pultti pois

katkesi pultti moottorin sisään termostaattia vaihtaessani, 6mm, eikä jäänyt yhtään ulkopuolelle. Nyt niksejä miten saan tyngän parhaiten pois.
6701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pistät pultin päälle korilevyn jossa on 6mm;n reikä, hitsaat suurehkolla virralla korilevyn kiinni pultin tynkään ja sitten otat ison mutterin, vaikkapa 12mm;ä ja hitsaat sen keskeltä kiinni korilevyyn, samalla kun hitsaat niin pulttikin lämpenee, joka helpottaa irtoamista.
Jos pultti ei irtoa ensiyrittämällä, niin uusi toimenpide.

Äänestä

poraa pulttiin reikä ja väännät sellaisen ulosvetäjä tapin kanssa ruuvin auki,lämmitys auttaa huomattavasti

Äänestä
  • "Ulosvetäjätappi" on huijausta. Ei toimi. Hitsaushomma toimii aina. Itse olen hitsannut suoraan mutterin ilman mitään aluslevyjä. En tiedä, miten alumiininen perusaine kestää menettelyn, mutta rauta kestää ja hitsauslämpö irrottaa jumin.
    Alumiiniseosten sulamispiste on suuruusluokkaa noin 600 astetta, raudan 1200-1550.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    "Ulosvetäjätappi" on huijausta. Ei toimi. Hitsaushomma toimii aina. Itse olen hitsannut suoraan mutterin ilman mitään aluslevyjä. En tiedä, miten alumiininen perusaine kestää menettelyn, mutta rauta kestää ja hitsauslämpö irrottaa jumin.
    Alumiiniseosten sulamispiste on suuruusluokkaa noin 600 astetta, raudan 1200-1550.

    "En tiedä, miten alumiininen perusaine kestää menettelyn"
    Hyvin se alumiini kestää hitsaamisen sulamatta, kun käyttää korilevyä jossa saman kokoinen reikä kun pulttikin.

    Äänestä

.......katkenneeseen pulttiin reikä...ensin niin pienellä, että varmasti poraat katkennutta pulttia (joku 3mm kuutosen pultilla)

-sitten suurentamaan poranterää (max. 5,4 muistaakseni 6mm pultilla).

-sopivalla terällä ne kierteen ihan tarttuu poranterään ja tulevat pois vastakierrettä vaurioittamatta.

PS. alumiinin takia rei'än ALKUPORAUS voi olla hankalaa, että poraat pultin keskelle, etkä moottoria....

Äänestä
  • Kaikki hyviä niksejä, nyt käytettiin porausta, ensin 3mm, sitten 5mm, loput lähtikin melkein itsestään, Kiitos !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niksinurkka kirjoitti:

katkesi pultti moottorin sisään termostaattia vaihtaessani, 6mm, eikä jäänyt yhtään ulkopuolelle. Nyt niksejä miten saan tyngän parhaiten pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu