HYVÄSTI!

Sinne jäi "hyvä ystäväni"...kun pyöräytti penskan puol vuotta sitten. Olen yrittänyt ottaa yhteyttä, vaan eipä enää kelpaa vastailla. Oleppa kuule ja pidä tunkkis, sinua ei enää ole minulle,ystävyys pitäis olla molemminpuolista yhteydenpitoa, vaikka ihna pieni viesti et olen huomannut sut, mut anti olla.have a nice life!
7452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

uusia ystäviä. Nuo penskan pyöräyttäjät tulevat NIIN tylsiksi. Jutut : Irmapetteri taas rusautti skeidat. Irmapetteri ei voi syödä skreboja, ja Irmapetterillä on juuri nyt aika imeä nänniä / nukkua. HOHHOIJAA !!!

Äänestä
  • tää menee just niin, ei vois vähempää kiinnostaa!uusia tuulia kohti vaan, ei ollu sun kaveri todellakaan jos heti unohtaa..!

    Äänestä

Eiköhän se lapsi ole tärkeämpi kuin joku kiukutteleva kaveri... Ja mietippä että mitä vaadit ystävältäsi. Vieraillessasi viet toki itse pullat mukana, eikä saa edes kuvitella että pienen vauvan äiti lähtisi esim. baariin. Krapulassa kun ei vauvaa paljon hoidella, ja imetys ei oikein onnistu jos äiti ei ole paikalla. Lapsen hoito ei ole mitään kotona istumista, vaan täyttä työtä 24/7. Puoli vuotta on vielä pieni aika, minun äitiystävät eivät välttämättä joinain vuosina pidä muuta yhteyttä kuin joulukortit.

Äänestä
  • Puhuiko tuo aloittaja jostain baarireissuista?

    Ei tainnut..

    Äänestä

  • 2345 kirjoitti:

    Puhuiko tuo aloittaja jostain baarireissuista?

    Ei tainnut..

    Vauvan hoito on ympärivuorokautista työtä. Aivan pieni syö noin 3 h välein myöskin öisin. Ajattelepa vaan, kun yhtään yötä et saa nukuttua kokonaan, vaan joudut nousemaan ylös 3 h välein syöttään vauvaa ja vaihtaan vaippaa !!!! Väsyttää varmasti suakin, eikä yksinkertaisesti jaksa eikä ehdi mitään vauvan lisäksi !!

    Äänestä

  • hkjflkglgh kirjoitti:

    Vauvan hoito on ympärivuorokautista työtä. Aivan pieni syö noin 3 h välein myöskin öisin. Ajattelepa vaan, kun yhtään yötä et saa nukuttua kokonaan, vaan joudut nousemaan ylös 3 h välein syöttään vauvaa ja vaihtaan vaippaa !!!! Väsyttää varmasti suakin, eikä yksinkertaisesti jaksa eikä ehdi mitään vauvan lisäksi !!

    Sanoiko ap. että olettaa kaverin arvojärjestyksen olevan nyt mitään muuta kuin se on, eli lapsi on tietenkin tärkein? Eipä tainnut sanoa, vaan että toivoi äidin vastaavan edes vähän yhteydenottoihin. Ei lapsi ole mikään syy sille, että äiti ryhtyy moukaksi ja ignooraa täysin kaikki ystävän yhteydenotot. Ei siihen paljoa tarvita, ja fiksu äitiystävä voi sanoa ihan suoraan ettei nyt jaksa olla yhteyksissä, mutta ottaa yhteyttä kun jaksaa. Ilman muuta ystävät ymmärtävät, ettei äiti jaksa vastata entiseen tapaan, tavataan lähinnä kotona jne. joustetaan ja huomioidaan ystävän elämään tullut suuri muutos. Mutta äidiltä on ainoastaan huonoa käytöstä, että jättää kokonaan vastaamatta kuten ap:n tapauksessa. En yhtään ihmettele, että ap. ei jaksa enää yrittää yhteydenottoja.

    Ap:lle terveisiä että oikein teet. Ehkä saatte vielä välinne kuntoon, kun äiti havahtuu kavereiden katoon ja ymmärtää sinunkin näkökantasi.

    Äänestä

  • 'kiukutteleva kaveri'?? kuulostaa enemmän empaattiselta ja seuralliselta ihmiseltä. Kyllä tiedän ihmisiä jotka pystyvät pitämään ystäviinsä edes jonkinlaista yhteyttä vaikka on lapsi. Mutta sekin riippuu ihmisestä ja siitä miten jaksaa varmaankin. Mielestäni ystäviä ei ole koskaan liikaa. Kyllä jonkinlaisen piippauksen pystyy jossain vuorokauden vaiheessa sillä puhelimella pistämään takaisin, mikä tarkoittaa että on noteerannut. ihan oikeasti. Mutta, minulla ei ole lasta en siis voi tietää, voin vain päätellä että vastasyntynyt vie varmasti runsaasti aikaa mutta nukkuu vauvakin jossain välissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi tuuli kirjoitti:

Sinne jäi "hyvä ystäväni"...kun pyöräytti penskan puol vuotta sitten. Olen yrittänyt ottaa yhteyttä, vaan eipä enää kelpaa vastailla. Oleppa kuule ja pidä tunkkis, sinua ei enää ole minulle,ystävyys pitäis olla molemminpuolista yhteydenpitoa, vaikka ihna pieni viesti et olen huomannut sut, mut anti olla.have a nice life!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu