Mistähän saisin näppeihini luonnossa viihtyvän miehen? Mistä teidät löytää, eipä ole ainakaan patikkareissuilla tärpännyt...
Olen parikymppinen, nätti tyttö, ja pienestä asti taapertanut isäni perässä hillasoilla ja tehnyt metsätöitäkin. Rakastan pitkiä vaellusretkiä, tykkään soudella järvellä, kaikin puolin olen luontoihminen (mikä varmaan on sitten nykyihmiselle outoa?). Silti en löydä samankaltaista mukavaa miestä, kaikki ketkä lähestyy on pullaa mutustavia nörttipoikia, todistakaa ettei kaikki ole sellaisia :/ Vai onko nämä ns. "erämiehet" kaikki yli viisikymppisiä?
Ongelma on varmaan se etten tiedä mistä etsiä, baareissa kun en juuri viihdy... Vaikka luonnossa tykkään liikkua niin harvemmin siellä samanikäisiä nuoria miehiä vastaan kävelee... :)
Olen parikymppinen, nätti tyttö, ja pienestä asti taapertanut isäni perässä hillasoilla ja tehnyt metsätöitäkin. Rakastan pitkiä vaellusretkiä, tykkään soudella järvellä, kaikin puolin olen luontoihminen (mikä varmaan on sitten nykyihmiselle outoa?). Silti en löydä samankaltaista mukavaa miestä, kaikki ketkä lähestyy on pullaa mutustavia nörttipoikia, todistakaa ettei kaikki ole sellaisia :/ Vai onko nämä ns. "erämiehet" kaikki yli viisikymppisiä?
Ongelma on varmaan se etten tiedä mistä etsiä, baareissa kun en juuri viihdy... Vaikka luonnossa tykkään liikkua niin harvemmin siellä samanikäisiä nuoria miehiä vastaan kävelee... :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itse olen sinua lähes tuplasti vanhempi vanhempi nainen ja ihan samoilla ajatuksilla etsimässä. Baareista sellaisia on ihan turha etsiä. Laita nettiin haku vastaavilla hakukriteereillä. Otsikoksi jotain luontoon viittaavaa, jotta johdattaa linkkiisi helpommin ko kriteereillä täyttävät miehet. Osallistu rohkeasti vaelluksiin/seikailumatkoille mukaan, yksinkin voi aivan hyvin mennä. Harrastusten parista varmasti tapaa.Olet vielä kovin nuori, sinulla on vielä hyvin aikaa kohdata tuleva kumppanisi. Ota rennommin ja nauti harrastuksestasi!!!
Oletkohan edes tosissaan etsinyt baareista? Luultavasti olet käynyt muutaman kerran ja todennut, että ei siellä mitään luontoihmisiä ole. Laitan baariin yleensä ihan erinäköiset vaatteet kuin metsässä. Ihan vain tiedoksi jos luulit, että vaatteista tunnistaa eräihmisen.
Tämä ei ole mainos, mutta itse olen juuri tuollainen 24 vuotias luonnossa viihtyvä "erämies". Parhaiten minut tavoittaa netin kautta, sillä en kauheasti viihdy yökerhoissa ja harrastukseni ovat sellaisia ettei niissä paljoa vapaita naisia liiku. Toki se netti-ilmoitus pitää sitten olla sellainen että siitä käy selväksi millainen nainen itse on ja millaista miestä hän hakee.
Ääh, itse taas kun en hirveästi luota mihinkään nettideittailuun (tai mieluumminhan sitä aina ihmiselle juttelee kuin tietsikan näytölle :), tuntuisi vähän ankealle että ainoa tsäänssi tutustua mielenkiintoiseen ihmiseen on netti..Varsinkaan kun ei itse jaksa kauaa koneella istuskella.. :D
Ei kai se sitten auta kuin naputella joskus ilmoitus jos ei aiemmin nappaa, kaipa kaikkea voi kokeilla..
Ja sielunsysterille myös kiitoksia vastauksesta, kyllähän minä pitkiäkin vaelluksia teen mutta yksin en tohtisi mihinkään tunturiin lähteä toilailemaan ihan turvallisuussyistä, mieluummin nappaisin sen oman turvamiehen matkaan kuin ainaisen kaveriporukan :D
Laita hyvä profiili ja sitten vain valitset kuvauksiasi lähinnä olevat ja sovit tapaamisen nopeasti, jotta ei tarvitse tuijotella sitä ruutua:) samalla näkee sen tarpeellisen kemiankin onko sitä vai ei. Omasta kokemuksesta parhaimmat jutut on lähteneet netin kautta, vaikkakin sinkku vielä olenkin. Pienet rakastumiset vain valmistavat sille suurelle. Iltaelämä, alkoholi ja äänekäs musiikki ei omalla kohdallanikaan oikein sytytä. Kannattaa kokeilla!
Älä lähde vaelluksille aina ystäviesi kanssa vaan ilmottaudu ryhmiin, jossa sekaporukkaa. Sitä kautta tutustuu paljon paremmin vieraisiin ihmisiin ja lopultahan kohtalon käsissähän se oikean tapaaminen on.
Sun kannattaisi ehkä hakeutua johonkin seuraan/yhdistykseen, jossa on kyseisen kaltaista väkeä. Esim. suunnistusseurat, Suomen Latu, partio, maanpuolustusyhdistykset...
unelmanainen. mikä sen kivempaa kun erällä järjestää tulisia hetkiä.
No, nyt kun Etelä-Suomeenkin on vihdoin saatu pakkasia, mikä olisi sen mukavampi, kuin esimerkiksi pilkkiseura ;)
..itse juurikin olen pidempään yrittänyt löytää luontoa rakastavaa tyttöä elämänkumppaniksi, mutta sellaista tuntuu olevan yhtä lailla vaikea löytää näinkään päin :D Baareissa tai yöelämässä en viihdy lainkaan, ja kuten sanottu, en oikein tiedä mistä niitä samanhenkisiä tapaisi.. mutta ehkä se joskus tärppää :)
hyvää joulun aikaa!
Leppoisaa joulunaikaa vaan vastanneille, kunhan tuollaiseen eräilystä tykkäävään mieheen törmään niin nappaan kyllä tiukasti kiinni, aika harvinaisia tuntuvat vastausten perusteella olevan.. Ja ehkä ihan hyvä niin :)
Aika moni tuntuu ajattelevan että kun tykkää liikkua luonnossa niin on automaattisesti joku metsäkoneisiin köyttäytyjä tai muuten hippi, hitto näitä stereotypioita.
Joku hieno kikka pitäs keksiä miten tämmöset luonnossa viihtyvät (ja ei-baarikärpäset) löytäs toisensa jos kerta samaa ongelmaa toisinkin päin.. :D Noh, ehkä törmäillään, ehkä ei!