Katsoin parin samaa ikäluokkaa olevan naisen kanssa "Frendejä". Itse naurahdin pari kertaa jollekkin ironiselle verbaaliselle heitolle. Naiset hihittelivät vuolaasti aina kun tuli jotain miehen elintä koskevia juttuja mutta muuten eivät nauraneet ollenkaan.
Naisten huumorintajusta taas.
Mies1985
17595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hengailet idioottien kanssa. Sellaisia naisiako vedät puoleesi?
Eivät ole idiootteja. Enkä tarkoittanut tuomita tai mitään sellaista. Mietiskelin vain.
En minä ainakaan, ei voisi vähempää kiinnostaa amerikkalainen yksinkertaisille suunnattu valmiiksinaurettu "huumori".
Frendit on HUONO, paraskin verbaalinen läppä on melko mitäänsanomatonta. Sopinee juurikin "eivät ole idiooteille" ihmisille, jotka hirnuvat vuolaasti joka kerta kun kalu mainitaan.
Aika monia ihmisiä ikään ja sukupuoleen katsomatta naurattaa sukupuolisuuteen liittyvät asiat. Itse ihmettelen miesten, niin nuorten kollien kuin keski-iän ylittäneiden sohvaperunoiden halua ulvoa naurusta tissi-peppu-pano-pieru-"huumorille". Frendit on sellaisen rinnalla huippuälyllinen ja kiltti sarja. Makunsa silti jokaisella ja onneksi ohjelmia riittää joka lähtöön.
Itse (olettaakseni) suunnilleen saman ikäisenä en naura sille, että miehen elin mainitaan, joten täysin yksiselitteisesti nuorehkojen naisten ominaisuus se ei ole. Hermostuttiko noita naisia ehkä kuulla "tuhmia" juttuja miesseurassa? Tai sitten seksijutut ovat vielä niin uutta ja kiinnostavaa, että kaikki siihen viittaava naurattaa ihan väkisin. Vai oliko sittenkin kyse vain erosta huumorintajussanne?
''Hermostuttiko noita naisia ehkä kuulla "tuhmia" juttuja miesseurassa?''
Huomasin joskus nuorempana, että missä tahansa seurassa tv:stä tullut seksikohtaus tms. nauratti. :D Kaikkia. Sosiaalinen paine aiheutti sen, ettei voinut katsoa moista vakavalla naamalla, siinähän saattoi vaikuttaa vaikka vähän liian kiinnostuneelta tai mitä lie. Jotenkin sellaiset piti aina mitätöidä. Kai me oltiin vähän ujoja.
"Hermostuttiko noita naisia ehkä kuulla "tuhmia" juttuja miesseurassa?"
Enpä nyt tiedä. Tuntuu että olin melko vähäpätöinen siinä seurassa.
"Itse ihmettelen miesten, niin nuorten kollien kuin keski-iän ylittäneiden sohvaperunoiden halua ulvoa naurusta tissi-peppu-pano-pieru-"huumorille"."
Jotenkin minusta tuntuu että jos joku sellaiselle nauraakin niin se on edes jotenkin kehittyneempää kuin nuo penisjutut. Jotenkin pelkkä miehen vehkeiden mainitseminen tuntuu saavan naiset hermostuneen huvittuneisuuden valtaan mikä on kyllä eri asia.
"Tai sitten seksijutut ovat vielä niin uutta ja kiinnostavaa, että kaikki siihen viittaava naurattaa ihan väkisin. "
Eipä taida tuon ikäisille olla uutta kuin minun unelmissani.
"Jotenkin minusta tuntuu että jos joku sellaiselle nauraakin niin se on edes jotenkin kehittyneempää kuin nuo penisjutut."
No, totta ihmeessä on paljon älykkäämpää nauraa peräpäästä kuuluvalle törähdykselle tai valtavalle kaula-aukosta pursuavalle povelle kuin miehen elimelle.
Pippeliin pitää suhtautua vakavan kunnioittavasti. Jos sille nauraa, miehen itsetunto nuupahtaa samassa kulmassa kuin sekin. Naiseus sen sijaan on aina yhtä naurettavaa. Siispä jotta miehelle saisi nauraa, hänet pitää pukea naiseksi yliampuvan mauttomalla tavalla korostaen naisen koomisia erityispiirteitä kuten korkeaa ääntä, povea ja keinuvaa kävelytyyliä.
Peppupuolen äänet ja tuotokset taas naurattavat alle kouluikäisiä ihan hervottomasti. Mikä kertookin kaiken olennaisen siihen "huumoriin" vaadittavasta kehitystasosta.
http://www.youtube.com/watch?v=I7izJggqCoA
Yleensä naiset kyllä ymmärtävät kohtuullisen hyvin huumoria, mutta eivät itse ole miesten veroisia huumorin luojia. Toisaalta naiset ovat usein aika huonoja sietämään härskiä, epäkorrektia tai itseensä kohdistuvaa huumoria. Ovathan toki jotkut miehetkin joskus.
Naisten piirittäminen baareissa olisi kyllä mukavampaa, jos naisilta irtoasi hupaisampia juttuja.
En usko.
Olen nainen ja en varmaan ole ikinä nauranut Frendeille. Ei vain huumori oikein iske.
Siirtykää katsomaan Kaikki Rakastavat Raymondia, Seinfeldia tai sitten jotain brittiläistä huumoripätkää.
Frendit on anti-komediasarja.
raymondi on paska verrattuna frendeihi..frendeil on paljon paremmat vitsit ja näyttelijät...jos frendit olis anti-komediasarja niin miksi se olisi jatkunut yli 10 tuotantokautta ja pyörii yhä telkassa...ainoa syy miksei frendit olisi enää kovin hauska on että se on ylikäytetty...miks just brittiläistä huumoria?
alottajalle sen verran että veikkaan kans just sitä sosiaalista painetta...sillo saa helposti toisen nauramaan tollasil jutuil...tosin meikäkin huomas samankaltasen jutun kaupungil joten ehkä jokin naisten oma juttu? tosin siinä ei olisi mitään järkeä joten ihmetellään sitten kaikki yhdessä...
"jos frendit olis anti-komediasarja niin miksi se olisi jatkunut yli 10 tuotantokautta ja pyörii yhä telkassa..."
Oletko kuullut sanonnan "Syökää paskat pojat, miljardi kärpästä ei voi olla väärässä"?
Ei kiitos, pieruhuumori..JESS...JESS.. http://www.youtube.com/watch?v=O3ejlkzDCuc
Entäs tissihuumori? Onks se jesss?
..otoksen perusteella voidaan nyt sitten vetää yhtään mitään johtopäätöksiä?! ..muuta kuin, että juuri ne kaksi naista ovat ehkä hieman vajaita.. X)