Olen 25-vuotias mies, ja tähän asti ollut fyysisesti terve. Minut laitettiin psykiatrian poliklinikalta verikokeisiin, koska niitä ei ole vuosiin otettu. Nyt kävi ilmi, että verensokerini on 7,5 ja LDL-kolesteroli 3,1. Huolestuttavinta sairaanhoitajan mielestä oli kuitenkin se, että hemoglobini oli vain 126 ja tulehdusarvoista B - La oli 30. Minulle tilataan nyt aika yleislääkäriltä ja katsotaan, mitä tehdään. Minulla on ylipainoa reilusti, olen 175cm ja painan 120kg. Sairastan mm. ADHD:ta, ja minulla on siihen lääkitys.
Mitä luulette tässä olevan taustalla?
Mitä luulette tässä olevan taustalla?
Vastaukset 2
Vanhimmat
on valtava määrä. Aneeminenhan olet, sen syitä löytyy monia, paastosokerisi on liian korkea.
Kirjoitat sairastavasi mm. ADHD:ta, mitä muuta sairastat? Voisiko jokin lääke (ei, ei ADHD-lääke!!) aiheuttaa esim. tuota sokeriarvon nousua? Liuta lääkkeitä kun tekee sitä
Sairastan myös Aspergerin oireyhtymää ja keskivaikeaa masennusta. Jälkimmäiseen minulla on lääkityksenä Cipralex, Zyprexa ja Ketipinor. Painonnousua ne ovat aiheuttaneet ja sitä kautta kai sokeriarvojen nousua, mutta en tiedä itsessään nostavatko ne sokeriarvoja.