Automaattisen tavutuksen estäminen

yhdestä sanasta

Osaisiko joku ystävällisesti neuvoa, miten pitää toimia silloin, kun Wordissa (2007) on automaattinen tavutus päällä, mutta en haluakaan ohjelman tavuttavan jotain sanaa? Eli miten saan estettyä automaattisen tavutuksen yksittäisen sanan kohdalla?

3

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavutuksen estämiseen on useita keinoja, joista mikään ei ole kovin luonnollinen. Ks. J. Korpela, ”Työelämän asiakirjat – asettelu, tyylit & typografia”, s. 153–154.

      Ehkä helpoin (!) tapa on näppäillä ongelmakohtaan (eli siihen, mistä Word haluaa tavuttaa) FEFF Alt X, joka tuottaa ohjausmerkin U FEFF (zero-width no-break space), joka estää sanan jakamisen. Jos ongelmakohtia on useita, pitää näppäillä enemmän. Haittana on mm. se, että oikeinkirjoituksen tarkistus ei toimi oikein (Word pitää sanaa kahtena tai useampana sanana) ja että siirrettäessä teksti esimerkiksi julkaisuohjelmaan voi tapahtua outoja.

      • aloittaja

        Kiitos neuvoista. Kokeilin tuota Alt x toimintoa, mutta taisi sekin mennä pieleen, koska sen sanan keskelle, jota en halua tavutettavan, tuli nelimerkkisiä kirjain-lukuyhdistelmä, esim. 006F, 0074,0061, 0069. Täytynee hankkia tuo teos jossain vaiheessa, joten kiitokset myös vinkistä.


      • aloittaja kirjoitti:

        Kiitos neuvoista. Kokeilin tuota Alt x toimintoa, mutta taisi sekin mennä pieleen, koska sen sanan keskelle, jota en halua tavutettavan, tuli nelimerkkisiä kirjain-lukuyhdistelmä, esim. 006F, 0074,0061, 0069. Täytynee hankkia tuo teos jossain vaiheessa, joten kiitokset myös vinkistä.

        Yleisesti Alt X muuttaa (Word 2007:ssä ja joissakin muissa ohjelmissa) kirjoituskohtaa edeltävän merkkijonon siksi merkiksi, jonka Unicode-koodiarvon merkkijono ilmoittaa.

        Jos edeltävä merkki on jokin kirjaimista a–f, syntyy ongelma, koska ohjelma tulkitsee senkin kuuluvan koodiarvon esitykseen. Tämä estetään kirjoittamalla koodiarvon eteen u , esimerkiksi siis
        u feff Alt X


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      801
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      9
      636
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      619
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe