Nyt saa riittää syöminen! Inhottaa katsoa itseään peilistä kun joka puolella on ylimääräistä. Karsin kaikki herkut pois, lenkille mahdollisuuksien mukaan joka päivä, paljon vettä ja kasviksia. Tämänhetkinen tavoitepaino on 65 kg. Mittani ovat 181/73, vyötärö n. 73 cm, lantio n. 93 cm. Mietityttää vaan että kuinka voin ikinä näyttää laihalta kun luuni ovat kuin mitkä! Tai siis lantioni on leveä, ja kun pituutta on niin hartiatkin on. Perseeni eniten kuvottaa. Olen pitkään jo miettinyt laihdutusta (nuorempana sairastin anoreksiaa) niin en ole uskaltanut. Mutta viimeinen niitti oli kun eräs erittäin läheinen ja tärkeä ihminen sanoi (vitsinä) että perseeni lyllyy. Vertailen koko ajan itseäni muihin jotka ovat kauniita ja laihoja. Ja aina kun näen laihan ihmisen niin tulee kauhea masis ja itkettää. Hävettää kävellä kadulla ja koulussa, kun tuntuu että kaikki katsoo ja vertaa minua ystäviini jotka ovat kyllä lyhyempiä mutta laihoja/pieniä. Tunnen itseni leveäksi paskaksi. Ja liian isoksi muiden tyttöjen ympärillä. Nämä asiat pyörivät vaan mielessä ja heti tulee huono omatunto kun on syönyt jotain paljon. Kyllähän pidän itseäni ihan kauniina, naamasta. mutta heti kun katson alaspäin niin tulee paha mieli. Kaikki sanoo kyllä koko ajan että olen kaunis ja laiha ja pitäisi ruveta malliksi (:o) mutta en voi sille mitään että näen läskiä läskin perään kun katson peiliin! Tämä on sairasta. Hävettää miesystävän kanssa mennä saunaan/suihkuun, viimeksikin menin pyyhe päällä ja mieheni oli heti ihmeissään miksi pyyhe (ja siitä kehkeytyi riita loppuillan aikana). Seksikin ahdistaa, varsinkin valot päällä kun mies näkee mahani, reiteni, peppuni, käteni... Anteeksi poikkesi vähän aiheesta, mutta pakko purkaa johonkin kun kellekään en halua puhua. Päähän tässä hajoo hemmetti soikoon.
Mutta siis kyselen täältä vinkkejä mitä kannattaa syödä ja muistaa laihdutuksessa? Haluan mahdollisimman nopeasti tuloksia!
Mutta siis kyselen täältä vinkkejä mitä kannattaa syödä ja muistaa laihdutuksessa? Haluan mahdollisimman nopeasti tuloksia!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis täh? olet kyllä normaalipainossa mutta kiinteytystä voisit kaivata eli LIIKU. Samalla voi tipahtaa hieman painoakin. Kyllä naisella lantio ja peppu pitää olla, sehän on seksikästä. Ei miehet pidä mistään luikkutakamuksista. Kysypä vaikka poikaystävältäsi.
Jotta pääset tavoitepainoosi, pitää jättää syömättä 8 * 7000 kcal = 56,000 kcal. Päivittäinen 500 kcal vaje tarkoittaa sitä että olet 16 viikon päästä päästä 8 kiloa laihempi. Eli juuri ennen vappua.
Seuraavaksi pitää tietää mistä tuo 500 kcal vähennetään. Jos rasvaprosenttisi on 30%, niin tällöin kulutat (370 * (21.7 * rasvaton paino) = 1478,87. Eli noin 1500 kaloria saa nauttia päivittäin.
Ensimmäinen vaihe on siis selvittää rasvaprosentti, jotta tiedetään paljonko suusta saa mennä sisään. Toinen vaihe on sitten se mukava ja pakollinen kalorilaskurivaihe, jossa kaikki mikä menee suusta sisään, lasketaan yhteen. Kolmas vaihe on lisätä pakollista liikuntaa jotta saadaan ylimääräiset herkut sulatettua. Eli jos tulee syötyä 100 grammaa piparia (=400 kcal) , merkitsee se aina tunnin juoksulenkkiä.
Tutustu LCHF=VHH ruokavalioon.