Fiat Ducato vm. -03 ja ajettu vajaa 78 tkm. Viime kesänä vaihdettu akku ja nyt näyttää olevan vikana se, että hetimiten kun kelit kylmenee nollan tietämille ja alle on vaikuksia saada käyntiin. Akussa on selvästi virtaa ja jaksaa sahata pitkäänkin. Usein käynnistyy ihan hyvin kun webasto ollu päällä n. 30 min, mutta nyt ei sitten sekään auttanut.
Missä siis vika? Ihmetyttää kun noinkin vähän ajettu ei olekaa niin toimintavarma peli kuin olettaisi. Onko odotettavissa hintavakin huolto?
T. Tiedetään, blondi....
Fiat Ducato ei käynnisty
3
1749
Vastaukset
- Pika pasta..
ei anna polttoainetta. Vie testeriin.....ei iso homma.
- ruutuassa
Jos hehkutulpat on ehjät, niin yksi todenäköisimmistä syistä on se, että venttiilien säätö on pielessä. Itselläni on ollut peugeot partner ja citroen berlingo ja molemmissa on sellainen "ominaisuus", että kone tarvitsee venttiilien säätöä n. 100 000 km välein, muuten ei lähde helpolla käyntiin kun ilmat menee pakkasen puolelle. Lämpimänä lähtee hyvin käyntiin, mutta kylmä kone ei lähde. Kysy Fiatilta tai joltain diesel-korjaamolta on siinä koneessa sama "ominaisuus". Jos akku on hyvä ja hehkutulpat ehjät, ei yleensä jää enää muuta vaihtoehtoa kuin huonot puristukset ja todennäköisin kohta mistä paineet lähtee sylinteristä noin vähän ajetussa koneessa on venttiliilien välyksistä.
- ex-delta
suutin vika-kato ohi virtaus-terv,ex-delta nyk
työtön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921949Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781781Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3081584Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1851460Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em921053- 511007
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941