Huoltovapaan akun kriisiapu

Ongelmani on alta vuoden vanha exide akku joka ollut ammattikäytössä, laturissa siis 24/7 ja nyt kuivunut, takuuta ei ole koska ammattikäytössä, akusta tulee letku josta akkuvesi kiehunut pois..nyt ei kestä yhtään enään kuormitusta..

Elikkä onko kukaan lisännyt akkuvettä ko. letkusta tai jotenkin muuten..

Kyllä huoltovapaata akkua ei kannata hommata..
1810534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kyllä ongelma on se että olet pitänyt akkua latauksessa koko ajan, eikä se että rakenne on huoltovapaa.

Äänestä
  • Riippuu siitä onko älylaturi.

    Äänestä

Älä lisää vettä, vaan hanki akku jossa on korkit veden lisäystä varten. Huoltovapaa akku on normikuluttajaa varten.
Sinänsä haukut väärää puuta tässä asiassa, huoltovapaa akku on nimensä mukaisesti huoltovapaa. Ammattivehkeet taas on ammattivehkeitä, joista pidetään huoli, esim juuri nesteiden pinnan korkeuden muodossa.
Trukkiakuista löytyy vesiletkulle liitin nimenomaan tätä tarkoitusta varten, akut vesitetään tietyin väliajoin/aina latauksen jälkeen. Pienemmät akut vaativat saman toimenpiteen jos laturissa käynti on jatkuvaa.

Äänestä
  • Joissakin huoltovapaissa akuissa saa kennot auki ja vettä voi lisätä.
    Oman kokemukseni mukaan vedenlisäystarve tulee siinä vaiheessa, kun akun elinikä on jo melko lopussa. Ja yksityiskäytössä olen henkilöautossa akkua pitänyt...

    Äänestä

Hanki laturi, joka osaa mennä ylläpitotilaan kun akku on täysi. Sellainen on muuten autoissakin.

Äänestä

Voi vitun vitun vitun vittu! Koulu vaatii tehtävänä etsimään tietoa akun vesityksestä. Ja vittu netistä ei löydy mitään. Ja miksi. Koska kellään ei oo vittu tarvetta kertoa tällasesta paskanjauhannasta mitään. Vittu saatana. Ei kiinnosta edes tuo paska ala mutta täällä yhteiskunnassa sitä pitäis muka vittu saaha jotain aikaan työn puolesta.

Äänestä
  • Tähän saa yhtä monta oikeaa vastausta kuin on vastaajaakin.
    Itse olen pärjännyt ihan hyvin minimisuorituksella.
    - puhdista akun päälipinta vaikka pyyhkimällä, niin ei synny purkaantumista edistävää likakerrosta pinnalle.
    - lisää tisl. vettä keväällä kesää varten ja syksyllä talveksi timmiin.
    - jos vähän ajoa tai lyhyt ajomatka, niin lataa akku täyteen 1-2 kertaa talvessa. Näin se kestää 7-9 vuotta.
    -nykyiset huoltovapaat on vain 3 vuoden akkuja.

    Äänestä

  • vanhat akut kirjoitti:

    Tähän saa yhtä monta oikeaa vastausta kuin on vastaajaakin.
    Itse olen pärjännyt ihan hyvin minimisuorituksella.
    - puhdista akun päälipinta vaikka pyyhkimällä, niin ei synny purkaantumista edistävää likakerrosta pinnalle.
    - lisää tisl. vettä keväällä kesää varten ja syksyllä talveksi timmiin.
    - jos vähän ajoa tai lyhyt ajomatka, niin lataa akku täyteen 1-2 kertaa talvessa. Näin se kestää 7-9 vuotta.
    -nykyiset huoltovapaat on vain 3 vuoden akkuja.

    Hämmästyttävä mielipide. Noin juuri olen menetellyt jo 30 vuoden ajan. Korkillinen akku on noilla huoltotoimenpiteillä kestänyt 6-9 vuotta , mutta autolla, lyhyessä ajossa saa sen huoltovapaan akun vaihtaa todellakin 3 vuoden välein kun ei enää käynnisty.
    Nyt 96 Ah akku on jo yli 3 v. Saas nähdä, miten kauan se kestää dieselin nokalla.

    1Äänestä

No on teinillä ongelma :D

Tislattua vettä lisäät tarvittaessa, yritä opetella käytöstapoja ottaa vähän rennommin niin pääset helpommalla.

Äänestä

lisäsin kerran vettä vuoden toimi akku.

Äänestä

pitääkö tuo vanha vesi aina ensin poistaa akusta?

Äänestä
  • Ei akusta voi poistaa vettä, kun siinä on rikkihappo mukana. Jos akussa on korkit veden lisäämiseksi, vettä lisätään niin, että nestepinta tulee vähän yli kennojen. Korkin aukon reunassa voi olla liustake. Silloin oikea nestepinta on sen liustakkeen alapintaan. Kennoa ei saa panna täyteen vettä, muuten se työntää rikkihappo-vettä ulos ja hapettaa/ruostuttaa ympärillä olevia rakenteita.
    V-maista, ettei nykyisiä huoltovapaita akkuja saa auki mitenkään. Kyllä sieltä 4v vanhasta on haihtunut nestettä ja lasisilmä ei muutu enää vihreäksi vaikka kuinka latais.

    Äänestä

Huoltovapaa akku on järjetön.
Auton moottoristakin voisi samalla logiikalla tehdä huoltovapaan, öljyn täyttö- ja tyhjennysaukot pois ja varmuuden vuoksi mittatikun reikäkin umpeen.
Tehtaalla öljyt sisään, ja sitten kun leikkaa kiinni, on suunniteltu käyttöikä saavutettu.

Onpa kyse melkein mistä tahansa laitteesta, huoltovapaa tarkoittaa vain sitä, että laitetta ei pysty huoltamaan. Onpa hyvä ominaisuus.

Äänestä
  • Normaalikäytössä hyvä huoltovapaa voi kestää kauankin, itsellä taisi olla jotain 8 vuotta vanha, mutta ei pitänyt enää virtaa kun pari kertaa unohtui valot päälle. Suurin osa nesteestä tiivistyy takaisin eikä katoa mihinkään.

    1Äänestä

  • Mä olen siinä suhteessa samaa mieltä että, ne huoltovapaa akut ovat aikalailla kertakäyttö tavaraa ja näin ollen sitten kun se akku tulee tiensä päähän eikä ota enään virtaa vastaan syystä taikka toisesta niin se on elämänsä ehtoonpuolella ja se on heitettävä menemään. Mutta sitä en sitten taas ymmärrä jos sitä täynnä olevaa uutta akkua pidetään latauksessa jatkuvasti, niin tottakai ne nesteet kiehuu sieltä pois ja varsinkin jos kyseessä on sellainen vanhanmallinen laturi jossa ei ole sitä ominaisuutta joka sen sijaan katkaisisi automaattisesti latauksen kun akku on täynnä. Se on sitten taas ihan omaa huolimattomuutta, mutta mikäli jos sitä akkua olisi alunperinkin tarkoitus pitää täydessä iskussa kokoajan niin kannataisi hommata se Automaattilaturi joka katkaisee sen latauksen kun akku on täynnä ja myöskin kytkee itsestään latauksen päälle kun varaustaso laskee sen tietynpisteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mä olen siinä suhteessa samaa mieltä että, ne huoltovapaa akut ovat aikalailla kertakäyttö tavaraa ja näin ollen sitten kun se akku tulee tiensä päähän eikä ota enään virtaa vastaan syystä taikka toisesta niin se on elämänsä ehtoonpuolella ja se on heitettävä menemään. Mutta sitä en sitten taas ymmärrä jos sitä täynnä olevaa uutta akkua pidetään latauksessa jatkuvasti, niin tottakai ne nesteet kiehuu sieltä pois ja varsinkin jos kyseessä on sellainen vanhanmallinen laturi jossa ei ole sitä ominaisuutta joka sen sijaan katkaisisi automaattisesti latauksen kun akku on täynnä. Se on sitten taas ihan omaa huolimattomuutta, mutta mikäli jos sitä akkua olisi alunperinkin tarkoitus pitää täydessä iskussa kokoajan niin kannataisi hommata se Automaattilaturi joka katkaisee sen latauksen kun akku on täynnä ja myöskin kytkee itsestään latauksen päälle kun varaustaso laskee sen tietynpisteen.

    Laturi on järkihankinta, sillä se hankkii hintansa takaisin jo yhdellä käyttökerralla.
    Laturi on lisäksi pitkäikäinen. Mun 32 v. Auto-Matti 4A lataa edelleen tarmokkaasti akun täyteen tarvittaessa ja mökillä 70-luvun Terrier 6A pelaa edelleen moitteettomasti.
    Huolellinen henkilö lataa auton akun talviaikana varmuuden vuoksi sen 1-2 kertaa, varsinkin jos ajelee lyhyttä ajoa ja auton pitää aina olla lähtökunnossa.

    Äänestä

En muista mikä akku oli minulla oli kun alkoi hyytymääm. Porasin12 mm reijät josta sain lisättyä vettä, meni aika paljon vettä. Akku elpyi tosi hyvään kuntoon ja toimi vielä monta vuotta.
Joissain akuissa on kirkas foliotara vedetty täyttöaukkojen päälle. Kun laittaa hanskan häteen ja hankaa voimakkaasti pitkin tarraa, niin tulee esille korkkien paikat kuulttaa heikosti folion läpi. Joissain on korkki jonka voi kiertää aukki, ja joissaan selviää. porauskohta.

Äänestä
  • Kusetus akkuja, kuivuvat ennen pitkään, kuin mummon piirakka?🤑🤑

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuikulapottu kirjoitti:

Ongelmani on alta vuoden vanha exide akku joka ollut ammattikäytössä, laturissa siis 24/7 ja nyt kuivunut, takuuta ei ole koska ammattikäytössä, akusta tulee letku josta akkuvesi kiehunut pois..nyt ei kestä yhtään enään kuormitusta..

Elikkä onko kukaan lisännyt akkuvettä ko. letkusta tai jotenkin muuten..

Kyllä huoltovapaata akkua ei kannata hommata..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu