Moni ihmettelee miksi 15-vuotiaan tyttären luokalla on täysikasvuisen miehen kokoisia raavaita somalinuorukaisia. Mistään geenien suomasta edusta ei ole kyse, vaan joskus taustalla on yksinkertaisesti väärennetty ikä. Moni varmasti tietää, ettei yli 18-vuotias saa perhesiteen perusteella oleslekulupaa. Niinpä somali-isä ostaa paikalliselta virkamieheltä pojilleen uudet paperit tuoreemmalla syntymäajalla.
Varmasti oikeasti 18-vuotiaalla ei ole kovin mukavaa jossain 15-vuotiaiden luokkabileissä, mutta liikuntatunneilla ja urheilulajeissa ikäetu on selviö. Toisaalta 15-vuotiaan papereilla ei pääse muualle kuin teinien kotibileisiin, vaikka kokoa olisi kuin portsarilla itsellään.
Nyt lakimuutos onneksi ajaa nämä huijarit ahtaalle ja ikätutkimus tulee pakolliseksi.
Varmasti oikeasti 18-vuotiaalla ei ole kovin mukavaa jossain 15-vuotiaiden luokkabileissä, mutta liikuntatunneilla ja urheilulajeissa ikäetu on selviö. Toisaalta 15-vuotiaan papereilla ei pääse muualle kuin teinien kotibileisiin, vaikka kokoa olisi kuin portsarilla itsellään.
Nyt lakimuutos onneksi ajaa nämä huijarit ahtaalle ja ikätutkimus tulee pakolliseksi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pitäisi myös saattaa nämä törkeet siat vastaamaan valheistaan jälkikäteenkin oikeuskäsittelyn kautta karkotetuksi koko ns."perhe".
...antaa näiden 15-vuotiaakksi julistettujen olla maassa kuin alkaa tappelemaan oikeusistuimissa.
Mun mielestä asiassa on se hyvä puoli, että he joutuvat käymään peruskoulua ikänsä takia.
Mitään erikoisvapauksia näille lakupekoille ei pidä antaa. Kokeet arvostellaan samalla sihdillä kuin suomalaisillakin ja luokalta päästään tai sitten jäädään luokalle. Sama se, jos oppilas on jo paljon isompi kuin opettaja.
oppivelvollisuus päättyy, kun oppilas täyttää 17 vuotta ja lukuvuosi loppuu.
Elikkäs siinä vaiheessa kun papereiden mukkaan on riittävästi ikää, ei tarvitse edes sylkeä koulun suuntaan.
Jos koulu ei maistu, maistuu varmaan raaka työnteko. Eiköhän ala lorvijalle koulun penkki taas maistumaan. Ja silloin on tosi, tosi noloa, että partaa kasvava ,kaapin kokoinen ,isän ikäinen tyyppi
mahduttaa itseään pulpettiin !
lainkaan että afrikkalaisten elinkaari on huomattavasti lyhyempi kuin eurooppalaisten, johtuen ravintotekijöistä ja muista olosuhteista. Myös olosuhteet ja lähtökohdat vaikuttavat siihen miltä ihminen fysiologialtaan näyttää ulkoisesti. Tiedän suomalaisia jotka asuneet useamman vuoden ns lämpimämmissä maissa ja ovat Suomessa koko ikänsä asuneita suomalaisia huomattavasti vanhemman näköisiä. Vastaavasti tiedän nuoren näköisiä suomalaisia jotka nähtyään ei uskoisi heidän olevan 60-75v.
että ihan suomessa syntyneet kahden kulttuurin lapset ovat keskimäärin pidempiä jo alle kouluiässä kuin pelkkää suomalaista verta kantavat. Tutkittu on myös että näillä lapsilla murrosikä alkaa pari vuotta aikaisemmin, tytöillä rinnat kasvavat ja ovat aivan naisen näköisiä verraten samanikäiseen 12 vuotiaaseen täysin suomalaiseen tyttöön. Poikaani luullaan usein eka jopa tokaluokkalaiseksi pituutensa ja ulkonäkönsä vuoksi vaikka on vasta eskarilainen. Pienestä pitäen huidellut pituuskäyrien huipulla. Että ei ne kaikki maahanmuuttaja nuorukaiset varmasti ole 18v vaikka useasti kyllä näyttävät siltä jo yläaste ikäisinä.
Ja naimaankin mustan miehen täytyy päästä jo todella varhain.
Olihan tosta juttuakin että suurin osa noista "lapsista" oli itseasiassa 20 - 25 vuotiaita kun niitten taustoja vähän selvitettiin. Osa tunnusti poliisille suoraan mutta yli puolet olivat tulleet tänne toisesta EU-maasta ja siellä olivat kertoneet oikean ikänsä. (Dublin tapaukset).
Kai se sitten matkailu on se joka nuorentaa jos kerran 20 - 25 vuotias nuortuu 15 kesäiseksi heti kun matkustaa toisesta EU-maasta Suomeen. Tai iteasiassa Suomeen saapuminen vasta taitaa ollakkin toi nuorennuslääke kun kerran eivät nuorru vielää siitä matkasta kun maatkustaa Afrikasta johonkin välimeren maahan.