Leikkaatteko itse hiuksianne?

Kuinka moni leikkaa säännöllisesti omat hiuksensa? Ilmoitan täten koko Suomen kansalle, että tänä aamuna tuli meikäläiselle mitta täyteen omista hampunhauraista, puolipitkistä hiuksista ja saksilla leikkasin hiukseni korvien tasolle. Ei ehkä tullut ihan siistiä jälkeä mutta helpotti kummasti. Hiusv-tutus oli niin akuutti etten voinut odottaa enää huomiseen maanantaihin päästäkseni kampaajan käsittelyyn. Nyt näytän joltakin 20-luvun filmitähdeltä kun kutreissani on hippusen verran luonnonkiharuutta joka tulee esille hiusten ollessa lyhyet.
9489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yleensä leikkaan, hiukset alaselkään.

Äänestä

Leikkaan. Kampaajalta en ole saanut koskaan sen parempaa lopputulosta, joten se on se ja sama. Saan just sellaiset hiukset kuin haluan.

Äänestä

Viimeksi viikko sitten höyläsin pääni kaljuksi. Ensin koneella letti pois ja loput höylällä.

Äänestä

Leikkaan tietenkin :D

Äänestä

Minulla on niin ohuet, pehmeät hiukset, että en maksa kampaajalle niiden tasoittamisesta senttiäkään. Nips, nips, nips! = 30 euroa, kiitos! (vai kuinka kamalasti kampaaja nykyään maksaakaan?)

Mieheni leikkaa hiukseni ja hyvin leikkaakin :) Meillä on sellaiset oikein viralliset laadukkaat sakset hiustenleikkuuta varten. Ei siis mitään fiskarsseilla nähertämistä.

Äänestä
  • Pelkän leikkuun takia ei kannata mihinkään kampaajalle mennä. Rahan haaskausta. Mulla hiukset siihen olkapäihin suurin piirtein (tai jos yli ovat kasvaneet niin siihen leikkaan). Hiukset kahdelle ponnarille ja latvasta päin sitten leikkaan. Niin helppoa se on. Eikä tule sellaset potta-tasapitkät. Luonnollisen näköiset.

    Äänestä

  • fhdfhd kirjoitti:

    Pelkän leikkuun takia ei kannata mihinkään kampaajalle mennä. Rahan haaskausta. Mulla hiukset siihen olkapäihin suurin piirtein (tai jos yli ovat kasvaneet niin siihen leikkaan). Hiukset kahdelle ponnarille ja latvasta päin sitten leikkaan. Niin helppoa se on. Eikä tule sellaset potta-tasapitkät. Luonnollisen näköiset.

    Leikkaan itse, niin hiuksista lähtee varmasti juuri sen verran kuin haluan. Kokemus on osoittanut, ettei kampaajiin tai yleensäkään voi aina luottaa siinä. Pitkät ja tasapituiset hiukset on helppo leikata itse ja se on ilmaista. En aio mennä enää kampaajalle.

    Äänestä

Leikkaan itse. Ei sitä kukaan edes epäile. Osaan kerrostaa ja leikata tasaisesti sekä huolellisesti omaa hiusta. En kyllä kerro kenellekään, että leikkaan itse.

- Eräs nuori

Äänestä

Otsatukan tasoitan Fiskarsseilla, loppuihin en koske itse. Käyn kampaajalla tosin niiiiin harvoin, kerran vuodessa tai kahdessa, että ihan mielellään maksaa siitä sen muutaman kympin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tubu. kirjoitti:

Kuinka moni leikkaa säännöllisesti omat hiuksensa? Ilmoitan täten koko Suomen kansalle, että tänä aamuna tuli meikäläiselle mitta täyteen omista hampunhauraista, puolipitkistä hiuksista ja saksilla leikkasin hiukseni korvien tasolle. Ei ehkä tullut ihan siistiä jälkeä mutta helpotti kummasti. Hiusv-tutus oli niin akuutti etten voinut odottaa enää huomiseen maanantaihin päästäkseni kampaajan käsittelyyn. Nyt näytän joltakin 20-luvun filmitähdeltä kun kutreissani on hippusen verran luonnonkiharuutta joka tulee esille hiusten ollessa lyhyet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu