Mallikuva tatuoinnnista

Elikkäs siis kun menee varaamaan aikaa, niin samalla viedään malli haluamasta tatuoinnista. Niin, että pirtääkö tatuoija vapaalla kädellä sen katsoen mallia vai niin, että laittaa sen mallin päälle jonkin ja piirtää niin katsoen läpi ?
Että onkohan mallilla jonka vien väliä minkä kokoinen se on. Vai pitääkö se olla juuri sen kokoinen kuin tatuoinnista tulee . . .

Ymmärtääköhän tota :)
3370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole väliä minkä kokoisena kuvan viet, kyllä ne sen siellä muokkaa oikeaan kokoon. Kuvan ei tarvitse edes olla tismalleen sellainen jonka haluat, siihen voi pyytää tekemään muutoksia. Usein ne piirtääkin kuvat ihan kokonaan uusiksi, tai tosi ammattilaiset ainakin.

Äänestä
  • Joo, mun viemän mallin "tosi ammattilainen" muokkas niin rumaksi, että olen inhonnut kuvaa siitä saakka kun sen otin. Korjauttamassa olen käynyt jo pari kertaa eri taiteilijalla kylläkin, sen verran tuli karvasta kalkkia tuon kuvan kanssa.
    Eli teki muutoksia vaikken pyytänyt.

    Äänestä

  • joo... kirjoitti:

    Joo, mun viemän mallin "tosi ammattilainen" muokkas niin rumaksi, että olen inhonnut kuvaa siitä saakka kun sen otin. Korjauttamassa olen käynyt jo pari kertaa eri taiteilijalla kylläkin, sen verran tuli karvasta kalkkia tuon kuvan kanssa.
    Eli teki muutoksia vaikken pyytänyt.

    Taas näitä...

    Eikö sun hyväksyntää pyydetty ennen tatuointia? Ja millaisia muutoksia?

    Jos joku on ihmetellyt minkä takia niin moni tatskaaja ei suostu piirtämään tatuointeja kovin mielellään tässä muutama esimerkki:

    - Tatuoinnista maksetaan kyllä kiltisti, mutta jos lisähintaa piirtämisestä on veloitettu jotain siitä saa kuulla

    - Käsitys kuvasta mitä haluaa on niin ympäripyöreä että on hyvän asiakaspalvelun takia piirrettävä 10 erilaista disainia

    - Jos on vahingossa lähettänyt kuva skannattuna, halutaan yhtäkkiä miettiä asiaa kun aletaan puhua hinnoista, hyvässä lykyssä se ilmestyy jonkun muun liikkeen portfoliossa.


    Mutta silti niitä piirretään vaikka helpommalla pääsee jos vaatii valmista kuvaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sara'hi kirjoitti:

Elikkäs siis kun menee varaamaan aikaa, niin samalla viedään malli haluamasta tatuoinnista. Niin, että pirtääkö tatuoija vapaalla kädellä sen katsoen mallia vai niin, että laittaa sen mallin päälle jonkin ja piirtää niin katsoen läpi ?
Että onkohan mallilla jonka vien väliä minkä kokoinen se on. Vai pitääkö se olla juuri sen kokoinen kuin tatuoinnista tulee . . .

Ymmärtääköhän tota :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu