rakastan siivoustyötäni!

chillax

on ihana siivoilla ensin vähän toimistoa, sitten rappusia ja saunoja.. tulee hyötyliikuntaa, näkee työnsä jäljen, saa tehdä aivan omalla tahdilla ja järjestyksellä, asukkaat ja työkaverit ja pomot on tyytyväisiä sekä muutenkin ihania ihmisiä, palkka on errrittäin hyvä tälle alalle, työajat oikein sopivat.. ja viikonloppuna pääsee latautumaan, että maanantaina voi alottaa taas aurinkoisin mielin :) siivoustyö on kivaa kun siitä tekee kivaa!!

6

1154

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli oikein

      hyvälle mielelle, kun luki! kuulostaa aika unelma hommalta!

    • ,,,,,,

      Toivoisin kuitenkin etteivät ihmiset likaisi tahallaan, jolloin siivoaminen olisi puhtaanapitoa. On ikävää siivota tahallaan sotkettuja paikkoja

    • Jep olis se ihan mukavaa, jos ei olis ihan älytön kiire koko ajan.. Olen keikkatyössä ja tulee koko ajan paljon uusia paikkoja. Joku tyyppi neuvoo pikaisesti jotain, kun sillä on kiire omissaki töissä. Siinä sitten yrittää muistella mitähän piti ottaa mihinkin kellonaikaan mennessä, kun urheilijat/lapset tm tarvii niitä tiloja. Stressin ja kiireen takia työnjälkikin varmasti kärsii. On joitakin harvoja paikkoja, missä kiireestäkin huolimatta on ihan kivaa, mutta niitä siis on tullu tosi vähän. :/ "Onneksi" nyt on sentään neljä päivää peräkkäin samassa, että ehtii vähän tottua, mutta kun miettii sitä stressiä siellä nii ei tekis mieli..

    • Jo

      Good for you. Mä on ollut siivoja kesäksi osa aikesksi ja se ei oo niin paha

    • Laitsari

      Se on kiva, kun on kivaa!

      Itsekkin teen siivoustyötä, pidän siitä oikein paljon. Tällä hetkellä olen ammattikoulussa, mutta alueestani noin kolmasosa on toimistoja. Hienointa minusta työssäni on, että voi itse suunnitella työnsä ja tehdä omaan tahtiin. Rutiinit tuovat turvaa, mutta pyrin rikkomaan niitä usein ihan vaan kokeilu mielessä!

      Pidän oikeastaan kaikesta, palkkaa tietysti aina saa toivoa lisää, ehkä sieltä kohta tulee edes henkilökohtainen lisä tai edes joku pieni porkkana :) Joka tapauksessa koen saavani työstäni niin paljon positiivista palautetta, että on vaikea harkita paikan vaihtoa.

      Työ on pitkälti fyysistä, siinä sivussa voi kuunnella toisella korvalla vähän radiota tai mietiskellä mitä mieleen tulee. Vapaa-aikana saa sitten hyvin mielin käyttää aikaansa henkisten harrastusten parissa.

      Työpaikan tuomia etuja ovat myös, keskeinen sijainti, kuntosali pääsy ja halvat, mutta maittavat ruuat!

      Työporukka on värikästä ajatusmaailmaltaan ja jutuiltaan, mutta se auttaa jaksamaan tässä työssä entistä paremmin.

      Kaikkein parasta lienee kesäajat ja peruspesut. Oli huomattavasti hauskempaa tehdä peruspesuja kun tuli kesäpoika kaveriksi. Miehenä naisvaltaisella alalla on kiva saada vaihtelua myös työpaikan juttuihin ;)

    • RakastanSuomalaisia

      Asiakkaaksi ohjautui TE-toimistosta työtön, n. 50v, työssä viimeksi vuonna 1999. Pitkäaikaistyötön tosiaan, ja siten oikeutettu työllistämistukeen. Kunnalla, jossa työskentelen, on paljon eri yksiköitä jonne mielellään otetaan työttömiä töihin. Työtä on tarjolla kuudeksi vuodeksi. Hyville työntekijöille tarjottiin jopa elinikäistä jatkopestiä.

      Kun terve työmies on ollut vuosikymmenen, parhaat työvuotensa 40-vuotiaasta 50-vuotiaaksi työelämässä, niin sillä aikaa yhteiskunta on tienannut sievoiset rahat. Sata vuotta työtä palkan kanssa, sinä aikana ehtii jo tienata itselleen huomattavasti enemmän kuin tähän saakka tukena saamansa pelkkä työmarkkinatuki! Näinhän sitä tätäkin palstaa lukiessa tulee tietäneeksi.

      Tarjosin ensimmäistä työtä, kelpasi. Työtön oli nimittäin ollut noin kerran kuukaudessa töissä pelastusarmeijassa sunnuntaisin (ilmaiset kahvit). Ei voi jättää kuulemma muijaa ilman työtä koko sunnuntaiksi kun lähtee itse pyhänä hyväntekeväisyys keräykseen. Yhteinen aika on tärkeää. (Sitä olikin jo vuosikymmennen verran jo vietetty. Jos ollut sama muija koko ajan.)

      Esittelin myös toista työpaikkaa, jonne työtön mielellään sijoitettaisiin. Tätä tutkailtiin, soitin työnjohtajalle ja kyselin asiakkaan esittämiä yksityiskohtia, yritin sopia haastatteluaikaakin asiakkaalle. Ei ottanut tätä työpaikkaa vastaan, koska ensimmäinen jo kävi. Olisi satunnaisesti joutunut käymään työssä viikolla myös pääkaupungissa ( päiväraha matkakorvaus), mutta tällaistä ei voi häneltä edellyttää.

      Esittelin kunnan organisaatiosta vielä yhtä paikkaa. Ei vuorotyötä, ei viikonloppuja. Mutta paikkaa arvioidessaan ei voinut tätäkään paikkaa ottaa vastaan, koska oli suostunut jo ensimmäiseen ja vapaaehtoiset järjestö toiminnat olisivat jääneet näin hoitamatta. Selkä ei kuulemma kestäisi istumista toimistohommissa.En sitten enää mitään muita paikkoja tarjonnut.

      Siitä lähti iloinen ja hyväntekeväisyys järjestöihin kuuluva työtön jatkamaan lohdullista taivaltaan. Kun löytyi työtä. Ehkä uskon itsekkin, että entiseen paikkaansa hän ei palaa. Uudessa parempi palkka. Ajattelin siinä, että ihan hyvin meni taas tämäkin palaveri, mutta että onhan tää mulle ihan kokopäivätyö ja palkkaakin maksetaan. Meneehän se näinkin. Laitoin meiliä työkkärin virkailijalle haastattelusta, että ottavat sitten yhteyttä työttömään omilla kirjeillään.

      Eikä ollut mulla tai työparilla ensimmäinen eikä viimeinen tällainen tapaaminen. Näitä tulee jatkuvasti. Eri "syitä" ottaa vastaan työtä on ihan uskomattomia. Sitten vielä tälläkin palstalla riemuitaan viestikaupalla kun työttömiä haetaan kotoa töihin, kun on toistakytä vuotta lähetetty hakemuksia. Ei teillä taida olla mitään tietoa siitä, minkälaista todellisuus on. Aktiiviset ja työtähaluavat ihmiset ei kauan kortistossa roiku, vaan aina pääsevät jonnekin. Maassa on kuulkaa tuhansia sellaisia työttömiä, joilla ei ole mitään aikomusta hakea työttömyyskorvausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      128
      823
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      609
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      548
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    5. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      513
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      512
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      451
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      426
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      417
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      21
      388
    Aihe