Caravanin jäsen ja toimivan aktiivisemmin, on sivutkin päivitetty tänä syksynä. Suomessahan usein käy näin, että saman asian tiimoilta perustetaan joka porukalle oma yhdistys ja kokonaisuus hajoaa. Em. yhdistyksessä näyttää olevan runsaat 1160 jäsentä kun taas matkailuautoja on rekisterissä Suomessa runsaat 63 000 kpl. Asuntoautojen vuotuinen määrä kasvaa nykyisin nopeammin kuin asuntovaunujen määrä.

    Äänestä

  • ´´´´ kirjoitti:

    toimii aktiivisemmin: http://www.matkailuautoilijat.fi/ Tuo SF-Caravan Matkailuautoilijat ry näyttää olevan SF-Caravanin jäsen ja toimivan aktiivisemmin, on sivutkin päivitetty tänä syksynä. Suomessahan usein käy näin, että saman asian tiimoilta perustetaan joka porukalle oma yhdistys ja kokonaisuus hajoaa. Em. yhdistyksessä näyttää olevan runsaat 1160 jäsentä kun taas matkailuautoja on rekisterissä Suomessa runsaat 63 000 kpl. Asuntoautojen vuotuinen määrä kasvaa nykyisin nopeammin kuin asuntovaunujen määrä.

    tuossa edellä: matkailuautoja rekisterissä runsaat ja 30 000 ja vaunuja em. runsaat 63 000. Autoja myydään Suomessa n. 2000 kpl vuodessa. Asukaslukuun suhteutettuna Suomessa myydään matkailuautoja eniten Euroopassa.

    Äänestä

Sanoit SFC:n protestoineen veronkorotusta. Kovasti protestilla oli vaikutusta, kun se tehtiin veropäätöksen jälkeen. AFC:n säännöt ovat riisuttu kopio SFC:n säännöistä. AFC:n säännöt ovat päivitetty vimeksi 24.4.2006. Onko liiton hallitus saamaton vai säännöt niin hyvät, ettei päivitystarvetta ole?

Kaikille kolmelle matkailuajoneuvoyhdistykselle SF-Caravan, ACF Finland sekä SF-Caravan matkailuautoilijat Ry:lle toiminnalle näyttää olevan yhteistä Putte-Possun laulu: "Voi kun meillä kaikilla oli niin mukavaa...". mihinkään vaikutustoimintaa ei noista järjestöistä ole. Karavaanilaiset hoitavat puutarhojaan ja autoilijat ajelevat treffeillään.

Äänestä
  • verojen korotus aloitettiinkin matkailuautoilijoista, hajanaisin ryhmä. Suurin osa liikkuu autollaan eikä ole paikoillaan eikä taida käydä ahkerasti treffeilläkään. Eikä taida suurin osa kuulua mihinkään yhdistykseenkään. Odottakaapa vain kyllä se himoverottaja iskee vielä vaunuihinkin kun pää on nyt saatu auki. Mitenkäs se vanha verottajan aakkosjärjestys kohteita mietittäessä menikään: autot, asuntoautot, asuntovaunut, bensiini, diesel.....

    Äänestä

  • dddd?? kirjoitti:

    verojen korotus aloitettiinkin matkailuautoilijoista, hajanaisin ryhmä. Suurin osa liikkuu autollaan eikä ole paikoillaan eikä taida käydä ahkerasti treffeilläkään. Eikä taida suurin osa kuulua mihinkään yhdistykseenkään. Odottakaapa vain kyllä se himoverottaja iskee vielä vaunuihinkin kun pää on nyt saatu auki. Mitenkäs se vanha verottajan aakkosjärjestys kohteita mietittäessä menikään: autot, asuntoautot, asuntovaunut, bensiini, diesel.....

    lopettaa ulvominen ja ruveta tutkimaan miten välttyä verolta yksi konsti olisi välttää suomessa matkailua ja rekisteroidä auto ja vaunu ulkomaille. Kyllä sitä voi ulkomaillakin säilyttää . Olisi lyhyt matka ystävällisimpiin maihin.

    Äänestä

  • Ulf Brännäre kirjoitti:

    lopettaa ulvominen ja ruveta tutkimaan miten välttyä verolta yksi konsti olisi välttää suomessa matkailua ja rekisteroidä auto ja vaunu ulkomaille. Kyllä sitä voi ulkomaillakin säilyttää . Olisi lyhyt matka ystävällisimpiin maihin.

    Esim. Viroon. Ei ole pitkä matka ainakaan meille etelä Suomessa asujille.
    Kuinka se sitten käytännössä tapahtuu?
    Auton hankinta, rekistöröiminen Virossa/ jossain muussa suomalaisittain katsottuna veroparatiisissa. Säilytys? Voiko käyttää Suomessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelen touhua kirjoitti:

matkailuautoijen vuotuinen ajoneuvovero moninkertaistuu. Näin päätti eduskunta 11.11.
Muutamat järjestöt, mm SF-Caravan ja Autoliitto käyttivät vaikutusmahdollisuuttaan ja protestoivat. Kansanedustajat olivat kuitenkin virkamiesten vietävissä ja rtaas kerran toimivat vain kumileimasimena.

Ihemtystä herättää matkailuautoilijoiden oman järjestön ACF Finlandin toiminta asiassa. Tuota järjestöä sen luulisi koskevan vielä paljon kattavammin kuin vaikkapa SF caravania tai Autoliittoa. Näiden jäsenmistä on sntään vaan osalla matkailuauto. ACF Finlandin jäsenillä on kaikilla.

Tässäpä linkki ACF:n sivuille. Niiltä näkyy miten se järjestö ajaa matkailuatoilijoiden asiaa Suomessa.
http://www.autocaravanfinland.fi/
Vai missähän ovat ajelemassa?
Mistä oikein maksan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu