Miten iho kuoritaan?

Kertokaa nyt tietämättömälle, miten vartalon tai kasvojen ihoa kuoritaan. Levitetään aine iholle ja pestään pois, näinkö? Vai pitääkö hankata ja tehdä jotain muuta?
1461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen käyttänyt rakeisia huokeita (Aapri), pehmeitä rakeisia (Herbina, Avon), pehmeitä, savimaisia (Kenzoki) ja rakeettomia (YSL), sekä vartalon kuorintatuotteita (Lumene, Garnier, Biodrogan sokerikuorinta, joka oli aivan mahtava, sitä ei saa enää mistään, ja Sokokselta Bio Rich -mustikkakuorinta).

Kyllä niillä kaikilla vähän hangataan, ei kuitenkaan naarmuille asti. YSL on hellä, ensin hierotaan sillä, sitten vähän vettä kämmeneen ja tehdään sillä kuorintavoiteesta emulsiomainen.
Aapri on aika karkea, käyttäisin sitä nykyään ehkä joka toinen viikko. Kenzoki jauheesta tehtävä kuorintavoide (rakeeton) on todella kuivattava, sitä käytän kesällä, kun iholla on usein aurinkovoidetta.

Vartalotuotteista Bio Rich oli ohut koostumukseltaan, sen voi levittää vaikka kuivalle iholle, muut kostealle. Sokerikuorinta (Biodroga) levitettiin ensin sellaisenaan iholle, sitten varovasti vettä käsiin ja hankaamista jatkettiin. Siinä oli ihana tuoksu ja iho oli sen jälkeen pehmeä kuin pikkuvauvan peppu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avun tarvitsija kirjoitti:

Kertokaa nyt tietämättömälle, miten vartalon tai kasvojen ihoa kuoritaan. Levitetään aine iholle ja pestään pois, näinkö? Vai pitääkö hankata ja tehdä jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu