Miten paremmat kynnet

kestäviksi nyt!

Mitä keinoja suosittelisitte mun kynsille, koska ne on tosi ohuet, liuskottuvat, katkeilevat, pehmeät ja uurteiset. kynsilakka lähtee liuskana, tai repeilee kynnen päästä heti kuivumisen jälkeen. Muutaman kerran olen onnistunut saamaan ne koviksi ja vahvoiksi, jopa sopivan pituisiksi, mutta tapahtui jotain ja se onni katosi.
En haluaisi heti laitattaa mitään rakennekynsiä, vaan katsoa saisinko omat kuntoon. (jos siitä ei tule mitään, sitten menen mukisematta teetättämään itselleni kynnet)
Tällä hetkellä hoidan kynsiäni kosteusvoiteella, halvoilla kynsilakoilla ja viilalla.
Kumpi kestää paremmin, suora vai pyöreä kynsi? Koska viilaan ne aina pyöreäksi
Mitä pitäisi tehdä?

5

750

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuunari

      Osta laadukas aluslakka ja päällyslakka ja pidä kyntesi koko ajan lakattuna. Älä sorru kynnenkovettajiin, ne tekevät kynsistä hauraat ja lohkeilevat. Puhdista kynnet hyvin vanhoista lakoista, pese kädet ja anna kuivua. Kynsilakka pysyy huomattavasti paremmin kun lakataan puhtaalle, rasvattomalle kynnelle. Kerros aluslakkaa, 2-3 kerrosta värillistä/väritöntä lakkaa ja päälle top coat eli päällyslakka. Lisää päällyslakkaa tarvittaessa, itse laitan uuden kerroksen päivittäin. 4-5 päivän kuluttua aloitat alusta. Kynnen uurteita voit halutessasi peittää ns. ridge fillerillä, sellainen voi myös toimia aluslakkana. Lasiviila on kynnelle lempeämpi kuin hiekkapaperinen. Tärkein on tuo aluslakka, se ratkaisee koko lakkauksen keston. Halvatkin kynsilakat voivat pysyä hyvin kunhan pohja pitää. Jos tiskaat tai muuten läträät paljon vedessä yritä opetella käyttämään kumihanskoja. Vesi imeytyy kynteen ja irrottaa lakat. En usko että kynnen muodolla on kestävyyteen suurtakaan vaikutusta. Jotkut vanhat ohjeet neuvoo ettei kynnen sivua pitäisi viilata, mutta itse tykkään että omani kestävät paremmin jos välillä vähän viilaan kynnen sivuja siistimmiksi.

      • klklkkk

        Kannattaisi kyllä huolehtia ihan aluksi ennen aluslakkaa, että kynsi on alustettu kunnolla. Ei siinä mikään lakka kovin hyvin kestä, jos kynnen pinta on täynnä kuollutta solukkoa.

        Kynnen liuskoittumiseen taas auttaa öljyäminen.


      • lissöö

        Pitää kokeilla! mikä olisi hyvä aluslakka? kelpaako ihan väritön kirkas lakka vai joku tietty? mistä tuota mainitsemaasi ridge filleriä saisi?

        Olen kokeillu yves rocherin kynsiöljyä joka levitetään kuin lakka, mutta siitä ei ollut apua ja se oli tahmeaa. mistä ja mikä olisi paras öljy?


      • hhkk
        lissöö kirjoitti:

        Pitää kokeilla! mikä olisi hyvä aluslakka? kelpaako ihan väritön kirkas lakka vai joku tietty? mistä tuota mainitsemaasi ridge filleriä saisi?

        Olen kokeillu yves rocherin kynsiöljyä joka levitetään kuin lakka, mutta siitä ei ollut apua ja se oli tahmeaa. mistä ja mikä olisi paras öljy?

        Onhan sinulla varmasti terveellinen ruokavalio? Jos kerran joskus kyntesi ovat olleet paremmassa kunnossa, niin ehkä nyt ruokavaliostasi puuttuu jokin tärkeä hivenainea yms, joka vaikuttaa kynsien kasvuun.


      • äsking
        hhkk kirjoitti:

        Onhan sinulla varmasti terveellinen ruokavalio? Jos kerran joskus kyntesi ovat olleet paremmassa kunnossa, niin ehkä nyt ruokavaliostasi puuttuu jokin tärkeä hivenainea yms, joka vaikuttaa kynsien kasvuun.

        Ruokavalio on ruokaympyrän mukainen.
        Kuvittelen että tämä kynsien huononeminen ja paraneminen tapahtuu hormonien mukaan... En tiedä mutta näin vaan olen asian ynnännyt.

        Ja pitää korjata tuo pöhkö ajatusvirhe,
        "kelpaako ihan väritön kirkas lakka vai joku tietty? mistä tuota mainitsemaasi ridge filleriä saisi?"

        tarkoitin, että kelpaako ihan tavallinen kirkas lakka "ridge filleriksi", jos ei niin mikä olisi hyvä ja mistä saisi
        noin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe