ostin purkin fast-merkkistä kreapulveria ja huomasin aika mittavan annostuseron muihin kreatiinituotteisiin verrattuna. esim.weiderin kaksoispuskuroituakin kreaa vedetään 3g/vrk mutta nykyistä fastin pulveria vedetään 10g/vrk. aloitetaan loudaamalla kroppaan 5 päivän ajan 20g, ja sen jälkeen noin 5 viikkoa 10g annoksilla. tietenkin jaoteltuina eri ajankohtiin. joku väitti täällä joskus ettei kreasta ole hyötyä treenin jälkeen. olen huomannut kyllä hyödyn itse ja sitähän lisätään palkkareihin, esim.ano turtiaisen nimikko protskupulveriin ja muihinkin. kyllästyin popsimaan aina paria grammaa nappeina, vaikka huomasinkin selkeän voimatason nousun joten ostin ko jauhetta ja aloitan kuurin parin päivän sisällä. olen hakenut netistä tietoa tuosta annostuksesta ja puhunut parin tutun lääkärin kanssa niin periaatteessa elimistössä ei voi olla "liikaa" kreatiinia kun se on yksilökohtaista ja ei vaikuta maksan toimintaan mitenkään negatiivisesti. munuaisia se saattaa lievästi ainoastaan rasittaa mutta syy on se että kreatiini on nestettä sitova aminohappo ja munuaiset toimivat kehon nestetasapainon balanssin ylläpitäjinä. onko kukaan kokeillut tuota kuuria?
kreatiinista.
sepp
2340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taitaa kuule olla myyntikikka jolla saadaan asiakas käyttämään sitä enemmän, eli asiakas joutuu ostamaan sitä lisää nopeampi. Aikoinaan kreatiinista tehtiin oikein tutkimus ja lopputulos oli että 2g päivässä on oikea määrä. Sen ylittävät määrät eivät vaikuttaneen mitenkään tuloksiin. Liiallinen käyttö ei ole terveellistä munuaisiin kohdistuvan rasituksen takia. Tuskin maksakaan ei tykkää ylimääräisistä kemikaaleisa.
Itse olen kokeillut eri annostuksia ja en ole huomannut mitään eroa, otanko 2g vai 10g, paitsi maha meni sekaisin isommasta määrästä. Muutenkin krean vaikutus on aika minimi ja lyhyt aikainen.
Jos se todella toimisi dramaattisesti niin sen hinta oli huomattavasti korkeampi.
voi olla mahdollista tuokin. jossain alan julkaisussa oli hyväksi saantisuositukseksi ilmoitettu 5g/vrk. kyllä punttaajan ja sauvakävelijän annoserot ovat varmaan hyvinkin erilaisia ja muistan kun kaksoispuskuroitu krea tuli myyntiin niin muiden kreatiinivalmisteiden hinta romahti huomattavasti. 90-luvun puolivälissä kreatiinin annossuositus oli muistaakseni 1-2 grammaa päivässä. suuri annos varmaan takaa krean aikaansaaman "nestepöhön" vaan paremmin lihaksissa. se on varmaan osasyy annoksen kokoon. kyllä tosiaan olen tulokset huomannut jo parilla grammallakin. en tosin ole huomannut eroa onko aine kaksoispuskuroitua vai ei. jälkimmäinen maksaa wrangessa yli 40e/purkki(crea genic). on merkattu patenttihakemukset purkkiin mutta haiskahtaa kyllä että tekijöillä on dollarin kuvat silmissä.. kaikki ko tuotteet tehonnut aina samalla tavalla. mutta täytyy tuo purkki testata ja katsoa mitä seuraa kun parin viikon kreatiiniton tauko on kohtapuoleen ohi.