Kumpi näistä on parempi? Ite oon käyttäny aurinkopuuteria, mutta oon miettiny että kun on siniset silmät ja tämmönen perusvaalee suomalainen iho, niin ehkä sittenkin poskipuna näyttäis paremmalta?
Poskipuna vai Aurinkopuuteri?
Meikkari
5967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni on vaalea, punoittava iho, joka ei ruskettuneenakaan ole ruskea vaan punertava. Aurinkopuuteri saa ihoni näyttämään likaiselta. Suosin reilusti pinkin sävyistä poskipunaa, jota en laita niin paljoa, että posket näyttäisivät pinkeiltä palloilta. Myös huulipuna on pinkki. Aurinkopuuterin kanssa huulipuna pitäisi olla samaa sävyä, eli ruskehtava.
Aurinkopuuteri sopii paremmin kesään jolloin se näyttää erityisen hyvältä, mutta talven kylmässä valossa se saa ihon helposti näyttämään tunkkaiselta. Olen ehdottomasti aurinkopuuterityttö, mutta talvisin suosin kuitenkin korallin sävyistä poskipunaa.
Ja ei, sen huulipunan/kiillon ei tarvitse olla samaa sävyä aurinkopuuterin kanssa. Usein aurinkopuuterin kanssa sopii juurikin raikas pinkki tai korallinsävyinen huulikiilto, se raikastaa ilmettä ja tuo samalla väriä kasvoille. Poskipunan kanssa huulipunan/kiillon olisi kuitenkin hyvä olla samasta sävymaailmasta, eli molemmat joko kylmää tai lämmintä sävyä, jotta sävyt eivät riitele keskenään.
itse mulla on melkein musta tukka ja ei ihan kalpea iho. ehkä näin talvisin semmonen oliivi iho. mulla on vihreät silmätkin. ja käytän aurinkopuuteria koska se mielestäni sopii muihin väreihini paremmin ja korostaa tummuuttani. joten kai se on hieman omasta ihon väristä ja hiuksista ym kiinni. olen kyllä kans sitä mieltä että vaaleatukkaisille ja muutenkin vaaleille sopii ehkä paremmin poskipuna..:)
Moikka!
Ite käytän molempia tilanteen mukaan, en siis samaan aikaan vaan asujen jne. mukaan. Mulla on mustat hiukset, siniset silmät ja valkoinen naamavärkki. Ite omistan monen eri sävyisiä poskipunia eli sopii tilanteiseen kuin tilanteiseen. :)
itse käytän molempia yhtäaikaa :D ihoni on tosi vaalea ja hiukset samaten, ja siniset silmät. tuntuu vaan, ttä jos laitan pelkkää poskipunaa näytän vain entistä kalpeammalta. joten yleensa sitten laitan molempia. aurinkopuuteria sipaisen toki muuallekkin kasvoihin kuten leukaperiin ja otsaan.