Ohittakaa Kunnolla!

Jos aikuiset kerran haluavat, että mopot kulkevat 45km/h voisivat he ohittaa myös sen mukaan. Joka 5 ohittaa kunnon välimatkalla mopoilijaan. Ja muut ajavat niin, että housut kuluvat.
5136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tänäänkin sai ihmetellä Espoon Olarin kupeessa kun traktori hilaa mäkeä ylös 20km/h ja sen perään jäädään jonottamaan vaikka ei ole vastaantulijoita.

Mopolle pitää tosiaan jättää myös tilaa koko kaista eikä ajaa ohi niin että puntit ottaa autoon kiinni.
Ohitus pitää suorittaa kokonaan toiselle kaistalle ajaen.

Meillä on niin paljon lähes ajotaidottomia kuljettajia liikenteessä että ole mopolija varovainen liikenteessä, ei kannata luottaa että joku osaa ajaa liikenteessä kun mopolla varsin on aina häviävä osapuoli.

Äänestä

Välimatka lisääntyy, kun kuljetat mopoa pientareella, etkä ajokaistalla.
Pätkä tieliikennelakia:
8 §
Tien eri osien käyttö

Ajoneuvoja on kuljetettava ajoradalla. Jos tien oikealla puolella on piennar, jolla ajo käy haitatta päinsä, polkupyörää ja muuta moottoritonta ajoneuvoa sekä mopoa on kuitenkin kuljetettava pientareella.

Äänestä
  • Ja sitten kun ajaa siellä pientareella ajavat autot ainakin ihan millin päästä.

    Äänestä

vajukki apina junnaat siinä keskikaistan vieressä sillä paskaläjälläs!? Itte jouduin pentuna kihnuttaan sillä mopolla helevetin paljon pienempiä teitä ku te nykyään ja kun taakse tuli auto niin piti mennä ravin puolelle niin että kuntta lensi eikä käyny ees mielessä että viittis alkaa kitiseen siitä kun joutu väistään isompia! tollaset lellipennut pitäs pistää hiihtään kouluun puu suksilla kesäkelillä niin oppisitta ettei kannata kitistä tyhjästä!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Sulla oo koskaan mitään mopoa ollutkaan. Oot se katkera uspo, jolle isukki ei ostanut mitään ja setä pani saunan takana persiiseen. Nyt sitten hukutat raumojasi viinaan ja urputat katkerana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vakio mopoilija kirjoitti:

Jos aikuiset kerran haluavat, että mopot kulkevat 45km/h voisivat he ohittaa myös sen mukaan. Joka 5 ohittaa kunnon välimatkalla mopoilijaan. Ja muut ajavat niin, että housut kuluvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu