Hampaita harjatessahan pitää harjata kieliki ku siinä ne bakteerit vasta onki. Onko kielen harjauksessa kuitenki riskinä kurkun löystyminen??Ja jos on, niin miten se kieli pitää harjata sitte??
kielen pesu
16
3103
Vastaukset
- kaikkeasitä....
Älkää nyt herran jumala ihan hulluja sekoilko. Ei kieltä ole vielä koskaan harjattu, minäkin olen 60-luvulla syntynyt, silloin ei kuulkaa ollut tällaisia hullutuksia, näillehän nyt nauraa naurismaan aidatkin!!
- 2+10
ihmisillä se hengitys haiseekin ihan p****lle, ei millään pahalla. Ainakin oma hengitys pysyy raikkaanpana huomattavasti pidempään kun kaapii mahdolliset peitteet pois.
- Anonyymi
2+10 kirjoitti:
ihmisillä se hengitys haiseekin ihan p****lle, ei millään pahalla. Ainakin oma hengitys pysyy raikkaanpana huomattavasti pidempään kun kaapii mahdolliset peitteet pois.
Hammasväleistä se johtuu.Hammaskiviä.
- kielivä
Kurkun löystyminen ei kuulosta tutulta, siis ennen kuullulta - vai onko hammaslääkäri sanonut niin?
Kielen harjaamisessa ei ole mitään vikaa, mutta eihän sitä harjaa tarvitse sentään syvälle kurkkuun työntää, kieli on suussa.
Ensimmäiselle vastaajalle sanoisin, että ei kielen harjaaminen mikään uusi tapa ole, jos siihen jää huuhtelun jälkeen jotain peitettä, niin harjaus, jos se ei auta, esim. lääkkeistä tms. tulevaa hiivakasvuun, niin apteekista on saatavana erityinen kielenpuhdistinkin. Kotikutoinen neuvo on kaapia muovilusikalla kieltä.- Anonyymi
Niitähän on harjoja tähänkin tarkoitukseen erikseen .
- Heppa-
Olisi hyvä puhdistaa kerran viikossa, voi useamminkin jos haluaa. Älä kuitenkaan liian kovalla voimalla kaavi, ettei tule kieleen haavoja. Kieli kerää paljon bakteereita, joten raikastaa kummasti hengitystä, kun sen putsailee. Kiinassa kielen puhdistusta on harrastettu jo iät ja ajat.
Voi putsata tavallisella hammasharjalla, kertakäyttö lusikalla tai apteekista saa ostettua kielen puhdistimia. Muista huuhdella ham.harja/lusikka/kielenpuhd.hyvin käytön jälkeen!
Kurkku ei löysty, kun kieltä puhdistaa. - Hölmöläisen hommaa
Ei kieltä harjata. Niin ei vaan tehdä. Hampaat harjataan, mutta ei kieltä. Piste.
- Toinen hölmöläinen
Maassa ei asuta. Niin ei vaan tehdä. Asutaan puussa mutta ei maassa. Piste.
- Anonyymi
,🤣🤣🤣
- tyhjkmtgyhjm
haluan kommentoida näitä vastauksia siten, että iän kaiken oon kielenki pessy. tuolla kurkun löystymisellä tarkotan sitä, että kun kurkussa on joku lihas, että se löystyy jos pesee kielen. näin mulle on sanottu.
- inr
Minä olen harjannut kieleni hammasharjani toisella puolen olevalla kielenputsaimella.
Vanhassa hammasharjassani sellaista ei ollut joten putsasin samalla harjalla kuin hampaat.
Kurkun löystymistä en ymmärrä, eihän siinä nyt kurkku voi löystyä jos kieltä putsaa.
Kieli ulos suusta ja harjaat varovasti. - Plop
Palstalla loistavaa huumoria kerta kaikkiaan, eikä edes maksa kuin operaattorin kuukausimaksun verran :D
"Joo älkää vain missään tapauksessa putsatko terskaa suihkussa käydessä, siitä voi seurata koko veltostuminen löystyminen..." -Joku - Anonyymi
Olen keski-ikäinen nainen ja en ole koskaan harjannut kieltä. Ja miksi pitäisi kun ei ole reikiä ollut koskaan hampaissa saatika paikattu.Varmastin kielenharjaajilla on hampaissa paikkoja eli en koe että mun hampaat olis yhtään sen paremmassa kunnossa vaikka harjaisin kielen.
- Anonyymi
Pese se harja kuumalla välillä vain jos kauan hampaat pesemätä.Puhdista hammasvälit joka päivä 1-2 kertaa niillä pikkuharja tai lanka mikä sopii väliin suuta ei tartte huuhtoa.luu lääke ota lääkäriltä jos olet iäkkäämpi.
- Anonyymi
Elä pese suuta.omat bakteerit lähtee.
- Anonyymi
Suuta ei pestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514559Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342219Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111809Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1201617Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491464- 341345
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321