Apua tarvitseva naisautoilija

punainen idän ihme

Olisiko vielä olemassa herrasmiestä,joka neuvoisi minua asiassa ,jota en ymärrä,minulla on Samara se idän autojen kaunein malli 3 ovinen viistoperäinen ja ostin siihen uuden akun nyt talvea vasten,mutta kun asennutin ja poistuin korjaamolta,niin siinä kotimatkalla huomasin akun merkkivalon palavan ajaessani,ennen se syttyi vain kun laitoin virran päälle,nyt jo ajaessa,tosin sillä ei ole nyt 2 viikkoon ollut mitään tekemistä toimivuuden kanssa,mutta olisihan se mukavaa,jos olisi joku helppo niksi siihen miten sen saisi ajon ajaksi sammumaan,tosin nuo samaran merkkivalothan nyt kosteilla ilmoilla saattavat palaa useammatkin,mutta ajossa ei huomaa mitään vikaa heh hassujahan nuo ovat,mutta jos osaat neuvoa,niin neuvo vanhaa rouvaa poistamaan se punainen merkkivalo vaikka siten ,että miten saan mittarin irti ,jotta voisin irroittaa sen polttimon vaikka,kiitollisuudella se täti samarasta,joka ajaa punaisella ja kovaa:)
Tuhanet kiitokset sille herrasmiehelle,joka osaa antaa neuvon tuohon vikaan !

3

681

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krasnaja Lada

      Sen merkkivalolampun poisto ei taida olla paras ja suositeltavin korjaus.. Kun se lamppu palaa, niin normaalisti sen pitäisi tarkoittaa, että laturi ei lataa auton akkua. Se on normaalia että se valo syttyy kun virta laitetaan päälle, mutta sen pitäisi sammua kun moottori käynnistyy. Oletko huomannut esim. valojen kirkkaudesta, lataako auto vai ei?. Jos laturi ei toimi, niin menon pitäisi kyllä loppua ennen 2 viikkoa..?
      Samaraa en niin tarkasti tunne, koska mulla on vain kantti-ladoja, mutta vika voisi olla myöskin latauksen merkkivalon releessä. Tälläinen on ainakin omassa ladassani, ei ole kylläkään koskaan oireillut, vaan aina kun on palanut niin aina on ollut laturissakin jotain korjaamista (hiilet tai lataussäädin).
      Tiedä sitten sekoittiko tämä vaan lisää..

      p.s. Punainen se on mun 21051:kin

    • frangrabba

      melkein varma olen että tarttis laturin hiilet vaihtaa

    • Mitäsitte

      Hyvä nais-autoilija. Jos haluat laadukkaan, kestävän ja käyttökustannuksiltaan edullisen auton, niin unohda nuo itäautot. Siirry sensijaan niin kauas kaukoitään että olet melkein lännessä, eli Japaniin. Toyota Corolla ei ole suotta Suomen ja myös koko maailman myydyin automalli. Länsimainen, tekniikkavarma ja hyvin varusteltu ajopeli jonka uskaltaa ostaa käytettynäkin. Toinen kukkaroystävällinen laatuauto tulee Saksasta, eli Volkswagen Golf. Se onkin hintaluokassaan ainoa suositeltava Euromerkki. Itse ajan viidettä vuotta Honda Civicillä vm-95. Pieniruokainen mutta pippurinen moottori pellin alla. Ei ole harmeja ollut. Pelkästään normaalit määräaikaishuollot. Amerikkamielisenä haluaisin aidon Jenkki-fordin, Chevroletin tai Dodgen mutta tämänhetkinen budjetti ei oikein niihin riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      152
      1313
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      832
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      674
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe