Olen alle 30-vuotias Y-vartaloinen "pienisuuri" nainen (pituus 156 cm, rinnat 80D, hartiat leveät muuhun vartaloon nähden, lantio olematon, painoa n. 63 kg eli muutama kilo liikaa). Mistä oikein lyhyenläntä löytää leikkauksiltaan sopivia takkeja ja paitoja?
Yleensä kaupassa joudun kauluspaidan kooksi valitsemaan koon 42, koska se on ainoa koko missä kangas ei rintojen kohdalla ilkeästi kiristä (lisään yleensä rintojen kohdalle vielä nepparin, ettei jää kurkistusaukkoa). Tosin paidan hihat ovat koossa 42 armottoman pitkät (menevät yli sormien päiden). Näin takkien ja paitojen kohdalla yleensä käy eli hihat ovat ylipitkät ja vyötäröleikkaukset osuvat jonnekin lantion paikkeille.
"Normaalikokoisella" vaatepuolella tunnun olevan liian suuri, mutta "isojen tyttöjen" puolella taas liian pieni?? Mistään kun ei tunnu löytyvän suoraan sopivan kokoisia vaatteita. Housuja joudun aina lyhentämään ja se ei ole ongelma, mutta harvemmin paidoille/takeille pystyy tekemään omin voimin mitään.
vaatteita Y-vartaloiselle?
ms_x
1
671
Vastaukset
- Yaura
Magic Frog eli www.magicfrog.fi tekee mittatilaustyönä kaikkea mahdollista, myös paitoja ja takkeja. Verkkokaupassa ei ole hirveästi erilaisia paita-/ takkimalleja näkösällä, mutta tekeevät ihan asiakkaiden toiveiden mukaan sellaisen kun haluaa. Sinne voi myös toimittaa oman kankaan halutessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833