Eurooppa tarvitsee maahanmuuttoa!

Rikastaja

3

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timppanen

      Somaleita vai halpatyövoimaa???.

    • Entisaikaan tarvittiin orjiakin, jotta rattaat pysyivät pyörimässä ja jotta rattaisiin saatiin vauhtiakin lisää. Jo vanhat roomalaiset käyttivät mm. kaleeriorjia merenkulun käyttövoimana ja taustallahn olivat monien muinaiskulttuurien pitkät orjuuden hyödyntämisperinteet. Yhtä lailla orjatyövoiman avulla vapaan maailman esikuvan USA:n puuvillatuotanto saatiin kannattavaksi ja orjatyövoiman hyödyntämisen "ansiosta" USA:n puuvilla voitiin myydä edullisesti maailmanmarkkinoilla. Pitkä ja runsas on orjuuden historia.

      Toivon että Sinä Arvoisa nimimerkki "Rikastaja" et suinkaan tarkoita orjuutta tai sitä muistuttavaa asetelmaa, kun kirjoitat, että "Eurooppa tarvitsee maahanmuuttoa"! Arvioit edelleen: "Muuten ei maanosaa ikinä saada nykyisestä talouslaman suosta ylös!!!". Varmaankin Sinä Rikastaja näkisit myönteisenä kehityksen kulkuna semmoisetkin asetelmat, joissa Euroopan firmojen omistajina ja johdossa olisi maahanmuuttajia eli esim. intialaisia, kiinalaisia, arabeja, somaleja, kongolaisia, ym kaukomailta peräisin olevaa väkeä ja suoritusportan työntekijöinä olisi sitten valkoisia peruseurooppalaisia eli portsareina, autonkuljettajina, siivoojina, tiskaajina, roskakuskeina, peltojen kitkijöinä, jne. ja nämä ruohonjuuritason suorittajat saisivat tietenkin tyytyä nälkäpalkkaan, olla siitäkin vähästä kiitollisia. Vai mitä?

      Kysymys sinänsä on se, että tarvitseeko Euroopan olla globaali napa maailman tappiin saakka? Voisihan se kansainvälinen ykköskeskus sijaita yhtä vaikkapa Itä- ja Etelä-Aasiassa. Ja Euroopan talous olisi lähinnä tytäryhtiötaloutta, jota ohjailisivat aasialaiset omistajat. Suomihan alkaa jo ollakin kohta puolin siinä tilanteessa. Ajatellaanpa meidän laivanrakennussektoriamme tai kaupoissamme myytävänä olevaa tuotevalikoimaa, josta erittäin suuri osa on aasialaista alkuperää tai ainakin aasialaisten yhtiöitten tuotantoa. Ehkäpä maailman luontainen ja kohtalonomainen kehityksen kulku johtaa Euroopan kuihtumiseen ja painopisteen siirtymiseen muuanne. Eurooppalainen siirtomaaperäinen vauraus saattaa olla päätymässä tiensä päähän.

      • timppanen

        Mistä sitten löytyy työtä alkuperäiskansalle, kun koneet on automatisoitu ja työttömyys on jo muutenkin korkea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      45
      3046
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2904
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2757
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2608
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2508
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2490
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2261
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe