Onko tullut uusi nopeusrajoitusluokka 75 km/h?
En ole kyllä sellaisia merkkejä nähnyt mutta liikenne menee tuota nopeutta ...
En ole kyllä sellaisia merkkejä nähnyt mutta liikenne menee tuota nopeutta ...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sehän on hyvä nopeus 60km/h:n alueella. Muualla en ole moiseen törmännyt.
Outoa. 80 km/h alueella mennään yleensä 65-70 km/h nopeuksia ja 100 km/h alueella 85-90 km/h nopeuksia. Tuo vaatisi siis käytännössä 90 km/h rajoituksen, mitä en ole missään muistini mukaan nähnyt (Suomessa siis).
Toinen vaihtoehto on, että jotkut ajavat 60 km/h alueella tuota nopeutta. Ennenhän tuollainen 15 km/h ylitys oli vielä ihan hyväksyttävää poliisien mielestä. Nykyään siitäkin voi saada sakot... Toisaalta, eipä niitä poliiseja juuri enää näe. :)
Arkajalat on säikkyny nollatoleranssikampanjaa..., eli ne mitkä ei ennenkään ajaneet ylinopeutta, ajavat nyt reilusti alle. Tarkastaisivat edes sen nopeusmittarin näytön.
Joskus vuosia sitten kun tuli tv.stä kampanja jossa toitotettiin autojen turvaväleistä niin aivopestyt tavikset eivät lähteneet valoistakaan ennenkuin oli riittävän iso "turvaväli" eli 100m.
Onneksi tavis unohtaa nopeasti aivopesun. ja kohta nopeudet taas 85 km/h 80 alueella.
On täysin edesvastuutonta rajoittaa ajonopeuksia kun autot ovat kehittyneet turvallisemmiksi kuin mitä esim. 70-luvulla, silloin sai jollain mossellakin ajaa niin lujaa kuin se kulki, ei jäänyt kitumaan. Tämänpäivän vaaroja ovat kortin äskettäin saaneet, joista kyllä pitäisi olla jokin tunnus ajoneuvossa, taksisuharit, jotka poikkeksetta ajavat päin punaisia, ns. rekkakuskit, täysin kusipäitä olemattomilla turvaväleillä ajavia aaseja, bussikuskeista puhumattakaan. Eli jäljelle jää yksityisautoilijat, ei bemaristit eikä audistit, jotka ovat myös kusipäitä, niin heille suotakoon vapaa nopeus.
ei saa yleistää! Ei kaikki Audistit oo pissapäitä :D
Kaikki ajaisi sitten 295km/h.